Czerniejów: – Nie chcemy krematorium pod oknami. – Za naszymi plecami budują spalarnię ludzkich zwłok

W Czerniejowie pod Lublinem wrze, po tym jak mieszkańcy kilka dni temu dowiedzieli się, że w ich miejscowości powstaje spopielarnia ludzkich zwłok. Na razie wywiesili transparenty, jednak zamierzają zaostrzyć formę protestu.

W Czerniejowie pod Lublinem, na położonej przy drodze wojewódzkiej nr 835 działce należącej do firmy Hades, powstaje spopielarnia ludzkich zwłok. Firma kilka tygodni temu, tuż obok istniejącego już domu pogrzebowego, rozpoczęła budowę nowego budynku. Mieszkańcy o jego przeznaczeniu dowiedzieli się niedawno, zupełnie przez przypadek.

– Do wczoraj na budowanym obiekcie nie było tablicy informacyjnej, co to za budynek i kto jest jego wykonawcą. Co więcej, o tym co powstaje w tym miejscu, dowiedzieliśmy się pokątnie od pracowników budowy – mówi jeden z mieszkańców.

Jak nam przekazano, pracownicy mieli trzymać w tajemnicy co budują. Mieszkańcy mówią otwarcie, spopielarnia zwłok budowana jest za ich plecami. Jak ustaliliśmy właściciel Zakładu Pogrzebowego Hades posiada niezbędne pozwolenia i zgody na budowę.

– Na wiosnę kopali pod instalację gazową i nikt nie powiedział po co. Jak robili przyłącze rury gazowej to byliśmy zdziwieni jej wielkością. Pani, która to załatwiała tłumaczyła, że obecna rura jest za cienka i nie daje rady ogrzać budynku. Jak wydawaliśmy zgodę zapewniano nas, że gaz tą rurą będzie przesyłany do zabudowań firmy Hades aby je ogrzewać. Teraz okazuje się po co było robione takie przyłącze. Co więcej w ciągu kilku tygodni wybudowano, za naszymi plecami budynek, którego przeznaczenie poznaliśmy dopiero teraz. Nikt nas wcześniej nie informował. Myśleliśmy, że budują chłodnię. Teraz się dowiedzieliśmy, że to będzie krematorium. Na budynku nie było tablicy informacyjnej, to wszystko było w ukryciu, nikt nic nie wiedział. Jak się zaczęła budowa ludzie tak naprawdę zaczęli się tym interesować – mówią mieszkańcy działki sąsiadującej z budową.

Jak się okazuje, Urząd Gminy zapewnia, że wszystko jest zgodnie z przepisami. Jednak urzędnicy nic chcą mieszać się w tą sprawę. – My jako urząd gminy nie jesteśmy stroną w tej sprawie dlatego, że spalarnia zwłok nie wymaga decyzji środowiskowej. W 2010 roku zmieniły się przepisy i stosowną decyzję wydaje starostwo powiatowe. Z naszej strony, to co jest rolą gminy, to kwestia posiadania planu zagospodarowania przestrzennego, który był uchwalony w 2007 roku. Daje on możliwości do prowadzenia usług komercyjnych na danym terenie – wyjaśniała nam Magdalena Sałek, Wójt Gminy Jabłonna. Spopielarnia zwłok ma być właśnie usługą komercyjną.

Pani Wójt wyjaśnia również, dlaczego mieszkańcy nie zostali powiadomieni o inwestycji. – W przypadku obowiązku sporządzania decyzji środowiskowej my jako urząd gminy mamy obowiązek zawiadomić wszystkie strony, które mogą być zainteresowane, czyli w tym wypadku mieszkańców, wszystkie instytucje, sąsiadów. Tu mielibyśmy pole do tego żeby rozmawiać z mieszkańcami, albo żeby mieszkańcy mieli możliwość reakcji na tą sprawę. Natomiast w przypadku braku decyzji środowiskowej do nas nikt nie występował o informację w tej sprawie – dodaje Magdalena Sałek.

W roku 2015 spalarnia zwłok miała powstać w rejonie cmentarza na Majdanku. Jednak lokalizacja pieca budziła kontrowersje ze względu na bliską obecność dawnego obozu koncentracyjnego. Miasto zablokowało inwestycję z powodu protestów środowisk żydowskich i muzealników. Na początku ubiegłego roku mówiono o spopielarni w rejonie ul. Poligonowej, tam jednak szybko nie powstanie ponieważ sama spopielarnia jak nowy cmentarz muszą znaleźć się w planie zagospodarowania przestrzennego.

Mieszkańcy Czerniejowa założyli komitet protestacyjny i mówią, ze nie ustąpią. Czekają na kolejne spotkanie z władzami gminy, które ma się odbyć jutro. Po pierwszym spotkaniu z inwestorem, niektórzy nie kryli oburzenia, że nie poinformowano ich co powstaje po sąsiedzku. Na pytanie dlaczego właściciel firmy Hades nie poinformował mieszkańców o budowie spopielarni odparł, że on się nie pytach ich co budują. Miał również dodać, że na swojej działce może stawiać co chce.

– Kupiłem tam działki a teraz ich nie sprzedam nikomu pod budowę domu. Kto będzie chciał mieszkać przy krematorium. Nie będzie można otworzyć okna. Nikt nas nie informował nawet jak to wszystko działa i wygląda. Jak można było zezwolić na budowę takiego obiektu pod oknami mieszkańców Czerniejowa – mówi kolejny z mieszkańców.

Na bramach wjazdowych i ogrodzeniach w Czerniejowie wiszą transparenty o treści „Nie dla spopielarni”, „Spopielarni mówimy nie” oraz „Nie chcemy krematorium”. Protestujący mówią, że wkrótce zaostrzą formę sprzeciwu.

– Z dziada pradziada niepisana nazwa tego fragmentu ziemi, od kościoła w Czerniejowie do Głuszczyzny, to Majdanek. Ta budowa i ta nazwa wywołuje dziwne skojarzenia – wyjaśnia inny z mieszkańców miejscowości.

Jak poinformował dziś Urząd Gminy Jabłonna w dniu 30 kwietnia 2016 roku w godzinach 10.00 – 11.30 w miejscowości Czerniejów na przejściu dla pieszych na drodze wojewódzkiej nr 835 na wysokości Domu Pogrzebowego Hades, planowane jest zgromadzenie przeciwko budowie spalarni zwłok w Czerniejowie.

2016-04-27 19:24:06
(fot. lublin112.pl)

81 komentarzy

 1. Mam wrażenie że nie którzy na”tak spopoielarni” to własciciele mini zakładów pogrzebowych w kioskach, dla których transport „pacienta” do krematorium gdzieś w Polsce do mega wyzwanie, a teraz bedzie pod nosem. Bo to tak już jest ze ci pseudo biznesmeni z drugim człowiekiem sie nie liczą. Kolego pawłow tuje posadzić sobie można w parku albo w ogródku a krematorium powinno być zarosniete lasem jeżeli zwykły obywatel tego sie domaga i koniec.

 2. pawlow kierowca karawanu

  magnat-dowartosciowałeś sie nikiem extra. To nie jest zaden problem pojechać daleko do krematorium, dla ciebie moze tak ze wsi do sygnalizcji swietlnej dojechać i koniec podróży. Tuji chyba nikt nie sadzi w ogódku buraki tak, tym bardziej w parku bardzo nie widziałem. Ostattnie w lesie powinienes ty mieszkac ze swoimi przekonaniami w tym temacie, mamy 21 wiek, powierzchnie cmentarzy sie zmniejszają, a kremacje za chwile będa na porzadku dziennym

 3. Prawda jest taka, że sprawa spopielarni od początku budzi kontrowersje i nie chodzi tu tylko o jej lokalizację. Chodzi o kwestię jak tak istotna inwestycja uzyskuje pozwolenia i decyzje bez wiedzy i aprobaty ze strony lokalnej społeczności. Wybieramy sobie władze, która nie tyle ma wykonywac jakies administracyjne obowiązki typu wydac decyzję czy pozwolenie, ale przede wszystkim ma reprezentowac nasze interesy i dzialać dla wspólnego dobra lokalnej społeczności. Tymczasem reprezentuja nas ludzie, którzy nie tyle nie dopilnuja papierów urzędowych ale jeszcze mają głeboko w paważaniu to czego mieszkańcy od nich oczekują. Tłumaczenia pani wójt jakoby o niczym nie wiedziała jeszcze bardziej ja pogrążają ( kto w takim razie nas reprezentuje i podpisuje te decyzje jesli nie pani?!), tak samo tłumaczenie, że budowa nie wymaga konsultacji spolecznych ( może i nie wymaga tego ustawa ale my jako mieszkańcy ktorych pani reprezentuje tego sie domagamy i każdy odpowiedzialny i zainteresowany wójt zrobilby wszystko żeby taką inwestycje powstrzymać a przynajmniej poinformowac o niej swoich mieszkańców wtedy gdy mogli się jeszcze odwoływac od decyzji). Po co nam taka władza, skoro najistotniejszą sprawę jaka dotyczy gminy w ostatnim czasie zwyczajnie olała, papierki podpisywac każdy głupi potrafi, trzeba jeszcze wiedzieć co sie podpisuje.

 4. Pan Andrzej Kowalski jest radnym i nic nie wiedział o budowie spalarni. DZIWNE PANIE SOŁTYSIE ZA DYCHE

 5. Spalarnia powinna powstać dla Lublina i okolic, ale z czysto etycznego punktu widzenia nie powinna być budowana w pobliżu zabudowań mieszkańców.
  Jeśli pani wójt Gminy Sałek wyraziła zgodę na taką inwestycję bez konsultacji z mieszkańcami Czerniejowa, to powinna pożegnać się z urzędem a budowę trzeba wstrzymać.
  Czy jeśli ja będę miał ochotę wybudować sobie, na własnej działce wysypisko śmieci, a mój sąsiad np. oczyszczalnię ścieków to czy też pani wójt też wyrazi na to zgodę – wbrew interesowi i woli sąsiadów ???
  Po prostu skandal.
  P.S. Jak Hades chce to niech buduje spalarnię na terenie nie zamieszkałym i z daleka od siedzib ludzkich, aby nie ranić niczyich uczuć. Takich miejsc jest bardzo wiele nie tylko w powiecie lubelskim.

 6. Bardzo dobrze że w końcu powstanie spopielarnia w lubelskim, sam mam grób urnowy w Lublinie w którym pochowałem syna skremowanego w Gdańsku przy ul.Srebrniki, a i ja z żoną też w tym grobie spocznę. Byłem na kremacji syna, pełna kultura, zero jakichkolwiek zapachów, mimo że pracowały jednocześnie 2 piece. Co do ludzi to uważam że nie mają racji, cmentarz obok w którym gniją ludzkie ciała im nie przeszkadza, a bezzapachowa spopielarnia tak, ludzie u nas zawsze protestują, czy to wiatrak, czy wieża telefoniczna, czy inna droga. Poza tym byłem tam dzisiaj i tam jest bezpośredni dojazd z głównej drogi, tak że karawany nikomu pod domem nie będą przejeżdżać. Niestety ciemnota i zawiść u nas jeszcze królują.

 7. Mochery nie protestujcie same bedziecie palone na majdanku na wlasne zyczenie po co to stać pod tą szosą idzcie do kościoła emeryture księdzu dać w łape

 8. Wszystkie osoby obrażające i poniżające godność innych osób w ramach komentarzy zostaną pozwane cywilno-karnie przed Sąd w Lublinie zotanie także zołożone jednoczesnie zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa do Prokuratury w Lublinie.

 9. Prosta sprawa. Jeśli sąsiednie działki straciły na wartości to należy się odszkodowanie. Do sądu i po sprawie. A swoją droga ludzie w tej wsi są tak zgrani, że łyżkami rozbiorą ten cały Hades i będzie po sprawie.

 10. Budować krematorium w Czerniejowie. Zawsze to nowe miejsca pracy.

 11. Odnośnie krematorium warto przeprowadzić ankietę lub referendum dotyczące zadowolenia z przeprowadzonej inwestycji( pani .Wójt wie gdzie się z takim zgłosić, ostatecznie nasza gmina ma raport dotyczący jakości życia w gminie Jabłonna). Wybudowanie krematorium przyczyni się do obniżenia atrakcyjności miejscowości i zahamuje rozwój działalności gospodarczej.Ponadto działki,które są przeznaczone pod zabudowę w mpzp stracą na wartości rynkowej. Dla mieszkańców Cz. to tylko kłopot. Radzę rozwiązać to w inny sposób. Trzeba porozmawiać z p. wójt ..

 12. w Jaszczowie powstaje po cichu spalarnia

 13. W Białej Podlaskiej mieliśmy podobny problem przy okazji zakładu Hades (hades-biala.pl) ale krematorium dla wielu mieszkańców naszego miasta to tak naprawdę jedyny sposób na pożegnanie bliskich, a to ze względu na dużo niższe koszta niż w przypadku tradycyjnej ceremonii pogrzebowej, która angażuje więcej osób.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7585zł -0.34%
  • GBP 4.8811zł -0.13%
  • EUR 4.4574zł 0.13%
  • CHF 4.1378zł -0.08%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Festyn Osiedlowy XIX Dzień Węglina
  Teatralny Weekend w Lublinie (PROGRAM)
  Pole obsadzone ziemniakami czeka. W skansenie odbędą się wykopki
  II Terenowa Akcja Poboru Krwi w Chmielu
  Festiwal Wszystkich Mieszkańców na Bronowicach. Dzielnica zamieni się w przestrzeń kultury i sztuki