Niedziela, 28 kwietnia 202428/04/2024
690 680 960
690 680 960

Tymczasowy areszt dla 17-latka podejrzanego o znęcanie się nad matką

Łęczyńscy policjanci zatrzymali 17-latka, który jest podejrzany o znęcanie się nad własną matką. Kobieta przekazała mundurowym, że nastolatek znęcał się nad nią fizycznie i psychicznie. Decyzją sądu 17-latek na dwa miesiące trafił do aresztu.

Do policjantów z Łęcznej zgłosiła się 48-letnia mieszkanka powiatu łęczyńskiego z informacją, że jej syn znęca się nad nią. Z zawiadomienia wynikało, że 17-latek od ponad pół roku znęcał się nad swoją matką zarówno fizycznie jak i psychicznie.

– Nastolatek został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. Wczoraj sąd zastosował wobec 17-latka środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres dwóch miesięcy – informuje sierżant sztabowy Anna Brodaczewska z łęczyńskiej Policji.

Niebawem młody mężczyzna odpowie przed sądem za znęcanie się nad matką oraz za dokonanie zaboru jej auta w celu krótkotrwałego użycia.

Jesteś świadkiem przemocy?

Jeśli jesteś świadkiem przemocy w rodzinie, nie bądź obojętny – zareaguj. Powiadom służby, które przeciwdziałają przemocy w rodzinie lub porozmawiaj z osobą dotkniętą przemocą i przekonaj ją, żeby szukała pomocy. Jeśli w związku z przemocą w rodzinie zagrożone jest życie lub zdrowie dziecka, niezależnie od zawiadomienia służb, zgłoś ten przypadek do sądu rodzinnego. 

Czym jest przemoc w rodzinie

Przemoc w rodzinie to każde celowe działanie lub brak działania, na przykład zaniedbywanie, które powodują krzywdę i cierpienie fizyczne albo psychiczne członka rodziny. Sprawca przemocy wykorzystuje przewagę nad ofiarą i narusza jej podstawowe prawa, takie jak godność, wolność i nietykalność cielesna.

Formy przemocy:

  • przemoc fizyczna – jeśli ktoś kogoś bije, popycha, szarpie, kopie, dusi,
  • przemoc psychiczna – jeśli ktoś kogoś obraża, wyzywa, poniża, nie pozwala na kontakt z bliskimi, kontroluje czyjeś działania, stale krytykuje,
  • przemoc seksualna – jeśli ktoś kogoś molestuje, zmusza do współżycia lub jakichkolwiek innych zachowań seksualnych,
  • inne zachowania – na przykład jeśli ktoś pozbawia kogoś opieki, której potrzebuje, zmusza do picia alkoholu, brania narkotyków.

Ofiarą przemocy w rodzinie może być każdy – dziecko, osoba z niepełnosprawnościami, małżonek, partner, osoba starsza.

Jeśli czujesz, że czyjeś bezpieczeństwo jest zagrożone – nie zastanawiaj się – natychmiast wezwij policję.

Pod jaki numer dzwonić

  • 112 – ogólny numer alarmowy. Pracownik numeru przekieruje twoje zgłoszenie do odpowiednich służb ratunkowych – policji, straży pożarnej lub pogotowia ratunkowego,
  • 997 – numer alarmowy policji. Zadzwonisz do najbliższej jednostki.

Numery alarmowe 112 i 997 są czynne całą dobę.

12 komentarzy

  1. Bezstresowe wychowanie wychodzi. A będzie tego tylko więcej. Albo piz.a albo patol z tego wychodzi.

Dodaj komentarz

Z kraju