Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Niebezpieczne opady marznące znów wystąpią na obszarze województwa lubelskiego. Możliwe utrudnienia komunikacyjne

Prognozy na sobotę mówiące o gołoledzi sprawdziły się. Wiele jednak wskazuje, że to nie koniec problemów pogodowych na obszarze województwa lubelskiego. Ponownie pojawić mogą się opady marznące powodujące gołoledź na drogach w nocy z niedzieli na poniedziałek.

W niedzielę wschodnia Polska przykryta jest chmurami piętra niskiego typu Stratus, które utworzyły się pod warstwą inwersyjną słabnącego wyżu znad Rosji. Tylko w warstwie przyziemnej napływa do nas powietrze polarno-kontynentalne z południowego-wschodu i wschodu Europy.

Do końca niedzieli dnia utrzyma się w regionie zachmurzenie chmurami niskimi, ale opady prognozowane są dopiero w nocy z niedzieli na poniedziałek. Nie mamy jednak co liczyć na rozpogodzenia.

Modele pogodowe o wysokiej rozdzielczości prognozują powstanie chmur Cumulonimbus, które znad południowego Mazowsza nasunąć mają się nad obszar województwa lubelskiego. Wkroczenie opadów atmosferycznych w obszar chłodniejszego powietrza jest prognozowane około godziny 2 w nocy. Objąć mogą one najpierw zachodnią część województwa lubelskiego i w kolejnych godzinach przemieszczać mają się na wschód regionu. Niewykluczone, że stanie się to kilka godzin wcześniej.

Modele numeryczne prognozują, że będą to opady deszczu, które w zetknięciu z wychłodzonym podłożem i panującą temperaturą ujemną prowadzić będą do występowania zjawiska gołoledzi na drogach województwa lubelskiego. Dlatego zalecamy zachować szczególną ostrożność na drogach i chodnikach naszego regionu. Prawdopodobieństwo takiego zjawiska wynosi 90%. Strefa opadów przemieszczać ma się z zachodu na wschód, południowy wschód i utrzymywać będzie się w pierwszej części poniedziałkowego dnia.

Rano prognozowane są opady deszczu ze śniegiem na obszarze takich powiatów jak krasnostawski, zamojski i hrubieszowski. Wydaje się to jednak mało prawdopodobne i rozkład temperatury w dolnej troposferze sprzyjać będzie opadom deszczu, które w zetknięciu z wychłodzonym podłożem prowadzić powinny do wystąpienia zjawiska gołoledzi.

Opady marznące ominąć powinny tylko północne powiaty naszego regionu, ale i tak mieszkańcy całego woj. lubelskiego powinni zachować ostrożność, ponieważ pomiędzy modelami numerycznymi są duże rozbieżności i niebezpieczna pogoda objąć może cały region. Groźnymi opadami marznącymi zagrożony jest przeważający obszar województwa lubelskiego. Wystąpić mogą one również w powiecie lubelskim, a nawet w samym Lublinie, prowadząc do utrudnień komunikacyjnych w poniedziałek rano.

Poniedziałek w pierwszej części dnia przynieść może lokalne opady marznące, zwłaszcza we wschodnich powiatach naszego regionu. Po godzinie 13 opuścić powinny one terytorium Polski. Wzrastać ma również temperatura powietrza. W poniedziałek na termometrach, w regionie zobaczymy od 1°C do 3°C w najcieplejszym momencie dnia. Nie zabraknie jednak chmur.

Noc z poniedziałku na wtorek minie pod znakiem zachmurzenia dużego oraz całkowitego. Na termometrach zobaczymy od 0°C do 2°C. Opady prawdopodobnie nie wystąpią. We wtorek czeka nas wzrost temperatury. Jednak w dalszym ciągu utrzymywać będą się niskie chmury Stratus, dlatego na rozpogodzenia nie mamy co liczyć. Na termometrach w regionie zobaczymy od 3°C do 5°C. Opady atmosferyczne nie są prognozowane.

Kolejne dni w pogodzie to wzrost temperatury i powrót cyrkulacji strefowej. Nie zabraknie chmur i opadów atmosferycznych oraz silniejszego wiatru. W środę na termometrach zobaczymy nawet 8 stopni, ale prognozowany jest deszcz. W czwartek natomiast możliwe 10°C, lecz nie zabraknie opadów. Zbliżona aura panować ma także w piątek. W weekend prawdopodobnie znajdziemy się w znacznie chłodniejszej masie powietrza, możliwe będą opady konwekcyjne.

Początek grudnia przyniesie w Polsce napływ powietrza arktycznego. Ciężko jednak na ten moment określić skalę ochłodzenia i jego długość ze względu na odległy termin. Niektóre modele prognozują nawet opady śniegu w naszym regionie oraz wartości ujemne nie tylko nocami.

Więcej informacji o pogodzie na początku grudnia podamy wkrótce.

Najnowsze informacje pogodowe
Rozkład temperatury na obszarze Polski

(fot. pixabay.com)

6 komentarzy

  1. A czy drogowcy też poinformowani? Czy znowu wyjadą dopiero po pierwszych poniedziałkowych kolizjach?

  2. DROGOWCY BĘDZIE ŚLISKO !!!!!

    Własnie ….drogowców poinformujcie …może bidulki niedoinformowane choć raz zadzialają profilaktycznie ,a nie tylko post faktum ….

  3. rozeslać ostrzeżenie emailem do drogowców ,oni jako jedyni nigdy nic nie wiedzą o takich prognozach ….

  4. dla kogo taki komunikat?

    I niby czego powyżej piszący oczekujecie?
    Że drogowcy zapobiegną temu, co jutro wydarzy się na drogach?
    Żaden kraj nie posiada takiej technologii 🙂
    Usuwają skutki anomalii pogodowych ale pomimo prognozy pogody nie są w stanie ich wyeliminować.
    Już teraz mają sypać piasek i sól na każdym kilometrze dróg publicznych (krajowe, wojewódzkie, powiatowe, gminne)?
    Myślicie, że jeśli w tej chwili wyjedzie tysiące piaskarek to nawierzchnia rano będzie jak w lipcu i „gaz do dechy”?
    Pierwsze opady opady zmyją piasek i sól, kolejne przy spadku temperatury zrobią „lodowisko”.
    To dla ciebie kierowco jest ten komunikat!
    Drogowcy na całym świecie nie są w stanie zapobiegać.
    Oni usuwają skutki!
    A ja i ty kierowco MUSIMY mieć świadomość, że nie zawsze będą również usunięte skutki.

  5. JEŚLI TAK. TO TYM RAZEM NIEROBY DO ROBOTY!!! PŁUGOPIASKARKI MAJA BYĆ URUCHOMIONE PRZED FAKTEM A NIE PO, JAK BYLO TO W SOBOTĘ! JESLI ZNOWU SIĘ TA SYTUACJA POWTRZY ŻE DROGI KRAJOWE ORAZ WIADUKTY NIE BĘDĄ POSYPANE CHEMIA, PÓJDĄ POZWY DO SĄDÓW.

Z kraju