Wtorek, 30 kwietnia 202430/04/2024
690 680 960
690 680 960

Dzień dziś wesoły: Ulicami miast i miejscowości naszego regionu przeszły dzisiaj Orszaki Trzech Króli (zdjęcia, wideo)

Pod hasłem „Dzień dziś wesoły”, które pochodzi z kolędy „Z narodzenia Pana”, w wielu miastach i miejscowościach województwa lubelskiego przeszły w czwartek Orszaki Trzech Króli. Jest to przedstawienie Jasełek wystawiane w przestrzeni publicznej, wykonane z inicjatywy lokalnej społeczności. Wydarzenie organizowane jest zawsze w dniu 6 stycznia, kiedy to kościół katolicki obchodzi jedno z najstarszych i najbardziej chrześcijańskich świąt, czyli uroczystość Objawienia Pańskiego.

W Chełmie uroczysty orszak organizowany jest już od 12 lat. W tym roku uroczystości ograniczyły się do mszy świętej, jasełek oraz procesji wokół kościoła Rozesłania Św. Apostołów. W orszaku wzięli udział również przedstawiciele Miasta w postaci wiceprezydenta Doroty Cieślik oraz dyrektora Gabinetu Prezydenta Wojciecha Wójcika.

W Janowie Lubelskim Orszak Trzech Króli został organizowany przez parafie pw. Św. Jana Chrzciciela i Św. Jadwigi Królowej. Uczestnicy wyruszyli z kościołów po mszy świętej po czym przemaszerowali do Szopki Bożonarodzeniowej zlokalizowanej w Parku Miejskim. Kolędnicy zbierali dary w postaci chemii osobistej i gospodarczej oraz kocy dla podopiecznych Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej „Promyk” i „Słoneczny Dom” w Janowie Lubelskim. Było też wspólne kolędowanie przy szopce i gorącej herbacie.

W Parczewie odbył się Parczewski Spacer Orszakowy. Jak wyjaśniają organizatorzy, decyzją o braku tradycyjnego przemarszu podjęto z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne. Rodziny z dziećmi i młodzież brali też udział w Grze Miejskiej, polegającej na rozwiązaniu krzyżówki na podstawie plansz orszakowych ustawionych na Placu Wolności.

Także w Puławach, ze względów pandemicznych, tradycyjny orszak przybrał formę Gry Miejskiej. Uczestnicy Spaceru Orszakowego, który rozpoczął się o godzinie 12:30 przed budynkiem Urzędu Miasta, otrzymali na starcie mapę z krzyżówką do rozwiązania, której hasła mogli odnaleźć na poszczególnych stacjach. Na wytrwałych czekały drobne upominki. Na koniec odbył się pokłon Trzech Króli, złożono też dary w Kościele pw. Świętej Rodziny na Niwie. Na koniec nie zabrakło wspólnego kolędowania.

W Bełżycach uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej z udziałem Trzech Króli w kościele pw. Nawrócenia Świętego Pawła. Następnie powóz konny z Mędrcami oraz kolędujący w orszaku przemaszerowali ulicami miasta do parku. Tam na wszystkich czekały m.in. koncert kolęd i piosenek świątecznych, jasełka w wykonaniu uczniów oraz ciepły poczęstunek. Dzieci i młodzież mogły wziąć udział w konkursie plastycznym.

W Międzyrzecu Podlaskim Orszak Trzech Króli wyruszył o godzinie 10:30 sprzed supermarketu Stokrotka przy skrzyżowaniu ulic Brzeskiej i Warszawskiej. Jak podkreśla organizator, którym była parafia Świętego Józefa, misją orszaku jest pielęgnowanie oraz strzeżenie wartości prorodzinnych i wspólnotowych.

W Lublinie uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 mszą świętą w archikatedrze lubelskiej. Po nabożeństwie barwny korowód przemaszerował przez Krakowskie Przedmieście, ul. Świętoduską, Lubartowską i al. Tysiąclecia na Plac Zamkowy. Tam odbył się wspólny koncert kolęd. Korowodowi przez miasto towarzyszył akompaniament scholi Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Orkiestry Dętej z Wilkołaza. Wśród dodatkowych atrakcji były scenki nawiązujące do wydarzeń biblijnych czy też pokaz żonglerki flagami. Nie zabrakło również akcji charytatywnej. Wolontariusze zbierali czapki, szaliki, rękawiczki czy ciepłe skarpety, które zostaną przekazane na rzecz lubelskiego Caritasu.

(fot. UM Chełm, Parafia św. Jadwigi Królowej w Janowie Lubelskim, Gmina Parczew, Parafia św. Józefa w Międzyrzecu Podlaskim, Miejski Dom Kultury w Bełżycach, UM Lublin, wideo – Jestem z Bełżyc)

27 komentarzy

  1. Jakie tęczowe tzn. kolorowe korowody 🙂

  2. Oczywiście covid miał wolne i dystans oraz maseczki nie były potrzebne.