Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Tak ciepłego lutego nie było od wielu lat. „Ewenement w skali polskiej klimatologii”

O śniegu chyba już wszyscy zdążyli zapomnieć, temperatury mamy iście wiosenne, a przyroda wyraźnie budzi się do życia. A wciąż przecież mamy zimę. Jak się okazuje, luty był najcieplejszy od ponad stu lat.

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w minionym miesiącu średnia temperatura w skali całego kraju była o około 5,9 st. Celsjusza wyższa od normy. Największe odstępstwa zanotowano na południowym wschodzie Polski. Tu warto wskazać, że wczoraj w Lesku zanotowano ponad 16 st. Celsjusza a na stacji telemetrycznej Polana w Bieszczadach było aż 19,2 st. Celsjusza.

– Tegoroczny luty jest ewenementem w skali polskiej klimatologii. Średnia temperatura w tym miesiącu była o ok 6°C powyżej normy i luty w 2024 jest cieplejszy niż dotąd najcieplejszy luty z 1990 roku – wyjaśniają przedstawiciele IMGW.

To sprawiło, że przyroda znacznie wcześniej zaczęła budzić się do życia. Choć wiosna meteorologiczna rozpoczęła się dopiero dzisiaj, tak już w pierwszej połowie lutego pojawiła się wiosna termiczna.

Jeżeli chodzi o rekord temperatury, to pomimo bardzo ciepłego miesiąca, nie został on pobity. W 2021 roku w Makowie Podhalańskim zanotowano 22,1 st. C. Meteorolodzy wyjaśniają, że występujące w ostatnim czasie temperatury charakterystyczne są dla kwietnia.

10 komentarzy

 1. Co z tego ciepła skoro większość dni była bez słońca…

  • Tralalala, dziś na ten przykład na termometrze zew. 7° , a odczuwalna 2° i tyle w temacie odnotowanych temperatur.

  • A i deszcz popadał nie raz i nie dwa…

 2. Łocieplenie klimatu za dużo samochodami jeździła

 3. Co to komu przeszkadza ciepło nie trzeba palić nie będzie dwutlenku węgla i problem się sam rozwiąże

 4. Dziadek Józek ze Slamsowa (75 wiosen)

  Nie wiem jak w regionie, ale u mnie na slamsowie, pięknie kwitną nie tylko przebiśniegi, ale i krokusy.
  Róże, magnolie i morele mają nabrzmiałe pąki, szkoda gdyby niespodziewane marcowe mrozy je zniszczyły.

  • Przykryj słomą i folią jak masz czas pisać posty ,,:-))

   • Dziadek Józek ze Slamsowa (75 wiosen)

    Dziękuję za troskę Klemensie, a posty mam czas pisać bo pracując ciężko i bez chodzenia na L4 za łapówki, doczekałem się zupełnie godziwej emerytury. A jak się doczekam to może nawet za otrzymaną trzynastkę kupię sobie nowego laptopa.
    I wtedy się będzie działo. Nawet jakbym marchewki nie miał czasu wsiać, czy na mszę podreptać, pisał będę. Przygotuj się. 😆

 5. Pamiętam styczeń w latach 90-tych. Było tak ciepło, że ludzie chodzili w wiosennych kurtkach i półbutach. Zatem jak widać anomalie powtarzają się co jakiś czas.

 6. Ja tam mam inne obserwacje z tego ponurego pizgająco-dzeszczowego kraju…

Dodaj komentarz

Z kraju