Piątek, 25 kwietnia 202525/04/2025
690 680 960
690 680 960

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację miejskiego programu in vitro. Będzie wsparcie finansowe do wykonania 2 procedur zabiegu zapłodnienia

Mieszkańcy Lublina będą mogli korzystać z miejskiego wsparcia finansowego do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Miasto Lublin właśnie ogłosiło konkurs na realizację tego programu polityki zdrowotnej.

– Od wielu lat diagnozujemy i analizujemy potrzeby zdrowotne naszych mieszkańców i odpowiadając na rozpoznane problemy skutecznie wprowadzamy pozasystemowe programy zdrowotne i profilaktyczne. Dostrzegamy również sygnalizowany przez mieszkańców problem niepłodności, dotykający coraz większej liczby par. Dziś leczenie metodą zapłodnienia pozaustrojowego jest dostępne w ramach usług komercyjnych, bez wsparcia z budżetu państwa. Oznacza to pozbawienie wielu par posiadania potomstwa, dlatego miejski program dofinansowania do procedury in vitro wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom i jest odpowiedzią na faktyczne, uzasadnione medycznie problemy społeczeństwa – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Do ogłoszonego przez Miasto konkursu przystąpić mogą podmioty wykonujące działalność leczniczą, świadczące usługi medyczne w zakresie leczenia niepłodności metodami zapłodnienia pozaustrojowego w rozumieniu ustawy o leczeniu niepłodności i prowadzące aktualnie działalność na terenie województwa lubelskiego.

Miejski program dofinansowania do leczenia niepłodności metodą in vitro dla mieszkańców Lublina zakłada wsparcie finansowe do wykonania 2 procedur zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego dla każdej z minimum 50 par zakwalifikowanych rocznie do programu. Będzie to dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł do jednej procedury in vitro. Na realizację programu w latach 2023-2025 zaplanowano środki finansowe w miejskim budżecie w wysokości 1,52 mln zł.

Adresatami programu są pary z problemem niepłodności będące mieszkańcami Lublina oraz rozliczające podatek na terenie miasta, pozostające w związku małżeńskim lub partnerskim, które przeszły postępowanie diagnostyczne w kierunku niepłodności.

Z końcem ubiegłego roku, podczas grudniowej sesji, Radni zdecydowali o przyjęciu programu polityki zdrowotnej w zakresie dofinansowania do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Lublin. Program będzie realizowany w latach 2023 – 2025. Został opracowany przez profesora Sławomira Wołczyńskiego – Kierownika Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Profesor jest cenionym ekspertem i autorem tożsamych programów realizowanych w innych samorządach w Polsce. Programy jego autorstwa realizowane są m.in. w Warszawie, Łodzi, Rzeszowie, Gdańsku, Częstochowie, Zgierzu, Radomsku, Pabianicach.

Światowa Organizacja Zdrowia uznaje niepłodność za chorobę społeczną, a towarzystwa medyczne alarmują, że zmaga się z nią nawet 1,5 mln par w Polsce.

Formularz ofertowy, wzór oświadczeń i informację o szczegółowych warunkach konkursu można pobrać z Biuletynu Informacji Publicznej pod adresem www.bip.lublin.eu (zakładka: Ogłoszenia/Konkursy) lub w Wydziale Zdrowia i Profilaktyki Urzędu Miasta Lublin, ul. Spokojna 2, od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30. Oferty należy składać w formie pisemnej, w zamkniętej kopercie w siedzibie Wydziału Zdrowia i Profilaktyki Urzędu Miasta Lublin w terminie do 21 lutego. Otwarcie ofert zaplanowano na 22 lutego. Wyniki konkursu poznamy po jego rozstrzygnięciu, czyli pod koniec lutego.

(fot. źródło UM Lublin)

13 komentarzy

  1. Ocena: 0

    Ja wam dam in wi tro.

  2. Ocena: 0

    Taaa, przez in wi fi się nie zachodzi, Wam w realu potrzebne bara-bara.

  3. Droga redakcjo. Proszę o podanie choć jednego przypadku kiedy metoda in-vitro wyleczyła niepłodność. To znaczy po urodzeniu dziecka po pozaustrojowym zapłodnieniu, następne przyszło naturalnie poczęte. In-vitro nie leczy niepłodności. Pomaga jedynie mieć potomka(kinię 🙂 ) ale nie leczy. Pozdrawiam.

  4. Ocena: 0

    To wpisuje się w zadania samorządu. Dziury w jezdniach i chodniki jak ten na ul. Głębokiej mogą poczekać.

  5. Ocena: 0

    Ludzie na kredyty nie majo a tu takie marnowanie piniendzy.

  6. Ocena: 0

    Są dziury ważne i ważniejsze.

  7. Ocena: 0

    hwc i zapłodnione

  8. Co ty się udzielasz jak z chłopem śpisz.

  9. Ogier rozpłodowy
    Ocena: 0

    Koleżanka miała dwóch mężów. Z jednym 5 lat starali się o dziecko i nic. Z drugim dwa lata i nic. Ja poszedłem tylko okno jej wyregulować i jeż marzenie się spełniło. Szkoda, że to nie było też moje marzenie. Śmiechem, żartem moim zdaniem to wina chłopów. Coś z nimi nie tak.

    • Ocena: 0

      Ale tego okna też nie wyregulowałeś.
      Powiedziałeś, że nie dasz rady bo nie masz „sprzętu”. 🙂

  10. Ocena: 0

    Coraz częściej przekonuje się że komentarze na Lublin 112 powinny być wyłączone. Takiego prymitywizmu i zadęcia to dawno nie widziałem. Nawet na śmiesznej stronie jaką jest wykop pl jest wyższy poziom komentarzy .

Z kraju

Lubelski biznes

Biznes i handel

Polityka

Społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia