Niedziela, 28 kwietnia 202428/04/2024
690 680 960
690 680 960

Dożynki Konopne w Konopnicy za nami. To pierwsza taka impreza w tej części kraju (zdjęcia)

Sporym zainteresowaniem cieszyły się Dożynki Konopne, które zorganizowano w Konopnicy. Wydarzenie było połączeniem tradycji, kultury i wiedzy na temat konopi. Jest spora szansa, że impreza będzie odbywać się co rok.

W sobotę na terenie Placu Targowego w Konopnicy odbyły się Dożynki Konopne. Było to pierwsze tego typu wydarzenie we wschodniej części kraju. Impreza cieszyła się sporym zainteresowaniem, zarówno gości, jak też firm wystawiających swoje produkty.

Teren podzielono na kilka stref, w których znaleźć można było stoiska wystawców z branży konopnej, wziąć udział w warsztatach branżowych, posłuchać ciekawych wykładów, przekąsić coś smacznego, jak też pobawić się przy muzyce.

Jak podkreślali organizatorzy, w trakcie wydarzenia postanowiono połączyć tradycję, kulturę i wiedzę na temat konopi, a przede wszystkim edukować. Wszystko dlatego, że znaczna część społeczeństwa uważa te rośliny za narkotyki. Tymczasem konopie siewne w Polsce są uprawiane od wieków i dawniej pełniły ogromne znaczenie w przemyśle oraz rolnictwie. Stanowiły bowiem jedną z najważniejszych upraw.

Obecnie z nasion konopi siewnych wytwarza się m.in. olej, mąkę konopną, a także słodycze i napoje. Składniki aktywne rośliny, takie jak kannabinoidy, wykazują potencjał terapeutyczny i znajdują zastosowanie w leczeniu różnych chorób. Jak podkreślają producenci, zalety tych roślin można wymieniać długo. Ziele stosowane jest nawet w budownictwie. Na dożynkach można było zapoznać się nawet z techniką budowy domów z wykorzystaniem właśnie tej rośliny.

Przemysław Brzyski z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej przedstawił też wykład na temat wykorzystania konopi przemysłowych w produkcji materiałów budowlanych. Z kolei dr. n.med. Sebastian Marciniak prezentował farmakologiczne zastosowanie konopi jak też działania niepożądane i możliwości im zapobiegania. Natomiast o kwestiach prawnych mówił były policjant Kamil Kaczorowski.

Na poszczególnych stoiskach znaleźć można było m.in. naturalne oleje tłoczone na zimno, suplementy i kosmetyki, wysokiej jakości produkty pochodzenia konopnego, herbatki konopne, czy też spróbować pierogów z konopi. Te ostatnie przygotowała Spółdzielnia Socjalna Wspólna Chata z Tucznej w powiecie bialskim. Tu musimy podkreślić, iż smakowały wybornie. Chętni mieli też możliwość lotu śmigłowcem, co cieszyło się bardzo dużym powodzeniem. Jest spora szansa, że impreza będzie cykliczna.

Portal lublin112.pl był patronem medialnym Dożynek Konopnych.

19 komentarzy

  1. Jak na pierwszą edycję było bardzo dobrze, brakowało trochę podmiotów z przemysłowego zastosowania konopi. Mam nadzieję że za rok uda się powtórzyć imprezę

  2. Kompletna porażka, najgorzej wydane 25 zł w moim życiu. Raptem 5 stoisk na krzyż, trochę żenada pobierać kasę za coś takiego.

Dodaj komentarz

Z kraju