Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ustalenia ABW i SKW dotyczące ataków hakerskich na adresy mailowe polskich obywateli, w tym polityków

ABW i SKW ustaliły, że na liście celów przeprowadzonego przez grupę UNC1151 ataku socjotechnicznego znajdowało się co najmniej 4350 adresów e-mail należących do polskich obywateli lub funkcjonujących w polskich serwisach poczty elektronicznej.

Jak ustaliła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego, na liście celów przeprowadzonego przez grupę UNC1151 ataku socjotechnicznego znajdowało się co najmniej 4350 adresów e-mail należących do polskich obywateli lub funkcjonujących w polskich serwisach poczty elektronicznej.

Co najmniej 500 użytkowników odpowiedziało na przygotowaną przez autorów ataku informację, co istotnie zwiększyło prawdopodobieństwo skuteczności działań agresorów. Polskie służby dysponują wiarygodnymi informacjami łączącymi działania grupy UNC1151 z działaniami rosyjskich służb specjalnych.

– Na liście 4350 zaatakowanych adresów znajduje się ponad 100 kont, z których korzystają osoby pełniące funkcje publiczne – członkowie byłego i obecnego rządu, posłowie, senatorowie, samorządowcy. Atak dotknął osób pochodzących z różnych opcji politycznych, a także pracowników mediów i organizacji pozarządowych. Na liście znalazł się również adres, z którego korzystał minister Michał Dworczyk. Służby odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo przeanalizowały kilka wiadomości wysłanych na adres ministra, które mogły posłużyć do potencjalnego phishingu – ich zawartość oraz konstrukcja miały na celu wyłudzenie danych niezbędnych do logowania. Zanotowano również kilkukrotne obce logowania do skrzynki pocztowej użytkowanej przez Ministra Dworczyka – poinformował Rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn.

Jak ustalono, działania grupy UNC1151, które dotknęły w ostatnich tygodniach Polskę, to element akcji „Ghostwriter”, której celem jest destabilizacja sytuacji politycznej w krajach Europy Środkowej.

W związku z zagrożeniami w cyberprzestrzeni identyfikowanymi przez ABW, Agencja w przeszłości przekazywała i na bieżąco przekazuje zagrożonym użytkownikom ostrzeżenia o możliwych atakach na konta w mediach społecznościowych oraz na skrzynki poczty elektronicznej.

– W związku z ostatnimi wydarzeniami Zespół ds. incydentów krytycznych przyjął rekomendacje w zakresie ograniczenia skutków ataku względem osób pełniących funkcje publiczne i zwrócił się w trybie przewidzianym w art. 36 ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa o zwołanie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego. RZZK zatwierdził plan działania, a jego wykonanie zostało powierzone CSIRT NASK we współpracy m.in. z Policją. Pierwsze działania zostały podjęte w piątek i są kontynuowane w tym tygodniu. Ich głównym celem jest zabezpieczenie osób, które mogły paść ofiarą ataku – dodaje rzecznik MKSS.

W ubiegłym tygodniu Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przesłała służbom specjalnym państw członkowskich NATO informację dotyczącą ostatnich ataków cybernetycznych realizowanych przeciwko Polsce.

(fot. pixabay.com)

22 komentarze

 1. Rozumiem że to jest na celu przykrycia afery ze najwyższe osoby w Wolsce decyzje dotyczące państwa załatwiają na prywatnych ogólnodostępnych kontach mailowych ? POlska w ruinie.

  • Jeśli załatwiali by na państwowych to wszystkie ich wały były by rejestrowane i przechowywane. To oczywiste, że komunikacja idzie na prywatnych kontach, zapewne takich jak wp, interia czy buziaczek.

   • Romek ...ać *iS

    czego efektem jest wyciek i kompromitacja panstwa

    • No cóż, rząd kompromituje się non stop, więc jaka to różnica. Widać, że teraz mają pełno w gaciach, boją się, że te wały mogą zostać ujawnione i wykorzystane przeciwko nim. Znowu musieli by wymyślać sobie jakieś choroby czy inne przekręty, żeby wcisnąć tym bardziej naiwnym.

 2. Wredne te rosyjskie służby.
  Zmusiły Dworczyka, by sprawy objęte tajemnicą państwową załatwiał przez skrzynkę mailową na WP, a nie przez bezpieczne serwery rządowe.

  Państwo z g_wna i patyków zlepione.

  • Nic dziwnego
   Państwu nawet nie wierzy Jarosław K.
   Zamiast ochraniać go SOP to chroni go prywatna firma co kosztuje podatników 2 miliony rocznie.
   W imię czego pytam.
   ***** *** i pana z kotem.

   • Jarosław ma rzeszę jemu wiernych. Myślę, że pieniążki na jego ochrone powinny iść tylko z ich kieszeni, a nie z całej puli podatników. Mogli by robić ściepe, zbiórkę czy coś innego i mu opłacać, bo dlaczego by nie, skoro tak mórem za nim stają. Problem poświęcić 500+ co miesiąc na ochronę Jarka?

    • Nie wystarczy, że ściepę robili aktorzy podczas/po spektaklu? Jaki masz problem z 500+? Nie masz dzieci?

  • Przecież zanim cokolwiek się ukazało była mowa ze co by nie wyszło będzie zmanipulowane

  • Cieszą Cię wszelkie ataki, czy akurat ten konkretny? Przypomnę, że atakiem objęte było 4350 adresów. Chciałbyś żeby z Twojego adresu ktoś wysyłał nieprzyzwoite wiadomości?

 3. To są głupoty dla ciemnego ludu co łyka wszystko jak to się wieszcz wyraził był pewnego razu.

 4. I weź tu się człowieku spisz przez internet. Twoje dane pujdą w kosmos tak jak rządowe maile. Tylko rachmistrz albo forma papierowai wysłanie na adres … ale tego mie ma. Ale karać za brak spisu chcą. Brak tej logiki w nierządzie albo celowa destabilizacja państwa. Ktoś wie …

  • W takim razie opcje są dwie, rząd nie radzi sobie z rządzeniem państwem, albo sam celowo je destabilizuje. W obu przypadkach winny jest rząd.

 5. Ciemnogród wierz iy ciemnogród klaszcze w łapki… ciemnogród kiedyś będzie skomlał.

  • Już co niektórzy to robią. Ale skoro nie chceili słuchać jak sie im mówiło, to ich sprawa, niech sobie radzą jak chcą.

 6. No cusz atak I byl tylko ze to poprostu kit bajera naszego durnowatego rzadu .Jak narazie tylko gadaja ale zadnych konktetnych dowodow nie przedstawiaja.a dworczyka zalatwili nie zadni hakerzy tylko ktos kto.znal jego kody dostepu do konta.zapewne innych tez tak zalatwiono

 7. Jan z egzekutywy KC 1szy sekretarz

  POpieram wszystkie działania od braci,towarzyszy ,agentów że wschodu .
  Putin ja Tiebia ljublju.

 8. No i musiałem monitor wycierać. Oj ciężkie to życie. Ciężkie.

 9. Może warto podać źródło informacji?

  • Warto uważnie przeczytać – pogrubimy 😉 poinformował Rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn oraz Jak ustaliła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego, a także dodaje rzecznik MKSS.

 10. 4350 adresów dostało maila „Cześć, jestem Tatiana, chciałabym cię poznać, tu moje zdjęcia” – więc po imieniu jak widać to rosjanie socjotechnicznie atakują, deprawując polityków.

Z kraju