Czwartek, 30 maja 202430/05/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelszczyzna europejską potęgą w uprawie tytoniu. Właśnie dobiega końca sadzenie roślin (zdjęcia, wideo)

W powiecie biłgorajskim na ukończeniu jest sadzenie tytoniu. Jest to zagłębie upraw tej rośliny nie tylko w naszym regionie, lecz w całym kraju. W niektórych miejscowościach zajmuje się tym nawet 90 proc. mieszkańców.

W Polsce uprawa tytoniu była już powszechna w XVIII wieku, jednak jej prawdziwy rozwój nastąpił dopiero w XX wieku. Nasz kraj jest pod tym względem europejską potęgą, przy czym zdecydowana większość plantacji zlokalizowana jest na Lubelszczyźnie, a dokładnie w południowej jej części.

W ubiegłym roku w naszym regionie znajdowało się blisko 70 proc. upraw. Są takie miejscowości, głównie w powiecie biłgorajskim, w których uprawą tych roślin zajmują się praktycznie wszyscy mieszkańcy. Tym samym jest to źródło utrzymania dla tysięcy osób.

Specyfiką uprawy tytoniu jest jej wysoka pracochłonność. Wszystko dlatego, że wciąż występuje niski stopień zmechanizowania, a tym samym większość prac należy wykonywać ręcznie. Dlatego najczęściej zajmują się tym rodzinne gospodarstwa.

Wszystko zaczyna się od podpisania umowy z firmą, która odbiera gotowy surowiec. Dostarcza też nasiona, z których w marcu produkuje się sadzonki. Do maja – czerwca spędzają one czas w rozsadniku. Następnie dziesiątki tysięcy roślin trafiają na pola.

Obecnie trwa właśnie sadzenie tytoniu. Jak wskazują rolnicy, jeszcze kilkanaście lat temu sadzono je ręcznie. Teraz przynajmniej ten etap udało się wspomóc maszynami. Jednak później już nic nie zastępuje ludzkich rąk. Chodzi zarówno o usuwanie chwastów, ogławianie roślin, zbiór liści, ich suszenie, segregowanie jak też pakowanie.

Jeżeli chodzi o sam zbiór, będzie on prowadzony od lipca do końca września.

(fot. wideo Dominik Dubaj)

20 komentarzy

 1. To nie jest powód do dumy. Produkcja trucizny, a w konsekwencji chorób i społecznych kosztów leczenia. 90% produkcji? Powinni jak najszybciej ją zdywersyfikować.

 2. My to już jesteśmy potęgą potęg i jastrzębiem wśród jastrzębi.

 3. Mnie tam obojętne co hoduję, byle haj,s się zgadzał. Prawda jest taka, że większość kosztów produkcji to zbiór ręczny i suszenie. Dlatego zawsze wysoko ubezpieczam plantację i modlę się o grad.

  • O to jest właśnie przykład hama. Jemu obojętne co sadzi. A że to truje ludzi co to go obchodzi!.
   Tacy właśnie oni są.

 4. Bo Lubelskie jest Najbardziej zacofane w całej UE
  W poszczególnych krajach UE zachanaja powoli wchodzić zakazy sprzedaży tytoniu i wyrobów tytoniowych. Największy światowy koncern Marlboro zaprzestał produkcji papierosów. A tutaj się sadzi tyton. No ręce opadają .
  Piso taliban.

 5. Niech no tylko ukraina sie dowie. Zobaczycie kto wtedy bedzie potęgą ? Fajnie sie konkuruje gdy nie obowiazują cie unijne normy,a sprzedajesz na europejski rynek bez cła.

Dodaj komentarz

Wiadomości z info112