Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Fikcyjny obrót złomem stali i metali kolorowych. Śledztwo lubelskiego CBA, w tle faktury na kwotę około 54 mln zł

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało osiem osób w związku z nowym śledztwem dotyczącym podejrzenia dokonywania manipulacji instrumentami finansowymi i prania brudnych pieniędzy. Funkcjonariusze zabezpieczyli mienie o wartości przekraczającej 1,7 mln złotych.

Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Lublinie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie prowadzi postępowanie przygotowawcze dotyczące między innymi podejrzenia manipulacji instrumentami finansowymi. Postępowanie zostało wszczęte w oparciu o materiały zgromadzone przez funkcjonariuszy CBA.

W toku śledztwa zgromadzono bogaty materiał dowodowy, wskazujący na działanie grupy przestępczej, która wystawiała i posługiwała się nierzetelnymi fakturami VAT dokumentującymi fikcyjny obrót złomem stali i metali kolorowych na kwotę ok. 54 mln zł. W skład grupy wchodzili przedstawiciele spółek, z województwa kujawsko-pomorskiego, zajmujących się obrotem złomem. Jak ustalono proceder ten trwał w latach 2017-2018. Wszystko wskazuje na to, że działalność grupy doprowadziła do uszczuplenia należnego podatku o ok. 11 mln zł.

Dotychczasowe ustalenia wskazują, że uzyskane w drodze faktoringu pieniądze, wykorzystywano do manipulowania kursem akcji jednej ze spółek, notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie – wprowadzając w błąd inwestorów, co do rzeczywistego popytu na instrument finansowy w postaci akcji oraz wykreowania wzrostu ich wartości, w wyniku czego mogło dojść do osiągnięcia korzyści majątkowej na kwotę ok. 35 mln zł.

Funkcjonariusze CBA zatrzymali w ostatnich dniach osiem osób, wśród których są zarządzający spółkami oraz przedstawiciele innych podmiotów współdziałający z nimi. Przeszukano także kilkanaście lokalizacji. Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczenia nieprawdy w dokumentach, prania brudnych pieniędzy, przestępstw karnoskarbowych oraz manipulacji instrumentami finansowymi. Cztery osoby zostały tymczasowo aresztowane decyzją sądu. Natomiast wobec pozostałych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze.

Funkcjonariusze CBA podczas czynności zabezpieczyli mienie, którego wartość przekracza 1mln 700 tys. zł.

(fot. pixabay.com, wydział Komunikacji Społecznej CBA)

3 komentarze

  1. no no 2/3 sasiana…

  2. główny postulat parady oszustów to likwidacja CBA

  3. A gdzie te miliardy wprowadzone z Polski za rządów popaprańców.