Sobota, 02 marca 202402/03/2024
690 680 960
690 680 960

Sensacja na Roztoczu. Jedna z fotopułapek zarejestrowała tygrysa

Przez jedną z fotopułapek rozstawionych w lasach Roztocza został zarejestrowany tygrys. Trwa W tej chwili trwa rozpoznawanie, czy mamy do czynienia z tygrysem syberyjskim (Panthera tigris altaica), czy może jest to tygrys bengalski (Panthera tigris tigris). Leśnicy apelują o rozwagę.

Leśnicy z roztoczańskich lasów w czwartek rano poinformowali, że jedna z fotopułapek w lesie zarejestrowała tygrysa.

– Dostawaliśmy informacje o bytowaniu dużego kota w dorzeczu Sołokiji już od lutego bieżącego roku. Tym razem mamy już dowód. W tej chwili trwa rozpoznawanie, czy mamy do czynienia z tygrysem syberyjskim (Panthera tigris altaica) czy może jest to tygrys bengalski (Panthera tigris tigris) – informują leśnicy.

Co więcej, od pewnego czasu otrzymywali oni zgłoszenia od spacerowiczów o śladach dużego kota w rozlewiskach Leliszki. Robotnicy leśni widzieli tydzień temu o świcie koci kształt, który poruszał się drogą leśną z dużą prędkością.

– Dostawaliśmy też informacje o dziwnym zachowaniu zwierzyny płowej – jeleni i saren. Zwierzęta te na Leliszce ostatnio zaczęły się garnąć do ludzi i samochodów – to była dla nas informacja, że w okolicy pojawił się superdrapieżnik, którego jelenie boją się bardziej niż człowieka – dodają leśnicy.

Obecnie leśnicy pracują nad ustaleniem dalszego postępowania w tej sprawie. Trwają m.in. konsultacje z Instytutem Ochrony Tygrysa w Polsce, celem ustalenia dalszego postępowania.

– Wszystkich odwiedzających kompleks leśny pomiędzy Bełżcem, Żurawcami a Rudą Żelazną ostrzegamy. Prosimy o niezabieranie z sobą kanapek z wędliną, które mogą wabić kota. W razie napotkania śladów prosimy wykonać zwrot o 180 stopni i znaczne zwiększenie tempa spaceru, celem opuszczenia okolicy – apeluje Nadleśnictwo Tomaszów.

(fot. Nadleśnictwo Tomaszów, Lasy Państwowe)

71 komentarzy

 1. Ja widziałem dzisiaj 2 małpy…
  Ciekawe skąd się wzięły

 2. Prima aprilis?

 3. Najgorsze jest to że mnóstwo ludzi to łyknie i rodzi się sensacja że tygrys biega po buszu.

 4. Prima aprilis ????

 5. Komuś kicia uciekła??

 6. Tygrysie.. Uciekaj stąd!
  Tu covidianie rządzą!
  Srovidianie mają być głównym tematem a nie Ty…

 7. Tygrys chodzi po ogólnodostępnych terenach a leśnicy rozpoznają z którą odmianą mają do czynienia. Dalszy komentarz jest zbędny.

 8. Zamiast go złapać i oddać do zoo to oni się zastanawiają nad jego rasą

 9. Małgosia Kidawa B,

  Obecność tych zwierząt to świadectwo karygodnych zaniedbań obecnie rządzących. Kaczyński musi odejść. To są na pewno jakieś koty, które wynikają z różnych takich działań i nie chciałabym tutaj nikogo wprowadzać w błąd.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo