690 680 960

Krzysztof Żuk: „Otwarcie żłobków i przedszkoli 6 maja uważam za nierealne”

Prezydent Lublina odniósł się do rządowych informacji na temat otwierania przedszkoli i żłobków w kraju. Krzysztof Żuk uważa, że otwarcie tych placówek 6 maja na terenie miasta jest nierealne.

Prezydent Lublina w czwartek w mediach społecznościowych odniósł się do rządowych informacji dotyczących otwierania 6 maja przedszkoli i żłobków. Krzysztof Żuk zaznaczył, że decyzja ta zapadła na poziomie ministerialnym bez konsultacji z samorządami. Prezydent przekazał dzisiaj swoje stanowisko, ze względu na liczne zapytania, jakie dostaje w tej sprawie od mieszkańców i pracowników placówek dla najmłodszych. Co więcej, otwarcie żłobków i przedszkoli ma nastąpić w szczycie epidemii bez jednoznacznej rekomendacji ministra zdrowia.

– Bezpieczeństwo mieszkańców Lublina jest w tej sytuacji najważniejsze. Dlatego zanim podejmę ostateczną decyzję oczekuję od Sanepidu, że przedstawi nam jasną informację na temat rzeczywistej ilości zakażeń Covid–19 w Lublinie i o realnych zagrożeniach dalszymi zakażeniami. Miasto nie posiada bowiem takich informacji, nie ma „mapy” zakażeń z potencjalnymi ogniskami koronawirusa, a mimo to staje przed niezwykle trudną decyzją, od której zależy bezpieczeństwo mieszkańców Lublina. Żeby ją podjąć w pełni odpowiedzialnie musimy mieć jak najwięcej danych o zakażeniach w mieście. Oczekuję także jednoznacznego stanowiska Sanepidu, że otwarcie żłobków i przedszkoli nie będzie stanowić zagrożenia dla zdrowia i życia naszych dzieci i ich rodzin, a także dla pracowników tych placówek. Chociażby z tego powodu otwarcie żłobków i przedszkoli w dniu 6 maja jest nierealne – poinformował Krzysztof Żuk.

Prezydent Lublina wskazuje na niejasne i ogólnikowe wytyczne dla instytucji zajmujących się opieką dziećmi. Chodzi tu m.in. o „systematyczną” dezynfekcję zabawek czy przyborów sportowych, a zwłaszcza zachowanie dystansu między dziećmi.

– Realizacja tych wytycznych wymusza także na dyrektorach placówek ograniczenie przestrzeni dostępnej dla dzieci, w tym wydzielenie pomieszczeń na „izolację” oraz ograniczenie liczby dzieci. To nie są szczegółowe wytyczne o bezpiecznej organizacji pracy i opieki nad dziećmi w żłobkach i przedszkolach, które powinny również uwzględnić możliwości przeprowadzania testów na koronawirusa wśród kadry placówek. Działania mające na celu dostosowanie placówek opiekuńczych do pracy nie powinny być wykonywane w pośpiechu, by nie narażać zdrowia dzieci i pracowników żłobków i przedszkoli – wyjaśnia prezydent miasta.

Krzysztof Żuk przekazał, że od środy placówki kontaktują się z rodzicami pytając, czy są zainteresowani uczęszczaniem dzieci do żłobka lub przedszkola.

– Oczekujemy odpowiedzi na zapytanie mailowe, czy telefoniczne abyśmy mogli ocenić realną potrzebę uruchomienia opieki dla dzieci w publicznych placówkach biorąc pod uwagę konieczność utrzymania wymaganego reżimu sanitarnego. Jednocześnie przypominamy, że rodzice, którzy w przypadku otwarcia żłobków i przedszkoli zgodnie z zapowiedzią rządu, wyślą do nich dzieci, stracą prawo do zasiłku opiekuńczego – dodaje Krzysztof Żuk.

(fot. Krzysztof Żuk)

34 komentarze

  1. Tak to jest jak miastem rządzi skazaniec -takich ani prawo ani dobry obyczaj nie obowiązuje

  2. Odpowiedzialna decyzja w sprawie nieodpowiedzialnych rodziców chcących narażać swoje dzieci na zagrożenie zdrowia i życia. Rączek i nóżek dzieciom nie skrępujecie .

  3. Jak by tusek Premier rekomendował obowiązkowe lizanie barierek i poręczy w trajdkach i autobusach – to żuk swoim tokiem myślenia – poparł go pierwszy po trzskowskim – gamoń wazeliniarz.

  4. Widzę że pisowskie szambo wybiło na l112 🙂

    • To nie szambo to dobrze opłacani trole. Na każdym portalu pod każdym wątkiem(nieważne na jaki temat by był) jest po kilka komentarzy jaki to PiS jest wspaniały i jaki to Tusk był fatalny.

  5. Nierealne? A dzisiaj dostaliśmy informację że przedszkole 86 w Zespole Szkół nr 12 przy ul. Sławinkowskiej od 06.05.2020 będzie otwarte. Szaleństwo…

  6. Ale 600 osób które zmarło w 2 miesiace z 3mln to pandemia?czy ktoś widział na własne oczy ze ci ludzie umarli na uroJona pandemie. ludzie zacznijcie myslec a nie na siebie napierdala. .

  7. Pani k może nie posyłać swojego dziecka . To jej sprawa. Natomiast ja proponuję wszystkim którzy muszą pracować a nie mają co zrobić z dziećmi przyprowadzić 6 maja dzieci do ratusza.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

II Festyn Rodzinny w Niebrzegowie
Dożynki gminne w Siemieniu. Zagrają Energy Girls, Malibu i News
Potańcówka przy fontannie
Milejowski Koncentrat Smaków czyli dożynki gminno parafialne
Piknik rodzinny w Osowie