Niedziela, 21 kwietnia 202421/04/2024
690 680 960
690 680 960

Do lubelskiego ośrodka trafiły symulatory poduszki powietrznej, zderzenia oraz czasu reakcji (zdjęcia)

Symulatory poduszki powietrznej, zderzeń, a także decyzyjnego czasu reakcji kierowcy trafiły do lubelskiego Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy. Niebawem skorzystają z nich kierowcy oraz kursanci.

We wtorek, w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy przy ul. Grygowej w Lublinie, miała miejsce prezentacja nowych symulatorów, jakie zostały zakupione przez WORD. W wydarzeniu wzięły udział m.in. władze województwa, jak też przedstawiciele policji i straży pożarnej. Urządzenia mają na celu odwzorowanie sytuacji, do jakich dochodzi na drogach. Będą stosowane w procesach szkolenia kierowców, a także doskonalenia ich umiejętności.

Za pomocą symulatora poduszki powietrznej każdy może się przekonać, jak wygląda proces wystrzelenia poduszki bezpieczeństwa, a także tego doświadczyć. Symulator zderzeń pozwala z kolei poczuć siłę, jaka występuje przy zderzeniu pojazdów, czy też wjechaniu w przeszkodę. Do tego można się przekonać, jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa. Przy czym chodzi tylko o zderzenie z prędkością 12 km/h, więc każdy może sobie z łatwością wyobrazić, co się dzieje z człowiekiem przy większych prędkościach.

Jeżeli chodzi zaś o symulator decyzyjnego czasu reakcji kierowcy, to jest to pierwsze i jedyne w Polsce tego typu urządzenie, które pozwala na sprawdzenie czasu reakcji kierowcy podczas nagłych, niespodziewanych sytuacji na drodze z uwzględnieniem niezbędnej, prawidłowej techniki hamowania awaryjnego z systemem ABS. Do tego pozwala na sprawdzenie prawidłowej techniki hamowania awaryjnego, która jest również bardzo ważna.

Jak wyjaśnia Jakub Jankowski, instruktor techniki jazdy z lubelskiego ODTJ, symulatory te są doskonałym narzędziem do wpływania na świadomość uczestników ruchu drogowego. Osoby, które na własnej skórze poczują jakie siły oddziałują na ludzkie ciało w takich sytuacjach, wsiadając do samochodu pięć razy zastanowią się, czy dobrze zapięli pas, właściwie ustawili fotel, oraz czy wszystko inne jest też w porządku.

(fot. UMWL, LUW)

2 komentarze

  1. No i wojewoda mógł się znów poczuć jak nauczyciel z samochodówki

    • Ciebie tez uczył? Bo mnie tak. Fajny nauczyciel. Chyba w 1981 przyszło 4 nowych nayczycieli. Wsrod nich był Lecho Sprawka. Maturę pisalem w 1983.Pozdrawiam

Z kraju