Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Minister zdrowia z wizytą w Nałęczowie. W Uzdrowisku ruszy program rehabilitacji po COVID-19 (zdjęcia)

W poniedziałek w Nałęczowie przebywał Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia odwiedził Kolejowy Szpital Uzdrowiskowy, Zakład Leczniczy Uzdrowisko Nałęczów S.A. oraz Centrum Diagnostyki i Fizjoterapii „Werandki”. Ministrowi towarzyszył wojewoda lubelski Lech Sprawka. Tematem spotkania była rehabilitacja postcovidowa.

W całym kraju rusza program rehabilitacji po przechorowaniu COVID-19. Do programu przystąpiło już ponad 100 placówek, gdzie będzie prowadzona rehabilitacja w formie stacjonarnej i w uzdrowiskach. Specjaliści będą pomagać pacjentom w odzyskaniu pełni sił po przebytej chorobie COVID-19.

To m.in. w Uzdrowisku Nałęczów ruszy program rehabilitacji po COViD-19 finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. NFZ zgodnie z poleceniem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego przygotował kompleksowy program rehabilitacji, który może potrwać do 6 tygodni, a na który składa się opieka lekarska, pielęgniarska i wsparcie psychologiczne. Świadczenia rehabilitacji są realizowane na podstawie skierowania. O skutkach rehabilitacji decyduje analiza wyników badań i testów przeprowadzających na początku i na zakończenie leczenia.

– To, że spotykamy się w Nałęczowie, nie jest przypadek. Chcemy konkretnie pokazać, że mamy nowe rozwiązanie w postaci rehabilitacji postcovidowej, która ma być powszechnie dostępna. Mamy opracowany plan, którego celem będzie powrót do zdrowia – mówił minister zdrowia.

– Chcemy zainicjować projekt dla wszystkich, którzy niestety mieli okazję przechorować COVID-19. Musimy mieć specjalne narzędzia, który pozwolą odbudowywać zdrowie. Najczęściej występującym skutkiem COVID-u jest utrata wydolności oddechowej. Katalog powikłań jest o wiele szerszy, ale tym najpopularniejszym zjawiskiem jest utrata wydolności. Chcemy wykorzystać sieć uzdrowisk w całym kraju. Wszystkie chętne uzdrowiska, które spełniają warunki, będą mogły – po zgłoszeniu do NFZ i wpisie na odpowiedni wykaz – świadczyć taki program – dodał szef resortu zdrowia.

Kompleksowy program rehabilitacji pocovidowej w Nałęczowie obejmuje m.in. badania diagnostyczne, zabiegi dziennie z bazy zabiegów rehabilitacji ruchowej, fizyko- i balneoterapii, w tym m.in. inhalacje, tlenoterapie, ćwiczenia oddechowe. W Nałęczowie rehabilitacja po COVID-19 działa też prywatnie. Uzdrowisko odpowiadając na objawy tzw. „zespołu pocovidowego” uruchomiło rehabilitację już w październiku ubiegłego roku.

– Każdy z naszych pacjentów jest w indywidualny sposób diagnozowany i otrzymuje program fizjoterapeutyczny. Mamy specjalnie przeszkoloną kadrę medyczną, fizjoterapeutyczną, wyposażone sale służące do terapii, sprzęt do rehabilitacji kardiologicznej. Jesteśmy w stanie zaoferować zabiegi w różnych obszarach. W Nałęczowie występuje unikalny mikroklimat oraz wody żelaziste, wskazane przy leczeniu niedokrwistości, na którą cierpli wielu naszych rekonwalescentów. To wszystko powoduje, że oferta w uzdrowisku w najbardziej kompletny sposób pozwala na rehabilitację – podkreślił prezes zarządu Zakładu Leczniczego Uzdrowisko Nałęczów S.A Piotr Marczyk.

– Najważniejszym zadaniem na najbliższe miesiące jest powrót do normalnego leczenia. Przygotowaliśmy pakiet pięciu elementów: przekłucie pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej na rozwiązanie systemowe, które w skali całego kraju ma zaproponować model opieki onkologicznej, takiej, która wychodzi do pacjentów, Krajowa Sieć Kardiologiczna, która będzie na zasadzie pilotażu, rehabilitacja postcovidowa, profilaktyka dla osób powyżej 40 r.ż., zniesienie limitów świadczenia usług medycznych, specjalistycznych. Od 4 maja znosimy rekomendację ograniczenia zabiegów planowych. Niezależnie od tego pakietu czeka nas dynamiczne przywracanie do systemu opieki zdrowotnej miejsc szpitalnych, które były do tej pory przeznaczone na walkę z COVID-19. Zdecydowaliśmy o przywróceniu do systemu opieki zdrowotnej ponad 10 tys. łóżek – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Te placówki są wyspecjalizowane i wiedzą jak pomagać pacjentom. To nie tylko kwestia usprawnienia ruchowego, oddechowego, ale to też wsparcie mentalne, psychologiczne. Każda placówka może się specjalizować w jakimś zakresie, zapewniając to minimum programowe. Lekarz, który zajmował się pacjentem podczas choroby może go skierować na takie leczenie. Dzisiaj podpiszę zarządzenie umożliwiające również pomoc w warunkach ambulatoryjnych i domowych – zaznaczył p.o. prezesa NFZ Filip Nowak.

Specjaliści szacują, że wielu pacjentów ma powikłania po chorobie wywołanej koronawirusem. Najczęściej są to: problemy z oddychaniem, zmniejszona ogólna sprawność organizmu i tolerancja wysiłku fizycznego, bóle mięśniowo-stawowe, zaburzenia lękowe i depresyjne.

(fot. LUW)

11 komentarzy

  1. Może zamiast gospodarskiej wizyty jak za Gierka odwiedziłby ze swoją świtą lubelskiego handlarza bronią i spytał o naszą kasę.

  2. „przekłucie pilotażu”-po jakiemu to i co to znaczy? pewnie coś ważnego i mądrego…

  3. Dobra dobra,kiedy będzie można jeździć na rowerze bez maski nie ryzykując ukarania zaborem środków do życia ???!

  4. A jak tam Wojtuś G.?

  5. Minister- funkcja przejściowa

  6. bezprawie i niesprawiedliwie

    Kiedy otworzycie baseny, sauny, siłownie?! Sam się będę rehabilitował oszuści a nie kase ciągle wydajecie publiczną. A gospodarka dalej upada…

  7. jak bylo ryzko że duduś mnie wygra wyborow to wprowadzili lokdałn blokada wszystkie o wojsko na ulicach zakaz wychodzenia
    po wyborach hu.. wam w du… i umierajcie
    polska z najwiekszą siertelnoscią w UE !

Z kraju