Środa, 03 czerwca 202603/06/2026
690 680 960
690 680 960

Uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego i 105. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Lublinie (zdjęcia)

W Lublinie odbyły się obchody Święta Wojska Polskiego oraz 105. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Uroczystości przyciągnęły licznych mieszkańców miasta oraz gości, którzy mogli uczestniczyć zarówno w części oficjalnej, jak i w wydarzeniach towarzyszących.

Polska świętuje dziś 105. rocznicę Bitwy Warszawskiej, nazywanej „Cudem nad Wisłą”. 15 sierpnia 1920 r. Wojsko Polskie wyzwoliło Radzymin zajęty przez Sowietów. Był to początek kontrofensywy, która rozbiła Armię Czerwoną. Polacy obronili swoją stolicę, a zwycięstwo odmieniło los wojny polsko-bolszewickiej.

Bitwa rozpoczęła się 13 sierpnia natarciem wojsk sowieckich na Warszawę. Początkowo przyniosło ono sukces i bolszewicy zdobyli Radzymin. Następnego dnia polskie oddziały zatrzymały jednak czerwonoarmistów pod Ossowem i 15 sierpnia odbiły Radzymin. Zwycięstwo pozwoliło marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu wyprowadzić kontrofensywę znad Wieprza, która przełamała linie wojsk sowieckich. W konsekwencji oddziały Armii Czerwonej musiały wycofać się spod Warszawy.

Zwycięska Bitwa Warszawska pozwoliła Polakom nie tylko obronić swoją stolicę, ale zmieniła los trwającej od 1919 r. wojny polsko-bolszewickiej. Rzeczpospolita ocaliła odzyskaną po 123 latach zaborów niepodległość, zatrzymała marsz Armii Czerwonej na Zachód i uchroniła Europę przed bolszewicką rewolucją. W ocenie historyków była to jedna z najważniejszych bitew w historii Starego Kontynentu.

15 sierpnia w Lublinie miały miejsce uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego, połączone z upamiętnieniem 105. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli władz wojskowych, samorządowych, a także mieszkańców miasta. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10.00 mszą świętą w Kościele Garnizonowym. Po zakończeniu nabożeństwa uczestnicy przemaszerowali na Plac Litewski, gdzie odbyła się główna część obchodów.

O godzinie 11.30 rozpoczęła się oficjalna ceremonia. W jej trakcie złożono meldunek Dowódcy Garnizonu, a następnie uroczyście podniesiono flagę państwową i odśpiewano hymn Rzeczypospolitej Polskiej. W dalszej części uroczystości wręczono mianowania, odznaczenia, wyróżnienia oraz medale pamiątkowe. Ważnym punktem programu był Apel Pamięci, zakończony salwą honorową. Delegacje złożyły wieńce przy Pomnikach Nieznanego Żołnierza i Marszałka Józefa Piłsudskiego, oddając hołd bohaterom walk o niepodległość. Następnie odśpiewano Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego.

Publiczność mogła podziwiać pokaz musztry paradnej przygotowany przez uczniów XIV Liceum Ogólnokształcącego. Uroczystości zwieńczyła defilada wojskowa, w której uczestniczyły pododdziały reprezentujące różne formacje. Po zakończeniu części oficjalnej na Placu Litewskim rozpoczął się piknik wojskowy. Na odwiedzających czekają stoiska promujące Wojsko Polskie, wystawy sprzętu oraz atrakcje przygotowane z myślą o dzieciach i rodzinach. Wydarzenie jest okazję do integracji mieszkańców miasta i przypomnienia o znaczeniu tradycji wojskowych w historii Polski.

Na pamiątkę zwycięstwa pod Warszawą z 1920 r. 15 sierpnia jest świętem polskiego wojska. Tradycja jego obchodów sięga międzywojnia – trzy lata po Bitwie, w sierpniu 1923 r., ustanowiono w Polsce Święto Żołnierza, które było obchodzone przez cały okres istnienia II Rzeczypospolitej, w czasie okupacji i w pierwszych latach powojennych. Zakazane w PRL święto powróciło po upadku komunizmu w 1992 r. jako Święto Wojska Polskiego.

11 komentarzy

  1. Ja co roku jeżdżę na paradę do Warszawy. Tam dopiero jest co oglądać. Polecam każdemu tym bardziej, że do Warszawy jedzie się max 1,5godz ,a wrażenia dla dzieci niezapomniane 😊

  2. Ocena: 0

    Pułkownik D nie ogolony a ściga ludzi za nie ogolenie. Prawdziwy oficer wzór do naśladowania 😁😁😁😁

  3. Ocena: -1

    co to jest za napis DUSZA u zlonierza po prawej stronie. zsjecie 45 ?

  4. tak naprawdę wojna polsko-bolszewicka na pełną skalę rozpoczęła się od ofensywy kijowskiej Polski na kontrolowaną przez Sowietów Ukrainę .

  5. Ani słowa w tekście o tym, że nie tylko Polacy walczyli z bolszewikami. Mieliśmy Umowę Warszawską podpisaną z Ukrainą, można było dobić moskali, ale konfederacja sprzed 100 lat wolała zerwać tę umowę i dogadać się z bolszewikami.
    Miliony ofiar II Wojny światowej, a później PRL to zasługa Dmowskiego.

    • jak się mówi że w czasie 2 wojny zabijali nie tylko niemcy to się wielce oburzacie,11 lipca to też nasza wina o 1 sierpnia i powstaniu kwietniowym nie wspominając

    • z up ÷a dlina najlepiej nic nie podpisywać, wtedy pewnie też nie było umowy bo ich nie nie było

  6. Ocena: -8

    OT POKAZOWA ARMIA !!!!

Dodaj komentarz

Z kraju

Lubelski biznes

Biznes i handel

Sport

Polityka

Społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia