Niedziela, 14 lipca 202414/07/2024
690 680 960
690 680 960

Zaciągnęła lichwiarską pożyczkę, sądy kazały jej płacić. Sprawą zajęła się prokuratura krajowa

Sąd pierwszej instancji stanął po stronie kobiety, kolejny wyrok był już zgoła odmienny. Sprawa trafiła aż do Sądu Najwyższego. Ten uchylił poprzednie orzeczenie.

W ubiegłym tygodniu Sąd Najwyższy wydał decyzję w sprawie kobiety, która zaciągnęła pożyczkę w kwocie 7,5 tys. zł, po czym okazało się, że naliczono jej koszty pozaodsetkowe w wysokości 7,3 tys. zł. Sprawa toczy się od kilku lat. Wszystko zaczęło się w momencie, kiedy kobieta zorientowała się jak wysokimi kosztami ją obciążono. Wówczas weszła w spór z firmą pożyczkową.

Ponieważ obie strony nie doszły do porozumienia, dlatego też sprawą zajął się Sąd Rejonowy w Tomaszowie Lubelskim. W październiku 2018 r. wydał on wyrok, w którym zgodził się z argumentacją kobiety, która wskazywała, że koszty te wynikają z abuzywnych zapisów umowy. Tymczasem od dawna tego typu zapisy są niedozwolone, gdyż w rażąc sposób naruszają interesy konsumentów.

Firma pożyczkowa odwołała się od tej decyzji i sprawą zajął się Sąd Okręgowy w Zamościu. W tym przypadku, wyrok który zapadł w czerwcu 2019 roku, był zupełnie inny. Nakazał on kobiecie zapłatę kwoty 13 tys. zł na rzecz spółki oraz ponad 5 tys. kosztów sądowych.

Orzeczenie to zaskarżył Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, który w skardze nadzwyczajnej zarzucił, że narusza ono prawa kobiety jako konsumenta. Jak wskazywano, sąd nie ochronił kobiety jako strony słabszej strukturalnie przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi przedsiębiorcy. Tym samym naruszone zostały również konstytucyjne gwarancje obywatela takie jak godność i prawo do własności.

Prokurator Generalny zarzucił składowi orzekającemu, że wbrew wynikającemu z kodeksu cywilnego obowiązkom, nie zweryfikował, czy stosunek wysokości kredytu do wysokości kosztów pozaodsetkowych nie wynikał z niedozwolonego zastrzeżenia umownego, które prowadziło do nieuzasadnionej nierównowagi obowiązków stron umowy, na niekorzyść pożyczkobiorcy.

Po zapoznaniu się ze sprawą Sąd Najwyższy podjął decyzję o uchyleniu wyroku w całości i przekazaniu sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Zamościu.

(fot. lublin112)

14 komentarzy

 1. Lewak z bandy rudego

  Wolne sądy ! Wolne sądy !

 2. Niby walczą z lichwą a nadal firmy pożyczkowe mają się dobrze naliczając tysiące procentów . Naprawdę ten Pis nic nie potrafi załatwić …..

  • Idź do ryżego pożyczy ci z Amber Gold.

  • biorąc pozyczkę w legalnej firmie dostajesz symulację spłat. Z której jasno wynika że np pożyczasz 1000 a w ratach oddajesz np2500. I to ty decydujesz czy brać czy nie taki kredyt. Są ludzie którym bank ani sąsiad grosza nie pożyczy więc idą do takich firm. A potem popadają w jeszcze większe długi

 3. dzisiaj oglądałam w telewizji reklamę jednej z takich frrm…RRSO 170%…przecież to jawna lichwa!!!!!!!!!!!!!

 4. a gdzie ci krzykacze „wolne sądy , wole sądy”?? co cisza ,,,zatkało kakao? nie było „grubej krechy” no to teraz mata !:/

 5. To się musieli korporacyjni prawnicy pokręcić koło sędziów. Jeszcze koszty sądowe wysokości prawie co pożyczka.

 6. kto bierze kase nie czyta umowy ten ma

  • A ko je w ogóle czyta- jakiekolwiek??? Czytasz uważnie całą gwarancję jak kupujesz jakiś sprzęt? a umowę przy zakupie ratalnym – tam dopiero są ciekawe ustępy…a może przeczytał ktokolwiek z zrozumieniem co podpisał przed tym jak pozwolił wprowadzić do organizmu cudowne nie wiadomo co? :))

 7. złodziejstwo jak za PO nie ma róznicy , afera z maseczkami , respiratorami , wszystko pod dywan

  • afera z maseczkami akurat należy do pisu dzbanie kwadratowy

   • do PiSu, do Po, do PSL.. przecież to sieroty po jednej czerwonej matce. Nikt inny nie dopchał i nie dopcha się do koryta. Przecież nawet do samorządów wybieramy z tych których nam podstawią :))

   • proszę czytaj ze zrozumieniem „cytuję” : złodziejstwo jak za PO nie ma różnicy .

Z kraju

Sport