Dzisiaj świętują strażacy. Obchody są znacznie skromniejsze, niż w latach ubiegłych (zdjęcia)

W tym roku z okazji Dnia Strażaka nie organizowano dużych uroczystości. W poszczególnych jednostkach odbyły się jedynie uroczyste apele, w trakcie których wręczono awanse i wyróżnienia.

Dzień 4 maja to święto strażaków. W całej Europie, jak również w Polsce, obchodzone jest ono w dzień upamiętniający męczeńską śmierć Świętego Floriana, czyli patrona strażaków i osób wykonujących zawody związane z ogniem. W naszym kraju świętują dzisiaj strażacy zarówno z Państwowej, jak też Ochotniczej Straży Pożarnej. równolegle obchodzone jest również Święto Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej.

Dzień Strażaka w Polsce został ustanowiony w 2002 roku przez Sejm RP, przy nowelizacji ustawy o Państwowej Straży Pożarnej. Obecnie strażacy zajmują się nie tylko zwalczaniem pożarów, ale przeciwdziałaniem wszystkiemu, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia społeczeństwa, jak też dla mienia i środowiska. Straż pożarna posiada również specjalistyczne grupy ratownictwa chemicznego, technicznego, ekologicznego, wodnego czy też wysokościowego.

W tym roku, z uwagi na sytuację epidemiczną, obchody Dnia Strażaka miały charakter uroczystości wewnętrznych. W Lublinie Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Grzegorz Alinowski przewodniczył delegacji, która złożyła wieniec pod pomnikiem strażaków poległych za ojczyznę w latach 1939 – 1950. Z kolei na terenie Jednostki Ratowniczo Gaśniczej Nr 4 przy ulicy Węglarza odbył się uroczysty apel z udziałem Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie bryg. Marka Fiutki. Tradycyjnie już ogłoszono awanse na wyższe stopnie, zaś siedmiu strażaków wyróżniono odznaką „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”.

(fot. st. asp. Tomasz Stachyra, mł. bryg. Marcin Sobolewski)

Zobacz również

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7288zł -0.23%
  • GBP 5.2602zł 0.06%
  • EUR 4.5298zł -0.04%
  • CHF 4.1347zł -0.16%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Start Moto Sezonu w Lubartowie
  Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie
  Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS
  Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej