Poniedziałek, 29 kwietnia 202429/04/2024
690 680 960
690 680 960

Ulicami Lublina przejdzie XII Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W środę, 1 marca ulicami Lublina przejdzie XII Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczestnicy spotkają się, aby wspólnie upamiętnić żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego.

Społeczny Komitet Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie zaprasza na XII Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który po raz kolejny przejdzie ulicami Lublina. Wydarzenie odbędzie się 1 marca (środa) 2023 roku.

Uczestnicy wyruszą godzinie 17.30 z Placu Litewskiego, następnie przejdą ulicami – Krakowskie Przedmieście i Grodzką na Plac Zamkowy, gdzie odbędzie się uroczysty Apel Pamięci oraz złożenie kwiatów i zniczy pod Pomnikiem Zaporczyków.

1 marca po raz kolejny zostaną upamiętnieni żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego, którzy nie złożyli broni i po zakończeniu II wojny światowej, walczyli o niepodległość Polski, żebyśmy mogli dzisiaj żyć w wolnym i demokratycznym państwie polskim. Organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w XII Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie.

Geneza święta

Wiele upłynęło czasu, nim 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Środowiska kombatanckie, liczne organizacje patriotyczne, stowarzyszenia naukowe, przyjaciele i rodziny tych, którzy polegli w boju, zostali zamordowani w komunistycznych więzieniach lub po prostu odeszli już na wieczną wartę, od lat pukali do wielu drzwi z żądaniami, by wolna Polska oddała w końcu hołd swym najlepszym Synom. Przez lata odpowiedzią była cisza.

W drugiej połowie pierwszej dekady XXI wieku nadzieje zaczęły się spełniać. Apele środowisk kombatanckich  zaczęły zyskiwać coraz większe poparcie. Janusz Kurtyka, prezes IPN od końca roku 2005, nadał tym staraniom silny impuls i przyspieszenie.

Między innymi 19 listopada 2008 roku podczas spotkania w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, z udziałem wiceprezydenta Opola Arkadiusza Karbowiaka i pełnomocnika wojewody opolskiego ds. kombatantów i osób represjonowanych Bogdana Bocheńskiego, postanowiono zorganizować 1 marca 2009 roku w Opolu Dzień Żołnierza Antykomunistycznego. W liście do prezydenta Opola Ryszarda Zembaczyńskiego prezes Kurtyka napisał, że uroczystość oddania hołdu członkom zbrojnych organizacji niepodległościowych, walczących po II wojnie światowej z organami komunistycznego państwa, powinna wpisać się na stałe do kalendarza uroczystości państwowych.

28 lutego 2009 z inicjatywy prezesa Kurtyki i Jerzego Szmida na  I Walnym Zgromadzeniu Stowarzyszenia NZS 1980 podjęta została uchwała popierająca inicjatywę Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, ustanowienia dnia 1 marca dniem Żołnierzy Wyklętych. Uchwalenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 roku.

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Ustawa o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

160

USTAWA

z dnia 3 lutego 2011 r.

o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” — bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu — stanowi się, co następuje:

Art. 1. Dzień 1 marca ustanawia się Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Art. 2. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest świętem państwowym. Art. 3. Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej: B. Komorowski

Ulicami Lublina przejdzie XII Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

(fot. lublin112.pl\nadesłane mat. organizatora)

35 komentarzy

  1. Na przedzie pochodu winni iść panowie Kryże i Piotrowicz z PiS.
    Byłby dopiero chichot historii.

  2. a po drodze będą palić sklepy i mieszkania ?

    • Już o tym ktoś tu pisał, ale powtórzę:
      Nie będą po drodze palić sklepów, ani rabować mieszkań jak tuż po wojnie, bo to jest marsz, a nie rekonstrukcja.

  3. droga redakcjo!!! teraz musimy walczyć żebyśmy mogli żyć w wolnym i demokratycznym państwie polskim. redaktor nie zna realiów i pisze bzdury – owszem wtedy też walczyli i co? i chwała im za to -będę na marszu !! na przedzie marszu będzie szedł – Kuba – naj…. głupek na tym kanale

  4. Witam wszystkim tym którzy uważają owych wykletych za bohaterów na darmowa lekcje historii po cmentarzach w okolicy ryk tam jest ponad 1000 tych niemych świadków tych bohaterów

  5. Nie mamy już święta Wojska Polskiego i defilad? Musi być jeszcze jedna defilada?
    Zajmijcie się pracą i zwiększaniem PKB, bo już nie ma z czego płacić wam piętnastych emerytur.

  6. Litości! Nie nazywajcie ich żołnierzami.Godzi to w honor żołnierza Wojska Polskiego.

  7. Na tym marszu policja niepotrzebna

  8. Jan z egzekutywy KC I-szy sekretarz

    Niejeden Towarzysz się w grobie przewraca. Zesłać do łagrów.

Z kraju