Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Kolejne archeologiczne odkrycie na budowie przy ul. Spokojnej. Natrafiono na podziemne korytarze z czasów wojny (zdjęcia)

Na budowie przy ul. Spokojnej w Lublinie doszło do kolejnego ciekawego odkrycia archeologicznego. Natrafiono tam na pozostałości podziemnego schronu wybudowanego przez Niemców podczas II wojny światowej.

Na kolejne ciekawe odkrycie archeologiczne natrafiono na budowie przy ul. Spokojnej 10 w Lublinie. We wschodniej części działki na głębokości 7 m od poziomu gruntu, niespodziewanie ukazały się elementy konstrukcji drewnianych. Po oczyszczeniu stwierdzono, że są to pozostałości podziemnego schronu wybudowanego przez Niemców podczas II wojny światowej.

– Zarejestrowany obiekt składał się z klatki schodowej i rozchodzących się od niej podziemnych korytarzy o ścianach i stropach obudowanych drewnianymi belkami. Tunele zostały wydrążone w lessie metodą górniczą. W wyniku podjętych badań archeologicznych uchwycono: korytarz biegnący na północ w stronę doliny Czechówki na odcinku około 7 m, korytarz biegnący ku zachodowi na odcinku około 5 m oraz korytarz południowy – odsłonięty na długości około 20 metrów, od którego odchodzi ku zachodowi kolejny tunel, rozdwajający się na część zachodnią i północną – relacjonuje Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków.

Podziemne pomieszczenia są zasypane i zamulone lessem, jednak archeolodzy przystąpili do eksploracji wnętrza jednego z korytarzy.

– W partiach spągowych udało się zarejestrować warstwy ziemi powstałe w wyniku użytkowania schronu – tzw. poziomy użytkowe obiektu. Znaleziono w nich m.in. liczne butelki po wodzie mineralnej produkowanej w Niemczech i Czechach, a także pozostałości po amunicji wystrzelonej z broni niemieckiej i radzieckiej, co wskazuje, iż w tunelach doszło do bezpośrednich starć pomiędzy żołnierzami Werhmachtu i Armii Czerwonej podczas wyzwalania Lublina w 1944 r. – dodaje wojewódzki konserwator zabytków.

Badacze mają nadzieję, że dalsze roboty budowlane, a także badania archeologiczne pozwolą na odsłonięcie kolejnych fragmentów tuneli w części zachodniej działki objętej inwestycją i przyniosą odpowiedź na pytanie, czy podziemny schron miał połączenie z systemem okopów niemieckich stanowiących zewnętrzne umocnienie skarpy.

Kolejne archeologiczne odkrycie na budowie przy ul. Spokojnej. Natrafiono na podziemne korytarze z czasów wojny (zdjęcia)

Kolejne archeologiczne odkrycie na budowie przy ul. Spokojnej. Natrafiono na podziemne korytarze z czasów wojny (zdjęcia)

Kolejne archeologiczne odkrycie na budowie przy ul. Spokojnej. Natrafiono na podziemne korytarze z czasów wojny (zdjęcia)

Kolejne archeologiczne odkrycie na budowie przy ul. Spokojnej. Natrafiono na podziemne korytarze z czasów wojny (zdjęcia)

Kolejne archeologiczne odkrycie na budowie przy ul. Spokojnej. Natrafiono na podziemne korytarze z czasów wojny (zdjęcia)

(fot. WKZ)

17 komentarzy

  1. Pozostałości amunicji wystrzelonej z broni niemieckiej i radzieckiej mogą też wskazywać, że lokatorzy schronu umilali sobie czas strzelając z broni niemieckiej i radzieckiej.

    • Słuchaczka radia co ma wieprzową twarz

      Może nawet umilali sobie czas strzelając do siebie wzajemnie

      • Strzelając do siebie wzajemnie raczej czas sobie uprzykrzali, a nie umilali.

  2. i pomyśleć, że skoro taki schron utrzymał się w tajemnicy od 1944 to ile jeszcze nieodkrytych miejsc jest po Niemcach w górach Sowich

    • Ileż to złotych pociągów…a większość oprawców II wojny światowej nie została rozliczona…

    • Utrzymał się w tajemnicy chyba dlatego, że jak nadmieniono „podziemne pomieszczenia są zasypane”. Znaczy, że w 1944 r. jak już pozbyto się z Lublina Niemców, to wojsko (polskie?, radzieckie?) sprawdziło korytarze a potem je zasypano, żeby nie zostawiać pod ziemią „niespodzianki”.

  3. Cieee chorobaaaa !!!

    Cudze „chwalicie” swego nie znacie… W latach 80-tych ub. w. na Pomorzu odkryto blisko 5 kilometrowy tunel łączący klasztory, męski i żeński, a znaleziono tam ponad 300 pochowanych noworodków. Chyba bociany je tam zaniosły. Sprawie szybko ukręcono łeb, więc nie wiem czym się skończyło.

  4. Tak, a piękna mniszka czeka na ratunek i obsypie skarbami tego, kto wypowie słowa zdejmujące zaklęcie.

  5. Armia Czerwona niczego nie „wyzwalała” bo nie takie były jej intencje ! Ponowiła starania rozszerzenia komunizmu na zachód po nieudanej próbie 1920 roku. W 1944 roku jej się to udało.

    • Cha cha, jednak wyzwalała. Wyobrażasz sobie, że prosty żołnierz brał udział w walkach, myśląc sobie; szerzę komunizm, szerzę komunizm? Nie, on bił wroga, kradł, usiłował przeżyć , itd. Wyzwolili nas, a komunizm dał wszystkim dostęp do edukacji.

      • Za to żółnierz niemiecki to co do nogi był krwiożerczy nazista co tylko marzył od małego zabijać.. A co do edukacji – skoro komunizm dał wszystkim dostęp do edukacji to jakież to zacofanie i analfabetyzm musi panować w krajach zachodnich do których komunizm dotrzeć nie zdążył… biedaczki..

  6. Badania archeologiczne przy schronie niemieckim z II wojny? Coś ta nauka na psy schodzi.

  7. Niby od zakończenia wojny upłynęło 76, powinni być jeszcze żyjący lublinianie 90+, którzy powinni dość dobrze pamiętać okupację, a nikt nic nie pamięta, nikt nic nie wie. Potrzeba, aż odkryć archeologicznych, by coś wiedzieć. To samo było z „baobabem” na Placu Litewskim. Nie wiedzieli czy ma 120, 180 czy 200 lat. Przecież jeśli miał 120 to z 80 lat temu było to niezbyt pokaźne, niczym nie wyróżniające się drzewo. Pomijam kwestię, że ta część miasta była dość dobrze uwieczniana na fotografiach zarówno sprzed wojny jak i z początku XX wieku.

    • Tia, bo ludzie umilali sobie czas zwiedzając niemieckie umocnienia. Do tego spróbuj przypomnieć sobie czy drzewo obok domu w którym mieszkałeś mając 5-10 lat było duże czy małe. Wówczas otrzymasz odpowiedź na bzdury, które wypisujesz.

      • A żebyś wiedział. Niektórzy ludzie, mający paręnaście lat, tak właśnie tuż po ucieczce Niemców robili. Niestety, nie wszyscy wyszli z tego zwiedzania w całości, bo w takich miejscach znajdowali wiele niebezpiecznych przedmiotów, w tym specjalnie pozostawione dla „Iwana” pułapki. Znałem paru takich.

  8. Schron wydrążony w lessie wsparty drewnianymi belkami, cud techniki normalnie. Radziecka bombka zrobiła by z niego zbiorową mogiłę.

Z kraju