Sensacyjne odkrycie na budowie drogi S19. Natrafiono na grobowiec sprzed 5,5 tys. lat (zdjęcia)

Na budowie drogi S19 w Strzeszkowicach, podczas badań wykopaliskowych, archeolodzy natrafili na megalityczny grobowiec sprzed 5,5 tys. lat. Znalezione w miejscu grobowca artefakty zostały zabezpieczone do dalszych badań.

Do sensacyjnego odkrycia archeologicznego doszło w połowie listopada podczas badań wykopaliskowych w Strzeszkowicach, w trakcie budowy drogi S19. O sprawie poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie.

Archeolodzy natrafili na obiekt tzw. megadenron, olbrzymi grobowiec o konstrukcji drewniano-ziemnej. Jak sądzą badacze grobowiec wybudowany został przez neolityczną ludność kultury pucharów lejkowatych (3800-2700 r. p.n. Chr.). Była to trapezowata na planie budowla o długości 69 m, zorientowana na kierunku wschód-zachód.

Do naszych czasów zachował się jedynie ślad w postaci jasnego rowka o szerokości 40-60 cm i głębokości 50-70 cm. W trakcie sprawdzania warstw ziemnych natrafiono na depozyt 6 doskonale zachowanych wiórów krzemiennych o długości do 24 cm.

W trakcie badań nie zarejestrowano komory grobowej, która zwykle była usytuowana kilka metrów od czoła grobowca. Należy przypuszczać, że grób został całkowicie zniszczony lub zawierał wyłącznie pochówek ludzki (bez wyposażenia), a kości w środowisku lessowym uległy całkowitemu rozpuszczeniu.

Na Lubelszczyźnie znane są tego typu grobowce z Lublina-Sławinka, a nieco zbliżone kształtem i wymiarami, lecz zawierające budulec kamienny także z Pliszczyna i Wąwolnicy. Kultura pucharów lejkowatych jest jedną z kultur neolitu z kręgu kultur naddunajskich, występująca w Europie między 3700–1900 p.n.e., na terenach Jutlandii, Szwecji, Niemiec, Holandii, Polski oraz części Wołynia i Podola.

W Polsce ślady tej kultury odkryto w Łupawie, Mozgawie, Sarnowie, Włocławku, Wietrzychowicach, Gaju, Leśniczówce, Radziejowie, Krężnicy Jarej, Baniewicach, Zubrzycach i Słonowicach. Zajmowała się głównie hodowlą, łowiectwem i rybołówstwem, ale także uprawiała zboże, znała radło i zaprzęgała do jego ciągnięcia bydło. Jedna z największych osad tej kultury na ziemiach polskich została odkryta w Ćmielowie koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Charakterystyczne dla niej były pochówki szkieletowe zwane grobami kujawskimi i rozmaite grobowce megalityczne.

Ludność tej kultury zajmowała się również eksploatowaniem krzemienia pasiastego z kopalni w Krzemionkach i szarego, biało nakrapianego w Świeciechowie-Lasku koło Annopola. Także pierwsze ślady zamieszkania na Ostrowie Lednickim zalicza się do tej właśnie kultury.

(fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie/Joanna Borowska/Ewa Niedźwiedź)

Zobacz również

32 komentarze

  1. Proponuję wprowadzić skrót p.n.t.r
    Przed narodzeniem Tadeusza rydzyka 😀

  2. Ne żeby coś ale połowa artykułu to wikipedia Crtl+C Ctrl+V. Słabizna

    • My nie posiadamy własnych ustaleń na ten temat :). Bazujemy na stanie wiedzy, który obowiązuje w chwili obecnej. Mniej jadu, więcej uśmiechu.

  3. p.n.e. – przed naszą erą” a nie „przed narodzeniem Chrystusa”. To drugie, to dokładnie: „p.n. Chr.”.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zlot charytatywny na rzecz Lubelskiego Schroniska Dla Zwierząt
Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej zaprasza na przesłuchania
W weekend odbędzie się Festiwal Mieszkańców Kośminka
Zwiedzanie zajezdni, piknik, bezpłatne przejazdy i zabytkowe pojazdy komunikacji miejskiej. To wszystko od czwartku w Lublinie
Weekend z archeologią w Lublinie