Wtorek, 27 lutego 202427/02/2024
690 680 960
690 680 960

Dobiega końca budowa trzech węzłów przesiadkowych. Trwa sadzenie setki drzew i tysięcy krzewów (zdjęcia)

Za miesiąc zakończą się prace przy budowie trzech węzłów przesiadkowych na terenie miasta. Obiekty przy ul. Żeglarskiej, Zbożowej i Franczaka Lalka będą pierwszymi, z których skorzystają mieszkańcy.

Prace związane z budową węzłów przesiadkowych przy ul. Żeglarskiej, Zbożowej i Franczaka Lalka w Lublinie są już na finiszu. Wykonawcom pozostało jeszcze zamontować elementy wyposażenia oraz wykonać oznakowanie poziome jezdni. Obecnie trwa uprzątanie terenu oraz urządzanie zieleni. Łącznie na terenie trzech węzłów posadzonych zostanie ponad 100 nowych drzew i 5,5 tys. krzewów.

Na każdym z węzłów będzie infrastruktura dla pojazdów komunikacji miejskiej oraz zaplecze socjalno-sanitarne do obsługi kierowców. Do tego dochodzi infrastruktura przystankowa, w tym wiaty, wyświetlacz dynamicznej informacji przystankowej oraz biletomat. Znajdą się tam również ładowarki dla autobusów elektrycznych. Nie zabraknie również stojaków rowerowych.

– Budowa węzłów przesiadkowych jest współfinansowana z funduszy europejskich. To miejsca integrujące transport samochodowy, rowerowy, pieszy oraz komunikację miejską. Realizacja węzłów przesiadkowych jest ważna nie tylko z punktu widzenia Miasta Lublin, ale także całego Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. Z pierwszych nowoczesnych i funkcjonalnych obiektów mieszkańcy skorzystają już w połowie roku – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydent Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Przy ul. Żeglarskiej powstała pętla dla 14 autobusów i parkingi Park&Ride dla ponad 30 samochodów. Do tego przebudowano i dobudowano chodnik oraz ścieżkę rowerową. Przy ul. Franczaka „Lalka” zbudowano pętlę dla 6 autobusów oraz zatokę parkingową Kiss&Ride. Do tego dochodzą chodniki i ścieżka rowerową w kierunku ul. Bony. Z kolei przy ul. Zbożowej znajduje się 10 stanowisk dla autobusów oraz parking typu Kiss&Ride z 5 miejscami postojowymi.

Łącznie na terenie miasta powstanie 7 węzłów przesiadkowych. Prace drogowe trwają również na ul. Granitowej, al. Kraśnickiej i ul. Osmolickiej. Do sfinalizowania pozostał jeszcze przetarg dotyczący budowy parkingu przy ul. Grenadierów.

(fot. UM Lublin)

10 komentarzy

  1. Ja nie wiem jakim trzeba być kretynem żeby na Zbożowej w centrum zabudowań zrobić coś takiego. Zero myślenia. Takie miejsca wyrzuca się poza teren zabudowany, znając plan, że więcej one tam nie powstaną. Np. na Żeglarskiej lepiej to wygląda. No i nie nazywajmy tych kikutów drzewami 😉

    • Rozwala na zbożowej parę tych domów z prlu i gitara

    • Czy ty „Ktoś” jesteś właścicielem jednej z tych kamienic i miasto odebrało ci teren który kilkadziesiąt lat użytkowałeś bezumownie? To co wolno było w latach 80-tych teraz nie przechodzi.Myślałeś że tak już na zawsze zostanie,płot i grządki na terenie miejskim?

  2. wam Polacy nie wolno ! W kościele na kolanach jest wolno.

  3. Na abramowickiej węzeł jest iblegany że uuuuuuuuu, jeno wicher hula po parkingu i okoliczni mieszkańcy mają oświetlony i wyasfaltowany prywatny parking.

  4. I po co się tym chwalisz?

  5. 3XNIE dla krzyża na Zbożowej! Niech sobie posadzą na polu należącym do zakonnic.

  6. Może zrobią wiecej linni do Kalinówki i Kazimierzówki bo tego ewidentnie trzeba

Z kraju

Polityka i społeczeństwo