Czwartek, 20 czerwca 202420/06/2024
690 680 960
690 680 960

Ksiądz spod Lublina skazany za znieważenie posłanki. Nie zgadza się z wyrokiem, zapowiada odwołanie

Przed Sądem Rejonowym w Lublinie zapadł wyrok w sprawie księdza Mirosława Matusznego, proboszcza parafii pw. bł. Karoliny Kózkówny w Snopkowie. Duchowny odpowiadał za zniesławienie posłanki Nowej Lewicy Katarzyny Kotuli.

Sprawa, której finał miał miejsce właśnie przed Sądem Rejonowym w Lublinie, ma swój początek jesienią 2020 roku. Wtedy to Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z Konstytucją prawo do aborcji. Mowa o sytuacjach, kiedy zachodzi duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Wywołało to falę krytyki oraz doprowadziło do masowych protestów w całej Polsce. Kobiety organizowały czarne marsze, w których brały udział tysiące osób.

Jedną z osób, która bardzo aktywnie uczestniczyła w protestach, jak też wypowiadała się szeroko w mediach na temat kontrowersyjnej decyzji Trybunału, była szczecińska posłanka Lewicy Katarzyna Kotula. To właśnie jej zdjęcie zostało opublikowane na facebookowym profilu księdza Mirosława Matusznego w zestawieniu z członkami młodzieżowej niemieckiej partii nazistowskiej. Całość podpisano słowami: „Faszyzm wczoraj i dziś”.

Katarzyna Kotula złożyła przeciwko duchownemu prywatny akt oskarżenia. 26 października 2023 Sąd Rejonowy Lublin-Zachód postanowił o umorzeniu postępowania. Wpłynęła jednak apelacja i na początku lutego Sąd Okręgowy uchylił tą decyzję. Tym samym sprawa musiała zostać rozpatrzona od początku.

Podczas procesu, księdza w sądzie wspierało grono sympatyków, na poprzedniej rozprawie przed budyniem odbyła się też pikieta zorganizowana przez fundację Życie i Rodzina. Jak wskazywali jej przedstawiciele, był to wyraz poparcia dla księdza, gdyż postępowanie to ma być symbolem walki o nienaruszalność życia ludzkiego. Duchowny w swoich przekonaniach stanowi bowiem bastion obrony życia nienarodzonych. W związku z tym Fundacja udzieliła też pomocy w postaci swojego zespołu prawnego.

Dziś sędzia ogłosił, że uznaje duchownego za winnego zarzucanego mu czynu. Zobowiązał go do zapłaty grzywnę w wysokości 3 tys. zł oraz 1 tys. zł jako nawiązka na cele dobroczynne. Do tego dochodzi zwrot kosztów postępowania. Ksiądz Mirosław Matuszny nie zgadza się z wyrokiem i zapowiedział, że się od niego odwoła. Z kolei wspierający duchownego Rafał Mekler, kandydat na europosła z naszego regionu wskazał, że sąd uznał winę księdza, który udostępnił cudzą grafikę porównującą symbolikę aborcjonistów do symboliki faszystowskiej, nawiązującą także do aborcji zalecanej Polkom przez reżim faszystowskich Niemiec w zestawieniu z ruchami aborcyjnymi dziś.

– Wyrok ma charakter polityczny, podyktowany względami innymi niż sprawiedliwość czy wyważenie racji obu stron, pokazuje także, że politycy lewicy nie potrafią unieść krytyki, innej niż bezrefleksyjna oceny ich postaw. A przecież udowodnienie swoich racji za pomocą argumentów w dyskursie jest podstawowym zadaniem polityka, jeżeli odwołuje się do sądów, zasłania instrumentalnie prawem okazuje jedynie własną słabość i miałkość własnej agendy – wyjaśnia Mekler.

Mirosław Matuszny jest byłym proboszczem parafii Nawrócenia św. Pawła Apostoła przy ul. Bernardyńskiej w Lublinie. Zasłynął, kiedy to w czasie pandemii koronawirusa postanowił wyjść na ulice miasta, aby modlić się w intencji oddalenia zarazy oraz przed utratą wiary. Jak wyjaśniał, w ten sposób chciał jedynie przekazać wiarę i nadzieję. Ostatecznie jednak musiał zrezygnować z tego typu modlitwy. Powodem był fakt, iż duchowny sam bez żadnego konsultowania tego z przełożonymi, podjął tego typu działania. Ci zaś o wszystkim dowiedzieli się z mediów.

Autor: redakcja

63 komentarze

  1. A może zacząć tą bezuzyteczną, katolicką agenturę odsyłać do centrali w Moskwie?

  2. Lewica zniesławia się samodzielnie i bardzo skutecznie za każdym razem, kiedy jakiś jej przedstawiciel otwiera usta. Nie wiem, czy można ich zniesławić bardziej niż oni sami siebie zniesławiają.

  3. Po katolicku, przybić do krzyża czarna stonkę.

    • Wielki Babilon upada, biada wam ignoranci i faryzeusze !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  4. Lewactwo won do Rosji tam wasze miejsce.

  5. ,.,.,.,.,.,.,.,.,.fsb

    To prawda masz rację , że lewica ośmiesza się bardzo swoimi wypowiedziami i zniechęca do siebie, już nawet Hołownia trochę się powstrzymuje od głupio elokwentnych wypowiedzi ,bo widzi , że ludzie mają dość

  6. Ten sędzia za czasów Hitlera pewnie by skazywał za nazywania nazistów mordercami… Sędzia Wojciech Wolski przynosi wstyd i hańbę sądowi, naszemu miastu i Polsce.

Dodaj komentarz