Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Czerniejów: – Nie chcemy krematorium pod oknami. – Za naszymi plecami budują spalarnię ludzkich zwłok

W Czerniejowie pod Lublinem wrze, po tym jak mieszkańcy kilka dni temu dowiedzieli się, że w ich miejscowości powstaje spopielarnia ludzkich zwłok. Na razie wywiesili transparenty, jednak zamierzają zaostrzyć formę protestu.

W Czerniejowie pod Lublinem, na położonej przy drodze wojewódzkiej nr 835 działce należącej do firmy Hades, powstaje spopielarnia ludzkich zwłok. Firma kilka tygodni temu, tuż obok istniejącego już domu pogrzebowego, rozpoczęła budowę nowego budynku. Mieszkańcy o jego przeznaczeniu dowiedzieli się niedawno, zupełnie przez przypadek.

– Do wczoraj na budowanym obiekcie nie było tablicy informacyjnej, co to za budynek i kto jest jego wykonawcą. Co więcej, o tym co powstaje w tym miejscu, dowiedzieliśmy się pokątnie od pracowników budowy – mówi jeden z mieszkańców.

Jak nam przekazano, pracownicy mieli trzymać w tajemnicy co budują. Mieszkańcy mówią otwarcie, spopielarnia zwłok budowana jest za ich plecami. Jak ustaliliśmy właściciel Zakładu Pogrzebowego Hades posiada niezbędne pozwolenia i zgody na budowę.

– Na wiosnę kopali pod instalację gazową i nikt nie powiedział po co. Jak robili przyłącze rury gazowej to byliśmy zdziwieni jej wielkością. Pani, która to załatwiała tłumaczyła, że obecna rura jest za cienka i nie daje rady ogrzać budynku. Jak wydawaliśmy zgodę zapewniano nas, że gaz tą rurą będzie przesyłany do zabudowań firmy Hades aby je ogrzewać. Teraz okazuje się po co było robione takie przyłącze. Co więcej w ciągu kilku tygodni wybudowano, za naszymi plecami budynek, którego przeznaczenie poznaliśmy dopiero teraz. Nikt nas wcześniej nie informował. Myśleliśmy, że budują chłodnię. Teraz się dowiedzieliśmy, że to będzie krematorium. Na budynku nie było tablicy informacyjnej, to wszystko było w ukryciu, nikt nic nie wiedział. Jak się zaczęła budowa ludzie tak naprawdę zaczęli się tym interesować – mówią mieszkańcy działki sąsiadującej z budową.

Jak się okazuje, Urząd Gminy zapewnia, że wszystko jest zgodnie z przepisami. Jednak urzędnicy nic chcą mieszać się w tą sprawę. – My jako urząd gminy nie jesteśmy stroną w tej sprawie dlatego, że spalarnia zwłok nie wymaga decyzji środowiskowej. W 2010 roku zmieniły się przepisy i stosowną decyzję wydaje starostwo powiatowe. Z naszej strony, to co jest rolą gminy, to kwestia posiadania planu zagospodarowania przestrzennego, który był uchwalony w 2007 roku. Daje on możliwości do prowadzenia usług komercyjnych na danym terenie – wyjaśniała nam Magdalena Sałek, Wójt Gminy Jabłonna. Spopielarnia zwłok ma być właśnie usługą komercyjną.

Pani Wójt wyjaśnia również, dlaczego mieszkańcy nie zostali powiadomieni o inwestycji. – W przypadku obowiązku sporządzania decyzji środowiskowej my jako urząd gminy mamy obowiązek zawiadomić wszystkie strony, które mogą być zainteresowane, czyli w tym wypadku mieszkańców, wszystkie instytucje, sąsiadów. Tu mielibyśmy pole do tego żeby rozmawiać z mieszkańcami, albo żeby mieszkańcy mieli możliwość reakcji na tą sprawę. Natomiast w przypadku braku decyzji środowiskowej do nas nikt nie występował o informację w tej sprawie – dodaje Magdalena Sałek.

W roku 2015 spalarnia zwłok miała powstać w rejonie cmentarza na Majdanku. Jednak lokalizacja pieca budziła kontrowersje ze względu na bliską obecność dawnego obozu koncentracyjnego. Miasto zablokowało inwestycję z powodu protestów środowisk żydowskich i muzealników. Na początku ubiegłego roku mówiono o spopielarni w rejonie ul. Poligonowej, tam jednak szybko nie powstanie ponieważ sama spopielarnia jak nowy cmentarz muszą znaleźć się w planie zagospodarowania przestrzennego.

Mieszkańcy Czerniejowa założyli komitet protestacyjny i mówią, ze nie ustąpią. Czekają na kolejne spotkanie z władzami gminy, które ma się odbyć jutro. Po pierwszym spotkaniu z inwestorem, niektórzy nie kryli oburzenia, że nie poinformowano ich co powstaje po sąsiedzku. Na pytanie dlaczego właściciel firmy Hades nie poinformował mieszkańców o budowie spopielarni odparł, że on się nie pytach ich co budują. Miał również dodać, że na swojej działce może stawiać co chce.

– Kupiłem tam działki a teraz ich nie sprzedam nikomu pod budowę domu. Kto będzie chciał mieszkać przy krematorium. Nie będzie można otworzyć okna. Nikt nas nie informował nawet jak to wszystko działa i wygląda. Jak można było zezwolić na budowę takiego obiektu pod oknami mieszkańców Czerniejowa – mówi kolejny z mieszkańców.

Na bramach wjazdowych i ogrodzeniach w Czerniejowie wiszą transparenty o treści „Nie dla spopielarni”, „Spopielarni mówimy nie” oraz „Nie chcemy krematorium”. Protestujący mówią, że wkrótce zaostrzą formę sprzeciwu.

– Z dziada pradziada niepisana nazwa tego fragmentu ziemi, od kościoła w Czerniejowie do Głuszczyzny, to Majdanek. Ta budowa i ta nazwa wywołuje dziwne skojarzenia – wyjaśnia inny z mieszkańców miejscowości.

Jak poinformował dziś Urząd Gminy Jabłonna w dniu 30 kwietnia 2016 roku w godzinach 10.00 – 11.30 w miejscowości Czerniejów na przejściu dla pieszych na drodze wojewódzkiej nr 835 na wysokości Domu Pogrzebowego Hades, planowane jest zgromadzenie przeciwko budowie spalarni zwłok w Czerniejowie.

2016-04-27 19:24:06
(fot. lublin112.pl)

81 komentarzy

  1. Budować krematorium w Czerniejowie. Zawsze to nowe miejsca pracy.

  2. Odnośnie krematorium warto przeprowadzić ankietę lub referendum dotyczące zadowolenia z przeprowadzonej inwestycji( pani .Wójt wie gdzie się z takim zgłosić, ostatecznie nasza gmina ma raport dotyczący jakości życia w gminie Jabłonna). Wybudowanie krematorium przyczyni się do obniżenia atrakcyjności miejscowości i zahamuje rozwój działalności gospodarczej.Ponadto działki,które są przeznaczone pod zabudowę w mpzp stracą na wartości rynkowej. Dla mieszkańców Cz. to tylko kłopot. Radzę rozwiązać to w inny sposób. Trzeba porozmawiać z p. wójt ..

  3. w Jaszczowie powstaje po cichu spalarnia

  4. W Białej Podlaskiej mieliśmy podobny problem przy okazji zakładu Hades (hades-biala.pl) ale krematorium dla wielu mieszkańców naszego miasta to tak naprawdę jedyny sposób na pożegnanie bliskich, a to ze względu na dużo niższe koszta niż w przypadku tradycyjnej ceremonii pogrzebowej, która angażuje więcej osób.

Z kraju