690 680 960

Puszczyk utknął w kominkowej rurze. Na pomoc ruszyli strażacy i ornitolog

W jednym z domów w miejscowości Poniatowa, w rurze kominkowej zaklinował się puszczyk. Na pomoc ptakowi ruszyli strażacy i ornitolog.

Mieszkańcy jednego z domów w miejscowości Poniatowa zaniepokoili się odgłosami wydobywającymi się z rury kominkowej. Jak się okazało wewnątrz znajdował się puszczyk. O sprawie powiadomiono straż pożarną i miejscowego ornitologa.

Próby wyjęcia ptaka zadały się na nic i puszczyk pozostał w kominie. Jednak po około godzinie udało mu się wydostać i spadł do kominka. Jak się okazało ptak po tygodniowym pobycie w rurze był wychudzony i wyczerpany.

– Został podkarmiony przez ornitologa, który skontaktował się z Nadleśnictwem Kraśnik w celu zamontowania budki lęgowej. W bliskim sąsiedztwie miejsca, w którym został znaleziony, słyszalne były odgłosy jeszcze jednego osobnika. Leśnicy zamontowali budkę z nadzieją, że wypuszczony puszczyk zasiedli ją – jeśli nie w tym, to w następnym roku – informuje Barbara Zielińska z Nadleśnictwa Kraśnik.

Wprawdzie puszczyk jest najliczniejszą i najczęściej spotykaną sową w Europie, ale w Polsce jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.

– Czasami na miejsce gniazdowania wybiera opuszczone gniazda wron lub krogulców, a w miastach lokuje się na poddaszach, strychach czy kominach starych domów. Możliwe, że właśnie komin, w którym się zablokował, miał służyć mu za miejsce gniazdowania – wyjaśnia Barbara Zielińska.

2017-02-26 08:42:19
(fot. Robert Błaszczyk – Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych)

3 komentarze

  1. o jacie, szczęście, że nie palili w kominku od tygodnia, inaczej byłby pieczony puszczyk, albo inaczej, puścił by się z dymem ten puszczyk

  2. śliczności 🙂

  3. Rosół na niedziele jak nic 😀

Kursy walut

  • USD 4.3252zł -0.24%
  • GBP 5.3505zł -0.34%
  • EUR 4.7076zł -0.35%
  • CHF 4.6961zł -0.38%

Polub nas