Niedziela, 08 września 202408/09/2024
690 680 960
690 680 960

Zmiana sposobu zbiórki odpadów niebezpiecznych w Lublinie

W przyszłym tygodniu zmieni się sposób zbiórki odpadów niebezpiecznych i chemikaliów. Są to odpady stanowiące zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego, stąd od wtorku (6 sierpnia) będą zbierane wyłącznie w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ul. Metalurgicznej 13K.

W PSZOK zbierane będą odpady niebezpieczne dostarczone przez wszystkich właścicieli nieruchomości zamieszkałych z terenu Lublina, niezależnie od sektora w jakim jest położona ich nieruchomość. Dotyczy to: przepracowanych olejów, rozpuszczalników, farb wodnych oraz olejnych, środków ochrony roślin, jak również opakowań po tych odpadach, a także zużytych świetlówek oraz przeterminowanych leków.

Ponadto w dalszym ciągu w Punkcie będą zbierane zużyte opony (ich liczba jest limitowana i wynosi 8 sztuk na gospodarstwo domowe w ciągu roku), odpady budowlane i rozbiórkowe (ilość limitowana 2 tony/rok/gospodarstwo domowe), meble i inne odpady wielkogabarytowe, a także odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych powstałe w gospodarstwie domowym.

Właściciel nieruchomości zamieszkałej w ramach uiszczonej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest uprawniony do samodzielnego, bezpłatnego dostarczania odpadów komunalnych do PSZOK przy ul. Metalurgicznej 13 k, który czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00.

Odpady dostarczone do PSZOK przyjmowane są po okazaniu następujących dokumentów:

  • od wytwórcy odpadu komunalnego, po okazaniu dokumentu potwierdzającego jego tożsamość oraz dokumentu potwierdzającego opłatę za gospodarowanie odpadami za miesiąc poprzedzający, w którym nastąpiło dostarczenie odpadów;
  • od osoby trzeciej, po okazaniu dokumentu potwierdzającego jej tożsamość oraz oświadczenia o miejscu wytworzenia odpadów, okazaniu upoważnienia wytwórcy odpadów komunalnych do ich przekazania do PSZOK (wzór upoważnienia dostępny na stronie www.lpgk.lublin.pl lub u pracownika PSZOK) oraz okazania dokumentu potwierdzającego opłatę za gospodarowanie odpadami.

Dodatkowo przypominamy, że na terenie miasta Lublin do specjalnie oznakowanych pojemników, nadal można oddawać małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, a także przeterminowane leki. Lista lokalizacji w których znajdują się pojemniki na elektroodpady znajduje się pod linkiem. Z kolei lista lubelskich aptek, w których znajdują się pojemniki na przeterminowane leki dostępna jest tutaj.

Zmiana sposobu zbiórki odpadów niebezpiecznych w Lublinie

fot. UM Lublin

(Źródło: UM Lublin)

10 komentarzy

  1. PiSdoula wodę lejen teraz wie gdzie szryce oddać xD

  2. Tylko czekać, aż te odpady wylądują w chmurze.

  3. Ormowiec kaowiec

    po okazaniu dokumentu potwierdzającego jego tożsamość oraz dokumentu potwierdzającego opłatę za gospodarowanie odpadami – pi…dolnieci! swiadectwa slubu, zaswiadczenia z zusu czy innej milicji nie chca? a na pohybel! nie dosc, ze oplaty za wywoz smieci – segregowanych! – sa niebotyczne, to mam jeszcze opony wozic i byle cieciowi dokumenty pokazywac wynosze do smietnika pod blokiem i adieu. wam tez tak zalecam

  4. „…zużyte opony (ich liczba jest limitowana i wynosi 8 sztuk na gospodarstwo domowe w ciągu roku)…” Wspaniała decyzja. Resztę do Bystrzycy się wrzuci.

  5. obserwator rakiet bezpartyjny

    Dokument potwierdzający opłatę.Płacę przez internet.Jak mam zdobyć taki dokument.Nie mam drukarki.

    • Oddawałem opony.
      Można pokazać przelew na telefonie, albo zwyczajnie wydrukować potwierdzenie przelewu.

  6. W każdym mieście powinien być plac gdzie można bez żadnego ale i opłat wyrzucić co się chce. Dlaczego? Dlatego, że nie wszyscy płacą za śmieci i wszystkich nie da się wyłapać i zmusić do opłat. Są przyjezdni lub pracownicy sezonowi. Są też tacy co wracają z jezior lub działek i zapełniają rowy pełnymi worami i zas…ymi wersalkami. Limity na gruz czy opony to jakiś absurd więc już można szykować kolejną grupę społeczników co zechcą w wolny dzień zbierać te odpady po krzakach i szuwarach. Karanie kogoś, że podstawił pod wiatę śmietnikową worki z odpadami jest kolejnym absurdem. Lepiej, że zostawił pod wiatą śmietnikową niż w lesie. Zapytajcie się rolników co robią z przepracowanym olejem i płynami to będziecie w ciężkim szoku.

  7. Tyle się mówi o ochronie środowiska, a takie posunięcie jest wielkim krokiem w tył i będzie prowadziło do gigantycznej degradacji środowiska. Niestety nikt nie będzie jeździł z bańką oleju, czy innej farby, na drugi koniec miasta, żeby szarpać się z Panem z pszoka o to, co pan raczy przyjąć, a co się nie łapie. Tak więc wszystko trafi do w taki czy inny sposób skazi przyrodę. Gratuluję pomysłu, proponuję dla autora premię za kreatywność.

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport