Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Muzeum Badań Polarnych w Puławach oficjalnie otwarte. To jedyne tego typu miejsce w Polsce (zdjęcia)

Zbiory z badań polarnych na terenach Arktyki i Antarktyki, jak też obszaru Syberii, można podziwiać w Puławach. Muzeum ma upowszechniać wiedzę na temat prac naukowców na tych terenach.

W środę, w Puławach, miało miejsce uroczyste otwarcie Muzeum Badań Polarnych. Choć placówka ta funkcjonuje już od ponad roku, to jednak cały czas trwały działania związane z jej organizacją oraz gromadzeniem kolejnych eksponatów. A tych jest sporo i to wyjątkowych. Wszystko dlatego, że jest to jedyne tego typu miejsce w Polsce.

Zgromadzono w nim m.in. rzeźby z kości morsa, strój Inuity, model kajaka z przedwojennych wypraw na Grenlandię, skuter śnieżny i sanie z polskich stacji polarnych, muszle, skamieniałości i bursztyny z Syberii, mapy i księgozbiór związany z badaniami polarnymi a nawet śmigłowiec MI-2 wykorzystywany w 1979 roku w badaniach Wschodniej Antarktydy.

Jak przypomniano podczas uroczystości, starania o utworzenie tej placówki trwały od kilku lat. Apelował o to Komitet Badań Polarnych Polskiej Akademii Nauk argumentując, iż polska działalność naukowa prowadzona w Arktyce i Antarktydzie stawia nasz kraj w czołówce państw podejmujących badania na tych terenach.

Lokalizacja Muzeum w Puławach też nie jest przypadkowa. To właśnie w tym mieście działało wielu polarników, a organizatorem jednego z najlepszych ośrodków badań polarnych są naukowcy z UMCS. Dlatego też dorobek naukowców z Lubelszczyzny w dziedzinie badań polarnych zasługiwał na udokumentowanie, upamiętnienie i spopularyzowanie w szerokich kręgach społeczeństwa.

– Muzeum ma upowszechniać wiedzę na temat badań polarnych, a także podkreślić udział polskich naukowców w rozwijaniu tej dziedziny. Chcemy, aby polarnicy mogli w tym miejscu pozyskiwać granty. Liczę na to, że placówka stanie się polecanym i chętnie odwiedzanym miejscem na mapie Polski – mówił członek zarządu Bartłomiej Bałaban.

Placówka cały czas zamierza gromadzić kolejne zbiory w zakresie badań polarnych na terenach Arktyki i Antarktyki, prace polskich zesłańców, w tym naukowców badających obszar Syberii, a także dokumentować aktywność lądolodu na terenie dzisiejszej Polski.

Muzeum Badań Polarnych w Puławach można odwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach między 10:00 a 16:00. Bilet normalny kosztuje 12 zł, ulgowy 8 zł a rodzinny 30 zł. W piątki obowiązuje bezpłatne zwiedzanie.

9 komentarzy

 1. Bardzo dobra idea. W końcu coś ciekawego i sensownego

 2. Muzeum badań polarnych hahahhahaha PISowcy defraudują pieniądze ciężko zarobione przez Polaków co następne muzeum lasów tropikalnych w Lublinie czy muzeum lotów kosmicznych i polskiego podboju galaktyki imienia Andrzeja Dudy?

  • nie jestem ani pisowcem, ani peowcem ale większego głąba nie czytałem. widać, że całe życie do rury w piwnicy byłeś przykuty i całe (może pół) goowna w życiu widziałeś i nic w życiu poza tym goownem cięnie interesuje. wróć do tej piwnicy, przykuj się do tej rury i stul pape na wieczność.

  • Jesteś pedrylem bez marzeń i jakiejkolwiek wiedzy. Idź do chłopaków do wzięcia tam się możesz zaprezentować

 3. Jest takie powiedzenie: „Jak pies nie ma co robić to sobie z nudów… idzie do Muzeum Badań Polarnych w Puławach

 4. Jacek Godlewski

  Szkoda tylko puławskiej szkoły wyższej….

 5. Dziadek Józek ze Slamsowa (75 wiosen)

  Żebym miał se z nudów nos do krwi rozdłubać, albo z pięć razy pod rząd litanię do jakieś matki boskiej odklepać, to Muzeum Badań Polarnych w Puławach nie pojadę.

 6. Dziadek Józek ze Slamsowa (75 wiosen)

  Przepraszam zapomniałem dodać…
  I nie pytajcie dlaczego, bo będę niemiły

 7. No to teraz wycieczki szkolne obowiązkowe aby częściowo było za co utrzymać to muzeum. Tylko nie w piątki.

Dodaj komentarz

Z kraju