Niedziela, 28 kwietnia 202428/04/2024
690 680 960
690 680 960

Dzień otwarty w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym (wideo, zdjęcia)

W ten weekend odbywa się 10. edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich. W sobotę można było zwiedzić siedzibę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, zobaczyć z bliska śmigłowiec, a także wziąć udział w pokazach pierwszej pomocy. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe otworzyło swoje drzwi w 14 lokalizacjach w kraju.

W sobotę w godzinach pomiędzy 10.00 a 15.00 każdy chętny mógł zobaczyć z bliska, jak pracują ratownicy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wszystko za sprawą 10. edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

Była to niewątpliwa okazja do zapoznania się z pracą załóg Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego. Podczas wizyty w bazie HEMS można było z bliska obejrzeć śmigłowiec ratunkowy, nauczyć się zasad udzielania pierwszej pomocy, czy wziąć udział w konkursie plastycznym.

Największą frajdę miały dzieci, ponieważ mogły zajrzeć do śmigłowca, którym na co dzień latają ratownicy, a także zobaczyć, jak maszyna startuje oraz ląduje. Dorośli zaś mogli porozmawiać z pilotami o ich pracy i przypadkach, do jakich na co dzień latają.

Należy pamiętać, że Lotnicze Pogotowie Ratunkowe dysponuje specjalnie przystosowanymi śmigłowcami lub samolotami, wyposażonymi w zaawansowany sprzęt medyczny i specjalistyczną kadrę medyczną. Załoga składa się z pilotów, lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych, którzy są wyszkoleni w dziedzinie medycyny ratunkowej oraz obsługi lotniczej.

Lotnicze Pogotowie to ważny element systemu ratownictwa

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe jest niezwykle istotnym elementem systemu ratownictwa i działa w obszarach wymagających natychmiastowej pomocy medycznej. Główną rolą LPR jest szybkie dotarcie do miejsca zdarzenia, udzielenie specjalistycznej pomocy medycznej na miejscu oraz transport poszkodowanych do odpowiedniego szpitala. Często są to sytuacje, w których czas jest kluczowy, a dostęp do poszkodowanych z ziemi jest ograniczony lub niemożliwy.

LPR jest również odpowiedzialne za udzielanie pomocy medycznej w sytuacjach nagłych, takich jak zawały serca, udary mózgu, ciężkie urazy czy choroby, które wymagają natychmiastowej interwencji medycznej. Dzięki szybkiemu reagowaniu i mobilności lotniczego pogotowia ratunkowego możliwe jest udzielenie pomocy w jak najkrótszym czasie, co może mieć decydujące znaczenie dla przeżycia poszkodowanego.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe odgrywa również kluczową rolę w transporcie narządów do przeszczepu. W przypadku nagłej potrzeby przewiezienia organu do innego szpitala, LPR może szybko i skutecznie dostarczyć go w celu przeprowadzenia operacji przeszczepu. To z kolei zwiększa szanse na sukces i ocalenie życia pacjenta.

@lublin112.pl♬ dźwięk oryginalny – lublin112.pl

(fot. wideo lublin112.pl)

Jeden komentarz

  1. Pewnie nigdy by takiego dnia nie zorganizowali, gdyby nie przymus z pozyskania pieniędzy Unijnych.

Dodaj komentarz

Z kraju