Z kraju: Silny wstrząs w kopalni Zofiówka. Jedna osoba nie żyje, trwa akcja ratunkowa

Ratownicy nadal poszukują czterech górników w kopalni Borynia – Zofiówka – Jastrzębie, Ruch Zofiówka. W kopalni po raz pierwszy doszło do tak silnego wstrząsu spowodowanego warunkami naturalnymi.

Wczoraj przed południem pod ziemią zostało uwięzionych siedmiu górników. Po godzinie 16 ratownicy dotarli do dwóch poszkodowanych osób. Ich stan okazał się na tyle dobry, że z pomocą ratowników zdołali wyjść na powierzchnię. Zostali opatrzeni i przewiezieni do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju.

Po godzinie 21 ratownicy odnaleźli kolejną osobę, którą próbowali uwolnić i ewakuować. Nie wiadomo było co dzieje się z pozostałymi czterema pracownikami kopalni.

W Ruchu Zofiówka pojawił się wieczorem Mateusz Morawiecki. Premier RP wziął udział w odprawie sztabu kryzysowego.

– Zaangażowaliśmy najlepsze sprzęty, aparaturę poszukiwawczą, po to, żeby doprowadzić do jak najszybszego odnalezienia górników – powiedział Mateusz Morawiecki, premier RP.

Akcję ratunkową prowadzi 17 zastępów w zespołach po pięciu ratowników, łącznie w działania zaangażowanych jest ponad 200 osób. Akcję utrudnia stężenie metanu przekraczające dopuszczalne wartości.

Jak przekazał dzisiaj przed południem prezes JSW Daniel Ozon, podczas akcji ratunkowej odnaleziono jednego z pięciu poszukiwanych. Niestety górnik odnaleziony pod ziemią przez ratowników nie żyje. Miał 38 lat, pracował w górnictwie od 10 lat.

Ratownicy zlokalizowali kolejnego z górników. Jest nieprzytomny, nie wiadomo czy żyje. Aby dotrzeć do górnika, ratownicy muszą użyć specjalistycznego sprzętu. Czas dotarcia do poszkodowanego ratownicy określili na minimum pięć godzin.

W strefie poszukiwawczej w dalszym ciągu przebywa czterech górników. Trzech z nich ciągle nie udało się zlokalizować.

Do tąpnięcia o wielkości 3,4 stopnia w skali Richtera doszło w sobotę po godzinie 11 na poziomie 900 m. Pod ziemią pracowało w tym czasie 250 osób.

2018-05-06 12:09:31
(fot. pixabay.com)

Zobacz również

Komentarze wyłączone

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7336zł -0.03%
  • GBP 5.2657zł 0.08%
  • EUR 4.5285zł -0.05%
  • CHF 4.1567zł -0.08%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Nad Zalewem Zemborzyckim odbędzie się Zielona Gra Miejska
  Przestrzenie Teatru na scenie Muszli Koncertowej i w Wirydarzu Centrum Kultury
  Małe Inne Brzmienia już za dwa tygodnie
  Jarmark Lubelski zaprasza na starcie serów polskich i włoskich
  Spotkanie pokoleń upamiętniające 77 rocznicę pobytu i walk 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w ramach akcji „Burza” na Lubelszczyźnie