Noc Kultury w Lublinie powoli się rozpędza. Pojawiły się kolejne instalacje na Starym Mieście (zdjęcia)

W ramach Nocy Kultury w Lublinie pojawiły się nowe instalacje artystyczne w rejonie Starego Miasta. Wśród nich jest m.in. miejska dżungla z butelek PET, pająk miejski, czy szalona herbatka.

Hasłem przewodnim tegorocznej Nocy Kultury jest MOC Kultury. Moc to siła, energia i potencjał. Moc to również siła duchowa, twórcza siła życia, obejmująca zdrowie i energię do działania. Moc to ludzie!

Organizatorzy zapraszają wszystkich Mieszkańców i Przyjaciół Lublina do wspólnego odkrywania miasta na nowo, oraz do nieustannego patrzenia na nie z czułością. Wczoraj, pośród staromiejskich uliczek, pojawiły się nowe instalacje artystyczne, te zaś które był można nadal podziwiać.

Jakie nowości na Was czekają?

Re4rest (10-23.06, Archidiakońska 1 / brama)

Artystycznie przetworzone materiały z odzysku – butelki PET. Z kilkunastu tysięcy zebranych zużytych butelek powstała dżungla, ogród, reuprawa roślin egzotycznych. W butelce PET, która była zwykłym odpadem, artystki dostrzegły niewiarygodny potencjał i zmieniły ten surowiec w obiekty o bardzo organicznych skojarzeniach. Kwiaty, liście, trawy…. Oprócz wartości artystycznej i edukacyjnej powstają użytkowe moduły jako dekoracje do mieszkań i przestrzeni biurowych. Wieczne ogrody wertykalne, skrawki dżungli do każdego pomieszczenia, w którym ekologia i sztuka łączą się z etycznymi priorytetami.

Pająk miejski (10-23.06, Baszta Gotycka, wejście tuż za Bramą Krakowską po prawej stronie)

Instalacja jest nawiązaniem do dawnego ludowego obrzędu wieszania ozdób u powały w izbach. Wykonywane niegdyś ze słomy i bibuły miały przynieść domowi szczęście, zdrowie i dostatek. Z takim samym przesłaniem robione są współczesne konstrukcje. Słoma została zastąpiona słomką a kształt całej ozdoby zmieniony. Pająk miejski wykonany został specjalnie dla Lublina z najlepszymi życzeniami zdrowia, szczęścia i pomyślności.

Szalona herbatka (10-23.06, 1-21.07., Patio Grodzka 7, do godz. 17.00)

Imbryczek z trzema dziubkami, filiżanka z uszkiem w środku, babeczki posypane wskazówkami od zegara – ceramiczne cudeńka, które oddają atmosferę szalonego podwieczorku. Do tak nakrytego stołu z pewnością przysiedliby się Alicja, Kapelusznik i Suseł.

Miejska dżungla (10-23.06, Jezuicka 16 / ogrodzenie kawiarni)

Ściana roślin. Paweł Adamiec zaprosi nas w świat nietypowej recyklingowej roślinnej tkanki która będzie wnikać w miejskie przestrzenie.

(fot. lublin112.pl, Miasto Lublin)

Zobacz również

9 komentarzy

 1. Ściana kwiatów kojarzy mi się z moją śp. pamięci sąsiadką kleptomanką. Wszystko co zmieściło się w rękach i reklamówkach ściągała z cmentarzy do domu…

 2. To jest głupie bo ja tego nie rozumiem więc nie podoba mnie się.

 3. Jeżeli ktoś tak jak ja nie chce brać udziału w tym „wydarzeniu” to zapraszam do Świdnik na Noc Modlitw. Będziemy modlić się o nawrócenie dla środowisk lewicowych. W każdym miejscu Świdnika napotkacie modlące się osoby. Zapraszam.

 4. Przereklamowane wszysko do granic możliwości

 5. I na co komu te śmiecie potrzebne ani to ładne tylko szpeci 90proc ludzi nie obczaja o co kaman tylko piwa by się napili.

 6. Jak dla mnie kupa starych śmierdzących śmieci a nie atrakcja.

 7. Kiedyś sztuką było namalować obraz czy wykonać rzeźbę, a publika mogła podziwiać kunszt artysty. Teraz wystarczy zrzucić śmieci na kupę.

 8. Wielka szczypawka też będzie?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7878zł -0.67%
  • GBP 5.2915zł 0.06%
  • EUR 4.52zł -0.37%
  • CHF 4.1231zł -0.53%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Tradycyjna Noc Świętojańska w lubelskim skansenie
  Zbliżają się Dni Kraśnika. Dwa dni atrakcji, kabarety i koncert Viki Gabor
  „Rozkopaczew na Off-road-zie”: Trzydniowa impreza o wyjątkowo szczytnym celu
  Komicy wystąpią w Plenerze
  Powitanie wakacji nad zalewem Zimna Woda w Łukowie