Ogromny pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Sytuacja jest dramatyczna, trwa zbiórka funduszy na walkę z żywiołem (wideo)

Od niedzieli w Biebrzańskim Parku Narodowym trwa walka z ogromnym pożarem. Ogień bardzo szybko rozprzestrzenił się docierając do okolicznych wsi. Sytuacja jest dramatyczna, dyrekcja parku apeluje o pomoc w zbiórce funduszy na walkę z ogniem.

Od minione niedzieli trwa pożar w basenie środkowym Biebrzańskiego Parku Narodowego. Uciekające łosie, a następnie unoszący się słup dymu został zauważony około godziny 19.27 przez mieszkańca Kopytkowa. Na początku akcję gaszenia podjęły OSP z gminy Sztabin, a następnie strażacy PSP z Augustowa i Moniek. Niestety pożar szybko się rozprzestrzeniał we wszystkich kierunkach, zagrażając wsiom Polkowo i Kopytkowa oraz cennym siedliskom w Parku.

W poniedziałek po 11 godzinach akcji gaśniczej obszar pożaru wynosił już 570 ha. Przez cały poniedziałek, pomimo zaangażowania samolotów zrzucających wodę oraz kilkunastu jednostek SP i służb Parku, wieczorem pożar dotarł wzdłuż Biebrzy do miejscowości Wroceń. Powierzchnię spalona oszacowano na 1400 ha. Wydawało się pożar będzie stopniowo opanowywany. Niestety już we wtorek rano słupy dymu i ognia ukazały się pomiędzy Lasem Wroceńskim, a Wilczą Górą.

Strażacy starają się docierać tam jak najbliżej, ale palą się nieużytki, zarośla wierzbowe i trzcinowiska, do których nie ma dróg dojazdowych, trzeba dojść pieszo ze sprzętem. Nawet po powierzchownym ugaszeniu płomieni, na torfowiskach, podmuchy wiatru rozdmuchują ogień na nowo. Najgorszym niebezpieczeństwem jest zagrożenie lasów i torfowisk.

KOMUNIKAT DYREKTORA BIEBRZAŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO

Ministerstwo Środowiska i Lasy Państwowe zapewniają pełne finansowanie walki z pożarem. Od początku jesteśmy w stałym kontakcie z resortem. Organizowane zbiórki wspierają Ochotnicze Straże Pożarne.

Biorąc pod uwagę rozmiar tragedii jaka dotknęła Biebrzański Park Narodowy i ogromne zaangażowanie strażaków i druhów ochotników, w odpowiedzi na sygnały od Was informujemy, że możliwe jest przekazanie wsparcia na doposażenie OSP w niezbędny sprzęt gaśniczy. Ochotnicy dniem i nocą z narażeniem życia walczą z ogniem w dolinie Biebrzy. Ale rozmiar tragedii i ilość wyjazdów powoduje zużycie najpotrzebniejszych sprzętów do gaszenia.

Zebrane środki przeznaczone zostaną na zakup:
– tłumic do ręcznego gaszenia,
– małych motopomp, które można przenosić w niedostępny teren, służących do pobierania i gaszenia wodą z bagien, cieków wodnych,
– paliwa na dojazdy, niezbędnych kosztów gaszenia pożarów.

Konto na które można wpłacać środki: Bank BGK
31 1130 1059 0017 3397 2620 0016

wpłaty tytułem: „darowizna pożar 2020”

Dziękujemy za każdą złotówkę.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w tę walkę.
Andrzej Grygoruk
Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego

 

 

 

 

 

(fot. BPN)

Zobacz również

14 komentarzy

 1. Na wszystko zbiórki to już nawet na gaszenie pożarów pieniędzy brak???? 100 mostów milion elektryków wszystko cudownie w wiadomościach a tu żebranie o głupie tłumice i paliwo ………….. :(((((((

 2. Słyszałam dzisiaj wypowiedź dyrektora parku, że nieprawdą jest , że nie mają pieniędzy na akcję ratowniczą.

  • starszy sikawkowy

   Zwykły poseł kazał mu odszczekać… jak chce dalej być dyrektorem…
   a niech płonie w piz..u..!!

 3. To Józek z BarwSzczęścia do Kopytkowa już nie wróci , szkoda…

 4. To może mieszkańcy okolicznych wsi wyleczą się z wypalania traw na długie lata.

 5. Dalej ingerujcie w przyrodę, wycinajcie wszystko w pień, a niedługo Polska stanie się pustynią. Jak rzad nie powoła sztabu naukowców z dziedziny hydrologii i gospodarki wodnej to będzie koniec!! Polska przyroda to najpiękniejsze co mamy:(

 6. Widzę że teraz zbiórki pieniędzy są modne na wszystko a gdzie jest państwo? Na wszystko nie ma pieniędzy. Trzeba zrobić jeszcze jeden program polska +.

 7. Serce pęka, jak myśli się o tych wszystkich zwierzętach. 😢

 8. Niech Ekolodzy Sypną Trzosikiem

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7861zł -0.54%
  • GBP 5.272zł -0.36%
  • EUR 4.5764zł -0.14%
  • CHF 4.1723zł -0.21%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Klasyczne auta zjadą do puławskiej Mariny
  Zaproszenie I Turniej Lubelskiego Cebularza
  Noc Kultury – MOC Kultury!
  Tydzień Dni Otwartych z Kopernikiem
  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku