Poniedziałek, 24 czerwca 202424/06/2024
690 680 960
690 680 960

Silna śnieżyca zmierza do woj. lubelskiego, spadnie nawet 20-30 cm śniegu. Możliwy paraliż na drogach i przerwy w dostawach prądu

Prognozy od kilku dni wskazują, że w pierwszy weekend grudnia wystąpi silna śnieżyca, która spowodowana będzie przejściem w pobliżu Polski niżu genueńskiego o imieniu Robin. Warunki do przemieszczania się po drogach i chodnikach staną się trudne. Miejscami wystąpi paraliż komunikacyjny.

W piątek zacznie się dominacja ośrodków niskiego ciśnienia z południa i północy naszego kontynentu, jakie swoim zasięgiem będą obejmować nasz kraj, przynosząc także słabe opady śniegu, natomiast w południowych regionach umiarkowane i intensywne. Docierać będą zimne masy powietrza arktycznego z północy, powodując całodobowy mróz. Utrzymują się warunki charakterystyczne dla lekkiej i umiarkowanej termicznej zimy.

Silna śnieżyca

Prognozy od kilku dni wskazują, że w pierwszy weekend grudnia wystąpi silna śnieżyca, która spowodowana będzie przejściem w pobliżu Polski niżu genueńskiego o imieniu Robin. Intensywne opady śniegu przyczynia się do tego, że na drogach zobaczymy piaskarki i solarki. Warunki do przemieszczania się po drogach i chodnikach staną się trudne. Miejscami wystąpi paraliż komunikacyjny. Do spodziewanego załamania pogody pozostało mniej niż 24 godziny. Pojazdy ciężarowe i autobusy mogą mieć problem z pokonaniem większych wzniesień i podjazdów.

Ciężki i mokry śnieg osiadać będzie na gałęziach i drzewach, dlatego unikajmy parkowania samochodów pod drzewami, gdyż pod naporem białego puchu mogą łamać się konary, a nawet i całe drzewa. Niewykluczone jest również zjawisko okiści śnieżnej, dlatego zachowajmy ostrożność w czasie przemieszczania się przez kompleksy leśne. Dlatego, że drzewa mogą tarasować przejazd miejscami w woj. lubelskim. Dodatkowo możliwe są przerwy w dostawach prądu, gdyż śnieg osiadać ma na linie napowietrzne, jak i też łamać będą się gałęzie i konary na linie niskiego napięcia, pozbawiając odbiorców w naszym regionie energii elektrycznej. Energetycy będą mieć najprawdopodobniej pełne ręce pracy po śnieżycy, usuwając awarie energetyczne.

Silna śnieżyca zmierza do woj. lubelskiego, spadnie nawet 20-30 cm śniegu. Możliwy paraliż na drogach i przerwy w dostawach prądu

fot. Arkadiusz Wójtowicz

Opady pojawią się w ciągu kilkunastu godzin

W ciągu najbliższych kilkunastu godzin nad dzielnice południowe zacznie nasuwać się strefa opadów wielkoskalowych. Następnie ma przemieszczać się na północ i północny-wschód naszego kraju. Jednak w drugiej połowie nadchodzącej nocy opady śniegu zaczną zaznaczać się w pasie dzielnic południowych Polski.

Piątek przyniesie w dzień zachmurzenie duże i całkowite, tylko w północnej i centralnej połowie województwa większe przejaśnienia. Gdzieniegdzie w pierwszej części dnia miejscami zanikające marznące mgły, ograniczające widzialność poziomą do 200 m. Gdzieniegdzie niewielka możliwość słabych opadów śniegu. W najcieplejszym momencie dnia temperatura maksymalna od -3°C na północy do 0°C na południu. Wiatr będzie słaby, zmienny z przewagą kierunku północno-wschodniego i wschodniego.

Noc z piątku na sobotę przyniesie zachmurzenie duże i całkowite. Prognozowane są wielkoskalowe opady śniegu, szczególnie w południowej połowie województwa i tam możliwy przyrost pokrywy śnieżnej o około 5-7 cm. W najchłodniejszej części nocy od około -8°C na północy do -2°C na południu. Wiatr będzie słaby, jednak nad ranem na południu i centrum wzmagający się do umiarkowanego, północno-wschodni i wschodni, natomiast na północy okresami zmienny. Porywy wiatru do 30-35 km/h.

Sobota przyniesie w woj. lubelskim niżową pogodę i dlatego dominować będzie zachmurzenie duże i całkowite. Migrować będzie z południa na północ regionu strefa ciągłych opadów śniegu, okresami o umiarkowanym i silnym natężeniu. W opadach śniegu widzialność pozioma ograniczona do 300-1000 metrów. Dlatego zachowajmy ostrożność na drogach. Spodziewany przyrost pokrywy śnieżnej do około 6 cm na północy, 8-10 cm w centrum i około 12-15 cm na południu Lubelszczyzny. W najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą od -3°C do -1°C, gdzieniegdzie na południu województwa 0°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, popołudniu i wieczorem na południu i centrum porywisty, północno-wschodni oraz północny. Porywy wiatru do 30-45 km/h. Wyraźnie potęgujący odczucie chłodu i obniżający temperaturę odczuwalną. Powodować będzie zawieje i zamiecie śnieżne.

Noc z soboty na niedzielę przyniesie zachmurzenie całkowite oraz opady śniegu, okresami o umiarkowanym i silnym natężeniu. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej o 12-15 cm, zwłaszcza na południowym wschodzie regionu. Na pozostałym obszarze do 5-10 cm. Najmniej śniegu powinno spaść na północy regionu. W najchłodniejszej części nocy od -5°C do -2°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami porywisty w porywach do 30-45 km/h, północno-wschodni skręcający w drugiej części nocy na północno-zachodni. Powodować będzie zawieje i zamiecie śnieżne.

Silna śnieżyca zmierza do woj. lubelskiego, spadnie nawet 20-30 cm śniegu. Możliwy paraliż na drogach i przerwy w dostawach prądu

fot. Arkadiusz Wójtowicz

Arktyczne powietrze w regionie

Cyklon śródziemnomorski wędrujący z rejonu Morza Śródziemnego, przemieści się następnie nad Bałkany, a potem dotrze nad Ukrainę. Po jego przejściu spłynie do nas mroźne powietrze pochodzenia arktycznego. Dlatego noc z niedzieli na poniedziałek i początek przyszłego tygodnia powinien przynieść spadki temperatury poniżej -15°C/-10°C nocami i nad ranem. Zależne będzie to od ukształtowania terenu, wielkości przejaśnień i rozpogodzeń, prędkości wiatru i skali adwekcji zimnego powietrza arktycznego oraz wielkości pokrywy śnieżnej.

Prognozy wskazują, że pod koniec pierwszego weekendu grudnia, zalegać będzie nawet 10-35 cm śniegu na wschodzie Polski. Największego przyrostu pokrywy śnieżnej spodziewamy się w pasie południowym woj. lubelskiego, nieco mniejszy w centrum, natomiast najmniej śniegu powinno napadać na północy. Nie zmienia to faktu, że wielogodzinne opady śniegu pochodzenia wielkoskalowego spowodują poważne utrudnienia komunikacyjne, miejscowe przerwy w dostawach prądu na przeważającym obszarze Lubelszczyzny. Śnieżyca odsunie się dopiero bliżej godzin porannych w niedzielę za naszą wschodnią granicę państwową. Odwilż nastąpi nie wcześniej niż na przełomie 1 i 2 dekady grudnia.

Prawdopodobieństwo wystąpienia silnej śnieżycy wynosi 95% w woj. lubelskim. Największe szkody i utrudnienia na drogach może spowodować na południu, centrum i wschodzie regionu, ale śnieg padać będzie o natężeniu umiarkowanym, okresami intensywnym w najbliższy weekend na całej Lubelszczyźnie. Zachowajmy szczególną ostrożność na drogach, gdyż warunki będą niezwykle wymagające, nawet dla doświadczonych kierowców. Dostosujmy prędkość do warunków atmosferycznych.

Prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów nad krajem

Silna śnieżyca zmierza do woj. lubelskiego, spadnie nawet 20-30 cm śniegu. Możliwy paraliż na drogach i przerwy w dostawach prądu

fot. Arkadiusz Wójtowicz

22 komentarze

  1. A to jest obowiązek czarnej drogi w zimę? W górach drogi białe i jeżdżą tylko w reszcie kraju ułomni za kierownicą co jak spadnie 5 cm śniegu to przeżywają orgazm w wywiadach telewizyjnych. Mam dobre zimówki i ogarniam życie więc śniegu się nie boję.

Dodaj komentarz