Poniedziałek, 29 kwietnia 202429/04/2024
690 680 960
690 680 960

Utylizacja banerów wyborczych. Jak można je wykorzystać?

Po kampaniach politycznych w całej Polsce są tysiące, a może nawet miliony banerów wyborczych, które wiszą na płotach, siatkach czy budynkach. Zgodnie z przepisami należy je usunąć maksymalnie w ciągu 30 dni od daty przeprowadzenia wyborów. Ale co zrobić z niepotrzebnymi materiałami? W jaki sposób je wykorzystać, by nie zmarnowały się? Ekspert z branży reklamowej podpowiada.

15 października w Polsce odbyły się wybory do Sejmu i Senatu. Do tego czasu kandydaci na posłów i senatorów promowali się – rozwieszali plakaty, kupowali powierzchni reklamowe i umieszczali banery wyborcze zarówno w miastach, jak i we wsiach. Zgodnie z obowiązującymi przepisami teraz czas na posprzątanie. Komitety w ciągu miesiąca powinny usunąć wszystkie materiały promocyjne z przestrzeni publicznej. Ale jak je wykorzystać, by nadać im drugie życie? Eksperci z branży reklamowej dzielą się swoim doświadczeniem.

Wykorzystaj je ponownie

Utylizacja banerów wyborczych poprzez wyrzucenie ich na wysypisko śmieci czy oddanie do spalarni nie jest ekologiczna ani ekonomiczna. Podczas spalania plastiku do atmosfery dostają się toksyczne emisje i gazy cieplarniane, a także metan i dwutlenek węgla, które przyczyniają się do niekorzystnych zmian klimatycznych. Warto zatem rozważyć inne opcje, by pozbyć się banerów wyborczych. Jednym ze sposobów jest pozostawienie banerów i wykorzystanie ich ponownie.

  – Banery wyborcze, które są często wykorzystywane tylko przez krótki czas, mogą znaleźć drugie życie i przyczynić się do zrównoważonego zarządzania materiałami. Jednym z kreatywnych i ekologicznych podejść jest ponowne wykorzystanie tych banerów poprzez nałożenie naklejek na ich treść – wyjaśnia Sylwia Krysik z OOH.pl – firmy, która m.in. realizuje kampanie wyborcze. – Nałożenie naklejek na banery wyborcze pozwala na dostosowanie ich treści do różnych inicjatyw lub wydarzeń. Przykładowo, baner wyborczy może zostać przekształcony na informacyjny baner promujący lokalne wydarzenie, akcję społeczną lub ogólną informację dla społeczności.

Wielokrotne wykorzystanie tego samego banera pozwala na dostosowanie przekazu do różnych grup docelowych i zmieniających się potrzeb. Jest to bardziej elastyczne i efektywne niż tworzenie nowych banerów dla każdej kampanii.

Oddaj do schroniska dla zwierząt

Banery wyborcze są wykonane z dobrej jakości materiałów. Mają wysoką odporność na działanie deszczu, śniegu, gradu czy słońca. Zatem świetnie będą się nadawać, jako materiał do ocieplenia budy dla psa lub stworzenia dachów, pod którymi mogą schować się zwierzęta w gorące dni.

   – Zbliża się zima, czyli bardzo trudny czas dla zwierząt, które przebywają w schroniskach. Potrzebne są zatem ciepłe budy, które nie będą przepuszczać wiatru czy śniegu. Dzięki wykorzystaniu odpornych banerów wyborczych jako materiału budowlanego, możemy zapewnić zwierzętom bezpieczne i ciepłe schronienie. To nie tylko pomaga w ochronie zwierząt przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale także przyczynia się do poprawy ich jakości życia i komfortu, co jest szczególnie istotne podczas chłodnych i mroźnych dni. W trosce o dobrostan zwierząt, warto wykorzystać takie materiały – dodaje Sylwia Krysik z OOH.pl.

Jaki jest jeszcze pomysł na wykorzystanie banerów wyborczych? Można je wykorzystać na podwórku, np. do przykrycia przedmiotów narażonych na deszcz czy wiatr, a także w rolnictwie do przechowania plonów rolnych. Ponadto można przekazać je do osób, które lubią rękodzieło. Z banerów wyborczych wykonują torby czy… biżuterię. Istotne jest, by zadbać o środowisko naturalne i znaleźć sposób na utylizację materiałów wyborczych.

12 komentarzy

  1. Ja wykorzystuje je napokrycia uli czy też wiaty na drzewo a mam tego mnóstwo ?

  2. Psy dostaną zawału jak zobaczą wybrańca lubelszczyzny albo trzeba będzie ich wziąć do psiego psychologa.

    • Bałbym się ocieplenia budy jakąś polityczką, bo gdyby ktoś nagrał, jak pies obsikuje zdjęcie wrażliwej Pani, czy dokonuje innych czynności? Przyjmę banery z oświadczeniem właścicieli o zrzeczeniu się praw do wykorzystywania podobizn 😉

  3. Najlepsze na tarcze strzeleckie 🙂

  4. no i jak w dziubku PISuary ? 70 procent przeciw , banda nieudaczników

    • Müller super polak.

      Ja cieszyć się że polaki wybrać super polityków. Bo tyle pianiedzy reparacji to nawet Niemcy nie wyrobia. Donek super nasz niemiec.

    • Frekwencja 75%, 35% z tego na PiS. Jeżeli wszystkie inne głosy – nawet na konfę – liczysz, że nie były za jakąś partią, tylko przeciwko PiS, to i tak wychodzi 48,7% z tego prostego mnożenia ułamków. Jaka wypowiedź taki wyborca wykształcony.

  5. Ja mam baner peowca użyty jako wykładzinę pod kiblem. Mąż i syn jak sikają często rozbryzgują na kafelki a teras nie ma tego problemu. Polecam wszystkim peowców do łazienki

  6. Ja mogę kilka przyjąć od sztabu PiS – mam pryzmę obornika do przykrycia i drewno na zimę.

  7. U mnie w gminie pisowskie plakaty były usuwane poprzez obcięcie rogów baneru i pozostawienie metalowych oczek wraz z trytkami na płocie.
    Czy nawet tu muszą po sobie syf zostawiać?

Dodaj komentarz

Z kraju