Niedziela, 28 kwietnia 202428/04/2024
690 680 960
690 680 960

Miasto Lublin i Polska Korporacja Recyklingu będą ściśle współpracować. Celem jest ograniczenie odpadów

W Lublinie rusza realizacja projektu związanego z ograniczeniem ilości odpadów elektrycznych i elektronicznych. Realizowane będą m.in. kampanie edukacyjne, na terenie miasta pojawią się też pojemniki na zużyty sprzęt.

Od września miasto Lublin uczestniczy w nowym, międzynarodowym projekcie, który ma na celu wypracowanie jak najlepszych rozwiązań dotyczących produkcji, użytkowania i naprawy sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz jego recyklingu. Całość mają na celu zarówno ograniczenie ilości odpadów, jak też edukację społeczeństwa na temat postępowania z tego typu sprzętem.

W realizacji projektu z Lublinem współpracują: Politechnika Czeska w Pradze, Miasto Gdańsk, Powiat Bielski oraz samorządy i środowiska naukowe z Włoch, Słowenii, Chorwacji, Słowacji i Austrii. Dziś w tej sprawie podpisany został także list intencyjny z Polską Korporacją Recyklingu. Jako jeden z największych zakładów recyklingu i przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego w kraju będzie ona głównym partnerem miasta w realizacji działań projektowych.

– Jako samorząd jesteśmy zobowiązani do wdrożenia lokalnych i regionalnych modeli zarządzania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Wynika to z unijnych zaleceń dotyczących gospodarki o obiegu zamkniętym. Dzięki ponownemu użyciu, naprawie i recyklingowi materiałów wydłużamy cykl życia produktów, co w praktyce oznacza znaczne ograniczenie ilości odpadów. Naszym działaniom wsparcia udzieli Polska Korporacja Recyklingu, z którą od wielu lat współpracujemy w zakresie organizacji systemu zbierania zużytego sprzętu od mieszkanek i mieszkańców Lublina – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

W ramach projektu w Lublinie odbędą się kampanie edukacyjne dla mieszkańców dotyczące prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym oraz elektronicznym. Dodatkowo zostaną również przeprowadzone pilotażowe działania z zakresu społecznej odpowiedzialności użytkowania takich urządzeń. W szkołach uczniowie wezmą udział w zbiórce elektroodpadów, a w przestrzeni miasta pojawią się nowoczesne pojemniki do zbierania drobnego zużytego sprzętu elektronicznego.

Z kolei partnerzy projektu reprezentujący jednostki badawczo-rozwojowe, opracują podręcznik zawierający rekomendacje dla producentów oraz przetwarzających zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny. Odbędą się także akcje pilotażowe bezpośrednio w zakładach produkujących taki sprzęt elektroniczny, które mają na celu ulepszenie produktów w taki sposób, żeby cykl ich życia trwał dłużej, a po zakończeniu użytkowania łatwo było odzyskać surowce, w tym elementy plastikowe.

Jak jednak podkreślono, kluczowym zagadnieniem w obszarze gospodarowania odpadami jest efektywne wykorzystanie potencjału surowcowego odpadów. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, ale i inne frakcje odpadów poużytkowych po zakończeniu cyklu życia, mogą i powinny być poddane procesom odzysku, w tym recyklingu i stanowić źródło wysokiej jakości resurowców do tworzenia nowych produktów. Dlatego też tak ważna jest edukacja społeczeństwa na temat postępowania ze zużytymi lub uszkodzonymi sprzętami elektrycznymi.

3 komentarze

  1. Ale ja nie potrzebuję kolejnych ulotek wrzucanych do skrzynki na listy.
    Wystarczy, że za te pieniądze utworzycie w mieście więcej miejsc z pojemnikami na drobne elektroodpady.
    I nie tylko elektro…
    Myślicie, że ktoś jeździ na drugi koniec miasta aby wyrzucić opakowanie powiedzmy po dezodorancie?
    Najzabawniejsze jest to, że pod pod groźbą wysokiej kary, płacimy za segregację a firmy z tych ogólnie mówiąc „śmieci” odzyskują kosztowne elementy i na tym zarabiają.
    „Czarno” widzę efekt wdrożenia kolejnych przepisów dotyczących opakowań jednorazowych czy też nowego systemu kaucyjnego.

    • Otóż to. Mamy puszki po piwach, napojach segregować, tektura, szkło osobno i jeszcze za to płacimy, a firmy które to przyjmują mają czysty zysk i nie tylko korporacja recyklingu, ale też firmy zajmujące się wywozem śmieci. Przykład, jeszcze w 2016 roku wywóz śmieci u nas w budynku kosztował 8 złotych na mieszkańca i w altance śmietnikowej było czysto, teraz za dwie osoby płaci się 50 złotych i musisz segregować i w altance śmietnikowej jest syf, bo co zleci z pojemnika to już firma po sobie nie sprząta.

  2. Odpady sa ograniczone bo z po

Dodaj komentarz

Z kraju