690 680 960

Remont cerkwi przynosi kolejne odkrycia. Tym razem natrafiono na tajemniczą kryptę (zdjęcia)

Pod podłogą chełmskiej cerkwi archeolodzy natrafili na kryptę, w której znajdowały się szczątki 10 osób. Naukowcy będą chcieli teraz ustalić wiek i płeć zmarłych, oraz sprawdzić, czy pomiędzy tymi osobami znajdują się ewentualne więzi pokrewieństwa.

Trwają prace związane z remontem cerkwi unickiej pod wezwaniem św. Mikołaja w Chełmie. Na początku czerwca w świątyni natrafiono na zamurowaną wnęka z drzwiami. Po jej otwarciu natrafiono na elementy przedwojennego ołtarza głównego, krucyfiks oraz worek z niekompletnym szkieletem zwierzęcym. O ile wtedy odkrycie kapsuły czasu dla pracowników Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków nie było zaskoczeniem, gdyż posiadali przekazy na temat jej istnienia, tak najnowsze znalezisko nie było ujęte w posiadanych archiwach.

W trakcie badań wnętrza cerkwi, archeolodzy dotarli do wykonanej z kamienia krypty. Wewnątrz znajdowało się 10 pochówków, z czego 7 to szczątki dzieci. Osoby te pochowano w trumnach, wyściełanych ziołami, były w nich też fragmenty tkanych taśm. W samej krypcie znaleziono fragmenty ceramiki i monety z XVII-XVIII w. oraz kilka fragmentów pucharków ze szkła, używanych w czasie obrzędów liturgicznych.

Jak wyjaśnia Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków Dariusz Kopciowski, wstępna analiza wskazuje, że pochówki pochodzą najprawdopodobniej z 2. połowy XVII w. lub 1. połowy XVIII wieku. Przed archeologami jeszcze szereg badań, gdyż wszystkie trumny były zniszczone i przemieszczone. W krypcie znajdowała się także ziemia z innych grobów, którą wsypano tam podczas wykonywania bezpośrednio przed kryptą jamy grobowej. Naukowcy będą chcieli teraz ustalić wiek i płeć zmarłych, oraz sprawdzić, czy pomiędzy tymi osobami znajdują się ewentualne więzi pokrewieństwa.

(fot. LWKZ)

Jeden komentarz

  1. Dla mnie każda religia to sekta.

Kursy walut

  • USD 4.3354zł 0.21%
  • GBP 5.369zł 0.8%
  • EUR 4.7239zł 0.34%
  • CHF 4.7142zł 0.58%

Polub nas