Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Odpowiedzą za wyłudzenie pieniędzy z tzw. tarczy finansowej. W tle faktury na 16 mln złotych

Funkcjonariusze lubelskiej służby celno-skarbowej wspólnie z funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Członkowie podejrzani są o oszustwa i wyłudzenie pieniędzy z tzw. tarczy finansowej dla firm.

Funkcjonariusze służby celno-skarbowej z Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej oraz policjanci z Zarządu w Rzeszowie CBŚP, przy wsparciu CBŚP z Warszawy i Katowic przeprowadzili akcję zatrzymania osób i przeszukania 50 obiektów na terenie woj. mazowieckiego, śląskiego i świętokrzyskiego.

Podczas działań zatrzymano pięć osób, które mogą mieć związek z działalnością prawie 40 różnych podmiotów gospodarczych. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono pieniądze oraz mienie w postaci m.in. samochodu wartego 450 tys. zł, luksusowych zegarków, czy urządzenia do endermologii o wartości ok. 170 000 zł.

– Członkowie grupy są podejrzani o liczne oszustwa, w tym o wyłudzanie środków finansowych pochodzących z rządowego programu: „Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Małych i Średnich Firm” przeznaczonych na działania mające na celu ochronę rynku pracy, zapewnienie firmom płynności finansowej czy też zrekompensowanie szkód zaistniałych w okresie poważnych zakłóceń w gospodarce, będących skutkiem pandemii koronawirusa (COVID-19). Terenem działania grupy były województwa: mazowieckie, świętokrzyskie, lubelskie i śląskie – informuje Krajowa Administracja Skarbowa.

Śledczy ustalili, że podmioty gospodarcze wystawiały nierzetelne faktury, aby w ten sposób wykazać obrót oraz koszty uzyskania przychodu przez firmy. To z kolei umożliwiło uzyskanie m.in. od Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. subwencji w ramach rządowego programu „Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju …”.

Nie jest to jedyne przestępstwo na koncie członków grupy. Jak ustalono w toku śledztwa, nierzetelne dokumenty i wykazywane wysokie obroty umożliwiały wyłudzanie pożyczek, kredytów, leasingów i faktoringów. Jak wynika ze wstępnych ustaleń – członkowie grupy posłużyli się fałszywymi fakturami łącznie opiewającymi na kwotę ponad 16 milionów złotych.

– Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, gdzie prokurator przedstawił im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a jednej osobie zarzut kierowania nią. Dodatkowo poszczególni podejrzani, w zależności od pełnionej roli, usłyszeli inne zarzuty, w tym dokonywania oszustw i wyłudzeń, fałszowania dokumentacji, a także działania na szkodę poszczególnych spółek. Na podstawie zebranego materiału dowodowego Sąd Rejonowy w Rzeszowie zastosował wobec trzech podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania – wyjaśnia KAS.

(fot. KAS)

9 komentarzy

  1. Kary o ile poniosą bedą śmieszne ,a kasiorka zostanie ,wszystko przekalkulowane .Przestepstwa gospodarcze to najbardziej intratne przestepstwa ,bo ryzyko kary niewielkie ,a nawet gdyby to i tak warto .Ladnie wszystko wyjasniono w ostatnim Polsatowskim programie Państwo w państwie

    • „wyłudzenie”…?!?1 wyłudzić to może cyganka za wróżby..!
      Wnioski o pomoc finansową w „Tarczy..” chyba urzędnicy przyjmowali i sprawdzali… czy każdy mógł sobie napisać co chce i dawali jak popadło…?
      Jak to mówią niech martwi się ten co daje a nie ten co bierze… aaaaahahahhahahah
      W tym przypadku to urzędnik powinien też odpowiadać swoim majątkiem za swoją nieudolność jeśli było by jasne prawo ale go nie było..!!!! Zatem odpowiedzialny jest rząd bo rozdysponował kasę podatników w tym bu*delu… bez odpowiednich ustaw czytaj nielegalnie..!!!
      Państwo z kartonu na trytki..! Ech…

      • A niby jak urzędnik mając dane o przychodach i kosztach miał stwierdzić że są na podstaawie lewych faktur chyba że mógł wywróżyć

  2. Już dawno powinno się zaostrzyć kary dla osób dopuszczających się przestępstw gospodarczych, tylko po co to robić skoro większość najważniejszych osób w tym kraju właśnie na takich przestępstwach „dorobila” się majtków.

  3. Państwo w państwie

    To bizmasmeni od kreatywnej księgowości.Uczą się , studiują by mieć wiedzę jak kraść .
    Szary robol , pracuje za najniźszą krajową uczciwie.

  4. zlikwidować wszelkie dopłaty i zwroty vat

    • popieram! „wszelkie” czyli też i 500+ i inne plusy.. rząd za łatwo rozdaje kasę podatników!!!
      rozdawnictwo nigdy nie przyniosło nic dobrego..!!!

  5. Jaki rząd taki obywatel. Nie kradnij władza nie lubi konkurencji.

Z kraju