Niedziela, 28 kwietnia 202428/04/2024
690 680 960
690 680 960

Co można znaleźć w rurach? Mopy, pielucho-majtki, gruz, ubrania i narzędzia budowlane (zdjęcia)

Gmina Puławy apeluje do mieszkańców, aby nie wrzucali do kanalizacji przedmiotów, które mogą uszkodzić urządzenia pompujące ścieki. Koszty ich naprawy są duże. Ostatecznie zaś przez takie awarie wszyscy mieszkańcy ponoszą wyższe opłaty.

– W ostatnim okresie pracownicy Grupy Utrzymania i Eksploatacji Wodociągów i Kanalizacji muszą często zmagać się z awariami pompowni ścieków, szczególnie w miejscowościach: Góra Puławska, Klikawa, Gołąb i Wólka Gołębska – informuje Gmina Puławy i publikuje zdjęcia, których widać przedmioty znajdowane na różnych odcinkach kanalizacji.

Jak wyjaśniają pracownicy prowadzący naprawy, znajdowane są tam różne rzeczy, np.: mopy, pielucho-majtki, ściereczki, patyczki higieniczne, folia, gruz, a nawet ubrania czy narzędzia budowlane.

– Powoduje to uszkodzenie urządzeń, których koszty naprawy są bardzo wysokie i wpływają na cenę 1 m3 ścieków. Opłaty ostatecznie ponoszą wszyscy mieszkańcy Gminy Puławy. Dlatego apelujemy o niewrzucanie śmieci do kanalizacji – informuje Gmina Puławy.

Wrzucanie różnych przedmiotów do kanalizacji jest niewskazane z kilku powodów: Zagrożenie dla środowiska: Wiele z tych przedmiotów zawiera substancje chemiczne, które mogą zanieczyścić wodę i glebę, co z kolei szkodzi środowisku naturalnemu. Uszkodzenie infrastruktury: Obce przedmioty w kanalizacji mogą prowadzić do uszkodzeń rur, pomp i innych elementów infrastruktury, co może prowadzić do awarii systemu kanalizacyjnego i wymagać kosztownych napraw. Zwiększone koszty przetwarzania ścieków: Przybywanie nieodpowiednich przedmiotów do systemu kanalizacyjnego może zwiększyć koszty przetwarzania ścieków, ponieważ muszą one być usuwane, sortowane lub czyszczone przed odprowadzeniem. Ryzyko zatorów: Obce przedmioty mogą tworzyć zatory w kanalizacji, co może prowadzić do wylania nieczystości na ulice lub powodować inne problemy. Zagrożenie zdrowia ludzkiego: W przypadku substancji toksycznych lub niebezpiecznych przedmiotów wrzucanych do kanalizacji, może istnieć ryzyko skażenia wód gruntowych lub wody pitnej, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia ludzi. Koszty napraw i utrzymania: Usuwanie obcych przedmiotów z kanalizacji oraz naprawy spowodowane uszkodzeniami mogą być kosztowne i przekładać się na wyższe opłaty za usługi.

19 komentarzy

  1. Najbardziej spodziewałbym się ulotek agitacyjnych PiSu.

  2. Narzędzia budowlane? Bez przesady. Ktoś robił remont łazienki i mu miara wpadła do pionu. Zapewne przypadkowo. Natomiast cała reszta to już celowe pozbywanie się śmieci.

  3. Patyczki do uszu i koszyki na kostki to akurat można by było produkować z tworzyw które podlegają biodegradacji i po problemie – ale trzeba by było pomyśleć a to może boleć ; )

    • Słuszne spostrzeżenie, a potem obwinia się użytkowników. Tak się dzieje z wieloma produktami.

      • No skoro masz produkt którego nie można spuszczać w kiblu to się obwinia użytkowników. To tak jakbyś wywalił tubkę po paście bo używasz jej w łazience a na opakowaniu nie ma informacji, że nie wolno jej wyrzucać do kibla…

        Druga Amerykę tu robimy?

  4. Miarka na zdjęciu -> wow faktycznie zapchane narzędziami budowlanymi

  5. Gruz patrząc na frakcje wygląda ja beton używany do produkcji studzienek, rur itp.

  6. Zagłębie pissowców nie wie do czego służy kanalizacja…

  7. Czaskowskiego tam nie znaleźli?

  8. Ohoho obietnice wyborcze kałolicji zapchały pumpy w Puławach .
    Róbta jak czaskoski ze stolycy ,prosto do rzeki

  9. Ale kupę można robić?

  10. Oni myślą że kibel to śmietnik

Dodaj komentarz

Z kraju