To będzie największa pełnia w XXI wieku. Za kilka dni zobaczymy superksiężyc

Choć zaledwie niecały miesiąc temu można było podziwiać superpełnię księżyca, nadchodzące zjawisko ma być o wiele bardziej wyjątkowe. Dla obserwatorów z ziemi, księżyc będzie o 30 proc. jaśniejszy, a jego tarcza o 14 proc większa.

 

W poniedziałek 14 listopada będzie można podziwiać wyjątkową pełnię księżyca. Znajdzie się on w odległości 356 536 km od Ziemi, czyli tak blisko jak rzadko kiedy. Będzie o 1328 km bliżej niż w ubiegłym miesiącu. Nadchodzące zjawisko będzie naprawdę unikalne, gdyż ostatni miało ono miejsce w 1948 roku. Następnym razem księżyc tak blisko Ziemi pojawi się dopiero 25 listopada 2034 roku.

Dzięki temu zjawisku, noc będzie wyjątkowo jasna. To z tego powodu, że naturalny satelita Ziemi ma być przynajmniej o 30 proc. jaśniejszy, a jego tarcza o 14 proc. większa niż wtedy, gdy jest od najbardziej oddalony od naszej planety. Wyjątkowa pełnia będzie już zauważalna od godziny 15:00, jednak superksiężyc w pełnej okazałości pojawi się dopiero po zmroku. Oczywiście jeżeli dopisze pogoda a nieba nie będą przesłaniać gęste chmury.

W tym roku będzie jeszcze jedna możliwość obserwowania superpełni. Nastąpi ona w środę 14 grudnia, jednak nie będzie taka widowiskowa, jak ta nadchodząca. Dla miłośników obserwacji nieba końcówka roku to jeszcze kilka ciekawych zjawisk związanych z rojami meteorów. W połowie listopada najbardziej widoczny będzie rój Geminidów zaś pod koniec grudnia podziwiać będzie można maksimum roju Ursydów.

(fot. lublin112)
2016-11-11 16:30:54

7 komentarzy

  1. wróżbita maciej

    Jakie są w związku z tym przepowiednie?

  2. brzoza odrośnie na nowo

  3. Stu dwunasty niedorzecznik

    Korzystając z bliższej odległości do naszego naturalnego satelity przyjrzyjmy się jak urządził się nasz rodak Imć Twardowski i czy dalej jest w komitywie z diabłami, czy w pokorze jak np. generał Jaruzelski na trzy miesiące przed śmiercią, powrócił do jedynie słusznej wiary.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Bezpłatne szkolenia z samoobrony dla kobiet ruszają w Lublinie
Gminne Święto Ziemniaka w Suchocinie
Rusza kolejny cykl wykładów otwartych z historii sztuki. I ty możesz wziąć w nich bezpłatnie udział
Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy