Poniedziałek, 29 kwietnia 202429/04/2024
690 680 960
690 680 960

Rozpoczynają się kontrole w podmiotach skupujących oraz importujących maliny

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych poinformowała w poniedziałek, że rozpoczynają się kontrole podmiotów zajmujących się skupem malin. Działania te mają związek z ostatnimi zawirowaniami na rynku tych owoców, jak również protestami plantatorów i podejrzeniami, że może dochodzić do nieprawidłowości.

Kontrole w skupach malin

W związku z napływającymi sygnałami dotyczącymi nieprawidłowości w obrocie malinami Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) rozpoczyna kontrole doraźne w podmiotach skupujących oraz importujących maliny (również mrożone) z zagranicy w zakresie jakości handlowej.

Jak wyjaśnia IJHARS, kontrole będą miały na celu w szczególności weryfikację i wyeliminowanie praktyk prowadzących do zafałszowań, powodujących naruszenie przepisów jakości handlowej ze względu na niezgodne z prawdą dane w zakresie pochodzenia, klasy lub składu.

Ministerstwo Rozwoju Wsi i Rolnictwa: Nie będziemy tolerować nieuczciwej konkurencji na rynku owoców jagodowych

Sekretarz stanu Rafał Romanowski na dzisiejszej konferencji prasowej zapowiedział, że w najbliższych dniach będą prowadzone kontrole u podmiotów zajmujących się skupem i przetwórstwem owoców jagodowych.

– Będziemy sprawdzać, czy nie wystąpiły zmowa cenowa i wykorzystanie przewagi kontraktowej – poinformował wiceminister Romanowski.

Rozpoczynają się kontrole w podmiotach skupujących oraz importujących maliny

Podmioty z udziałem kapitału zagranicznego próbują wywrzeć presję, żeby obniżyć ceny na rynku malin. Działania takie są bardzo niekorzystne dla polskich rolników, plantatorów malin.

– Nie możemy na to pozwolić i podjęliśmy decyzję, że służby państwowe, które mogą monitorować tego typu sytuacje, podejmą działania. Już od dziś będą prowadzone prace monitorujące podmioty zajmujące się skupem, przetwórstwem i odsprzedażą surowców pochodzących od polskich plantatorów na terenie województw lubelskiego i mazowieckiego – powiedział sekretarz stanu Rafał Romanowski.

Zaangażowanie spółek Skarbu Państwa w skup malin

Wiceminister Rafał Romanowski przypomniał, że od ubiegłego tygodnia spółka ze 100-procentowym udziałem Skarbu Państwa prowadzi skup malin na terenie województwa lubelskiego. Ma obecnie podpisane umowy z kilkunastoma punktami skupu malin na Lubelszczyźnie, która jest zagłębiem produkcji tych owoców.

– Przyniosło to mierzalny efekt dla plantatorów malin – nastąpił wzrost cen tzw. maliny przemysłowej, czyli tej przeznaczonej do mrożenia i przetwórstwa – informował sekretarz stanu.

Podejrzenie nieuczciwej konkurencji

– W nocy z piątku na sobotę podmioty z przewagą kapitału zagranicznego obniżyły cenę malin. Mamy uzasadnione podejrzenie, że to przejaw nieuczciwej konkurencji i próba wywarcia presji cenowej na spółkę Skarbu Państwa prowadzącą skup malin – poinformował wiceminister Romanowski.

Sekretarz stanu zaznaczył, że takie działanie ma bardzo niekorzystny wpływ na sytuację plantatorów tych owoców.

– Nie możemy ulegać dominującej pozycji podmiotów z przewagą kapitału zagranicznego. Nie będziemy tolerować takich działań – podkreślił wiceszef resortu rolnictwa.

Kontrole

– Po konsultacjach z ministrem Robertem Telusem i premierem Mateuszem Morawieckim podjęliśmy decyzję o przeprowadzeniu kontroli. Będziemy sprawdzać, czy nie wystąpiły zmowa cenowa i wykorzystanie przewagi kontraktowej – poinformował wiceminister Romanowski.

W najbliższych dniach sytuację u podmiotów zajmujących się skupem i przetwórstwem owoców jagodowych będą monitorowały uprawnione do tego instytucje: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Główny Inspektorat Sanitarny, Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oraz Krajowa Administracja Skarbowa.

– Będziemy podejmować wszystkie możliwe działania i jeśli będzie trzeba – interwencje, żeby rynek owoców jagodowych dobrze i przejrzyście funkcjonował – zapewnił wiceminister Romanowski.

W konferencji prasowej wzięli udział także przedstawiciele instytucji, które będą prowadziły kontrole. Obecni byli: Główny Inspektor Sanitarny (SANEPID) Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (GIJHARS) Przemysław Rzodkiewicz oraz zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Mariusz Gojny i dyrektor w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) Joanna Jankowiak-Kuć.

Rozpoczynają się kontrole w podmiotach skupujących oraz importujących maliny

(fot. lublin112.pl\fot. źródło MRWiR)

18 komentarzy

  1. No no zwykle przedwyborcze bicie piany

    • Hans a w 2021 czy w 2022, kiedy malina była po 20 zł też było bicie przedwyborczej piany? Jakoś żadnych wyborów wtedy nie było a maliny były najdroższe w historii. Zmowa cenowa, aby zbuntować wieś przeciwko PiS i aby wrogowie Polski przejęli władzę. jeśli wieś tego nie zrozumie to za rok będą sprzedawali maliny po 10 groszy.

      • Co ty bredzisz? Za dużo tvpis oglądasz.

      • Naprawdę taka tępa jesteś czy tylko się zgrywasz?

      • nie kryty krytyk

        cena porzeczki czarnej w tamtym roku też była słaba, cena jabłek tak samo, cena truskawki tak samo. wiec co pisowski ułomny trolu chcesz osiągnąć??
        to ten twój pis tak dba o rolnika, jakoś w turcji mogli wprowadzić od 1 maja 130% CŁO na zboże i kukurydze z poza kraju. w polsce tylko umieją płakać że nic nie mogą zrobić, ale co dziwnego jak Vce ministrem rolnictwa jest burak kowalski. to co się dziwić.

  2. sie obudzili jak ze zbożem , pozoracja funkcjonowania państwa na usługach cham erykanów

  3. Niech skontrolują czym i ile tego pryskają na te maliny !!

    • Naprawdę jesteś taką nieśmiadomą osobą ? Powodzenia zatem w spożywaniu tzw; „zdrowej żywności” z mitotoksynami.

  4. Szkoda że drobiu z ptasią grypą tak gorliwie nie badają

    • nie krzycz, bo w pisim grajdole wszystko możliwe zaraz si.ę ciebire posłuchają

      • zmora dzisiaj Kosiniak obiecał, że gdy wrócą z Tuskiem to malina będzie po 20 groszy.

        • Kosiniak to już miał swoje 5 min w tej materii .Był wtedy kapitanem tego rolniczego statku o nazwie „Titanic”. Efekty jego powożenia znają wszyscy .

  5. Sprzedaliśmy chłodnie obcemu kapitałowi a on płaci ile chce bo wie że sami nie możemy zagospodarować swoich produktów. Wniosek jest jeden aby przetwórstwo wróciło w polskie ręce bo inni tylko czekają jak będziemy słabi. Musimy wiele rzeczy odbudować a do tego potrzebna zgoda wszystkich Polaków i dążenie do obrony interesów narodowych. Liberalizm wszystkiego prowadzi do takich skutków.

    • Krótko i na temat .
      ?

    • nie kryty krytyk

      to też nie wina pisu że pozwolili zakłady posprzedawać, nic nie jest winą pisu. oni nie mogą nic z tym zrobić, to pytanie po co ich utrzymywać skoro oni nic nie mogą.
      gdzie pajace z PISU?? jakos za rządów waszych pisiorów, ostatnie polskie zakłady zostały wysprzedane. a matoły za 500 zł czy tam 800 napiszą że to wina tych co rządzili 8 lat temu.
      inteligencja wyborców pisu nie idzie razem z ich rozumem. inteligencja idzie w drugim całkiem kierunku, ale co dziwnego skoro ułom przykrywa złodziejstwo pisu tekstem tamci też kradli, to jest podkreślenie ułomności tych „paraludzi”

  6. Bądź samowystarczalny nie kupuj w sklepie.

  7. dalej głosujcie na Koryto plus i są efekty

  8. To są skutki blokad tych nawiedzonych z agrounii

Dodaj komentarz

Z kraju