Tereny te skrywają szereg tajemnic z okresu formowania się państwa polskiego. Archeolodzy poszukają śladów Słowian
19:07 21-05-2025 | Autor: redakcja

Działania realizowane będą w tamach projektu „Grody nad Chodelką – gdy powstawała Polska…”, który to koncentruje się na analizie zespołów osadniczych z X i pierwszej połowy XI wieku w Żmijowiskach i Kłodnicy. Tereny te w czasach panowania Bolesława Chrobrego stanowiły bowiem ważne punkty na mapie wczesnopiastowskiej ekspansji na zachodnią Lubelszczyznę.
– W ramach zaplanowanych działań, w bezpośrednim zapleczu obszarów pomiędzy grodziskami w Żmijowiskach i Kłodnicy, prowadzone będą badania powierzchniowe i detektorystyczne. Warto podkreślić, że pierwsze tego typu badania już się odbyły, przynosząc cenne znaleziska. Odnalezione przedmioty zostały zabezpieczone i przekazane do specjalistycznych analiz laboratoryjnych, które pozwolą na ich datowanie i interpretację. Aktualne prace mają na celu dalsze rozpoznanie osadniczego kontekstu obu grodów i zbadanie wzajemnych relacji między tymi kluczowymi ośrodkami – mówi Katarzyna Tajer, Oddział Muzeum Dawnych Słowian.
Równocześnie, w Kłodnicy, przeprowadzone zostaną odwierty w punktach strategicznie wytypowanych na podstawie zaawansowanych badań teledetekcyjnych z 2024 roku. Celem tych prac jest weryfikacja dotychczasowych ustaleń i uzyskanie szczegółowych danych stratygraficznych, które posłużą jako podstawa do planowania przyszłych badań wykopaliskowych na tym grodzisku
– Dzięki odwiertom, Muzeum Nadwiślańskie wzbogaci swoje zbiory o nowe zabytki metalowe, które stanowią bezcenne źródło wiedzy o życiu codziennym i kulturze dawnych mieszkańców regionu. Realizowane badania są efektem owocnej współpracy z Instytutem Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie, z którym Muzeum Nadwiślańskie podpisało umowę o współpracy w 2023 roku. Partnerstwo to gwarantuje wysoki poziom merytoryczny prowadzonych prac i wymianę eksperckiej wiedzy – dodaje Danuta Smaga, dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.
Jak zaznaczają przedstawiciele placówki, tegoroczne działania badawcze wpisują się również w obchody 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego, stanowiąc doskonałą okazję do promocji unikalnej misji Muzeum Nadwiślańskiego, które aktywnie dba o stanowiące jego własność nieruchome zabytki archeologiczne o znaczeniu ogólnopolskim.

DCIM100MEDIADJI_0454.JPG
Po pierwsze to prac nie prowadzi Muzeum Nadwiślańskie…. ale chwalić się lubią…
A po drugie to z pewnością nie wzbogacą zbiorów o żadne „zabytki metalowe”
Czym? Odwiertami??
A to orace prowadzi Muzeum Nadwiślański??? Ciekawe…
A jak dzięki odwiertom mają się wzbogacić o nowe „zabytki metalowe” to już kompletnie nie wiem…
Pambuk był Słowianinem i miał typowy zamojski akcent.
Szanowni Państwo ,
to wszystko z Azjię się w Europie pojawiło,
wczesniej z Afryki obecnie .
czy to małpa byla co Jahwe stworzył , cz człowiek ?
zdania są sprzeczne ,
w każdym razie nasi bracia na pontonach przypływający , to nasi bracia :))
Ty z bratem rodzonym na noże idziesz, to co dopiero z opalonym…
Tylko nasze witaminki są bardzo tolerancyjne, bardzo gościnne!