Blisko 200 przychodni POZ na Lubelszczyźnie objęło swoich pacjentów opieką koordynowaną. Co to oznacza?
11:39 20-02-2023 | Autor: redakcja
Aktualnie na Lubelszczyźnie 193 przychodnie POZ poszerzyły swoją ofertę dla pacjentów i objęły ich opieką koordynowaną. Liczba tych przychodni stale się zwiększa. Rozpatrywane są kolejne złożone wnioski. Opieka koordynowana to szerszy wachlarz możliwości diagnostycznych i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych już u swojego lekarza rodzinnego
Leczenie jest oparte na indywidualnym planie leczenia (Indywidualnym Planie Opieki Medycznej) i uwzględnia nie tylko wykonywanie badań, ale także konsultacje między lekarzem POZ a lekarzem specjalistą i dodatkowe konsultacje np. z dietetykiem. Koordynacja opieki nad pacjentem dotyczy schorzeń z zakresu: kardiologii, diabetologii, chorób płuc, endokrynologii, na które najczęściej chorują Polacy.
– Opieka koordynowana to dla pacjentów poradni POZ przełom w diagnostyce i leczeniu, zwłaszcza dla osób z obszarów wiejskich, choć nie tylko. Pacjent otrzymuje wsparcie, dodatkowo to lekarz POZ bierze na siebie konsultacje ze specjalistą (o ile oczywiście pacjent nie wymaga bezpośredniego kontaktu z nim), a tym samym odciąża chorego, skraca ścieżkę diagnozy i wraca do niego z dalszymi wskazówkami – wyjaśnia Tomasz Zieliński, lekarz rodzinny, Prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców.
– Lekarz POZ ma wszelkie kompetencje do tego, aby kompleksowo zajmować się pacjentem i opieka koordynowana te możliwości istotnie zwiększa, dając chorym dostęp do nowoczesnych osiągnięć medycyny w gabinecie lekarza rodzinnego – dodaje doktor T. Zieliński.
Wprowadzenie opieki koordynowanej w POZ wiąże się z poszerzeniem listy badań diagnostycznych, które może zlecić lekarz rodzinny. Chodzi m.in. o: pakiet badań tarczycowych: antyTPO, antyTSHR, antyTG, EKG wysiłkowe, Holter EKG (24, 48, 72 godz.), USG Doppler naczyń kończyn dolnych, ECHO serca. Do tej pory na te badania kierował lekarz specjalista. Poszerzenie katalogu badań w POZ skróci czas potrzebny na wykonanie diagnostyki, pozwoli na szybsze postawienie diagnozy i wprowadzenie właściwego leczenia.
Nowością jest też możliwość konsultowania stanu zdrowia pacjenta przez lekarza POZ z lekarzem specjalistą. Konsultacje lekarskie będzie można prowadzić również zdalnie. Bezpośrednie omówienie wyników badań pacjenta i dalszego przebiegu leczenia między lekarzami, wpłynie na większą skuteczność terapii i bezpieczeństwo pacjenta.
Wprowadzenie opieki koordynowanej wzmacnia rolę koordynatora, który zadba m.in. o lepszą komunikację na linii lekarz – pacjent, szczegółowo poinformuje pacjenta o kolejnych etapach leczenia, będzie współpracował z osobami, które udzielają świadczeń medycznych w ramach opieki koordynowanej.
– Możliwość zlecania nowych badań, ustalanie indywidualnego planu leczenia, konsultacje z lekarzem specjalistą w formie lekarz – lekarz oraz lekarz – pacjent, nowe zadania dla koordynatora są odrębnie wycenione i dodatkowo finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia – tłumaczy Paweł Piróg p.o. dyrektor Lubelskiego OW NFZ. Opieka koordynowana jest opłacana niezależnie od stawki kapitacyjnej. Lekarz POZ otrzymuje środki na koordynację w formie budżetu powierzonego. Za każde badanie i konsultacje NFZ płaci odrębnie według kosztów wycenionych przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji – dodaje dyr. P. Piróg.
Odsłuchaj komunikat Małgorzaty Bartoszek, rzeczniczki prasowej Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ
(fot. pixabay.com\źródło NFZ Lublin)
To nic nie zmienia, do lekarza rodzinnego czeka się nawet kilka dni, do dentysty do miesiąca, dowolny specjalista średnio 2 miesiące, poważniejsze sprawy od pół roku do kilku lat.
Prywatnie do lekarza można pójść dzisiaj.
Z podejrzeniem covida muszę czekać do jutra w „mojej” przychodni. Bo jeden lekarz twierdzi, że cyrk robię i unika kontaktu a drugi od rana nie ma czasu do jutra. Raczej nie choruję za często i ta sytuacja mnie przerosła. To tak mamy być badani i leczeni?
Jakiego covida ???? Przecież już go nie ma od dawna … Teraz grypa na tapecie, a ty covida sobie wymyślasz ….
O dzięki za diagnozę, jeszcze receptę poproszę i jestem Ci wdzięczny 😉
Tylko zwrot kosztów leczenia prywatnego przez Pit może pomóc ludziom w lepszym dostępie do lekarza.
Czytając artykuł można myśleć że żyjemy w cudownych czasach z cudowną opieką medyczną. Lepszej fikcji od dawna nie widziałem. Osoby starsze schorowane przykute do łóżka są wykluczone z podstawowej opieki lekarskiej. Ile to razy rodzony próbowały do takiej osoby wezwać lekarza z przychodni? A kończy się jak zawsze. Proszę wezwać pogotowie. Ile razy karetki pogotowia mówimy o systemie przywozi pacjentów na SOR. Zamiast stać wyczekiwać na wyjazd do potrzebujących pacjentów a nie wykorzystywać je jako środek transportu. Fikcja fikcją jeszcze raz fikcja.
Zakazać lekarzom leczenia w swoich prywatnych klinikach pracuje na etacie przyjmuje 5 osób dziennie później w swojej klinice za kasę 20 przyjmuje
Pazernym hienom zawsze mało.
Przyjmują 5 osób bo na tyle mają kontrakt z NFZ i nie mogą zwiększyć limitu, w prywatnej klinice mogą za normalne pieniądze przyjmować do woli.
Już widzę jak lekarz rodzinny rwie mi zęba przez telefon do przyjaciela.