Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Właściciel PKS Biłgoraj wysłał swoje autobusy do Lwowa. Cel – ewakuacja sierot z domów dziecka (zdjęcia)

Ponad 700 osób, sierot z domów dziecka oraz uciekających przed wojną kobiet z dziećmi przywiozły dzisiaj do Polski autobusy biłgorajskiego PKS-u. Akcję zorganizował sam przewoźnik.

W sobotę autobusy należące do PKS w Biłgoraju wyjechały na Ukrainę. Pojazdy skierowały się do Lwowa aby ewakuować sieroty z domów dziecka. Dzieci pochodziły głównie z placówek w Zaporożu. Miejsce znalazło się także dla uciekających przed wojną kobiet z dziećmi. Wiele z nich dotarło tam z odległych zakątków Ukrainy. Przez kilka dni szły pieszo, lub korzystały z różnych środków transportu. Łącznie przywieziono do Polski około 750 osób.

Akcja została zorganizowana przez właścicieli PKS Biłgoraj Zofię i Andrzeja Wach, przy wsparciu pracowników Smaki Kresowe z Frampola i biłgorajskiej grupy wolontariuszy Pomoc dla Ukrainy. Autobusy wyjechały w sobotę. Od początku postanowieniem było udzielenie pomocy jak największej liczbie osób. Dlatego też nie było mowy, aby jakiekolwiek miejsce w pojazdach pozostało puste. Oczywiście transport był całkowicie bezpłatny.

– Nie da się w słowach opisać tego co zobaczyliśmy i czuliśmy po tamtej stronie granicy. Żadne słowa nie oddadzą tragedii i dramatu tych malutkich dzieci i ich rodzin. Największą nagrodą dla nas był ich uśmiech, łzy radości na polskiej bezpiecznej ziemi i te słowa Дуже дякую (dziękuję bardzo). Ukraińcy we Lwowie oraz Ci ewakuowani prosili żeby wszystkim przekazać podziękowania i słowa wdzięczności za ogromną pomoc. Wiedzą i mówią że Polacy i Polska najwięcej im pomaga – mówią zaangażowani w akcję pracownicy biłgorajskiego PKS-u.

PKS w Biłgoraju od 2016 roku jest w prywatnych rękach. Zarząd województwa postanowił sprzedać przedsiębiorstwo, gdyż była to jedyna szansa na uratowanie go przed likwidacją lub upadkiem. Początkowo nie było żadnego zainteresowania, gdyż przewoźnik był mocno zadłużony. Jego zobowiązania wynosiły 3,2 mln zł. Ostatecznie zakupem zainteresowały się dwie firmy: lubelski BP Tour oraz firma Wach z Frampola. Wyższą cenę zaoferowała ta druga. Obecnie PKS Biłgoraj realizuje szereg lokalnych kursów zarówno z dworca w Biłgoraju jak też w Zamościu, a także połączenia międzymiastowe m.in. do Lublina, Krakowa, Łodzi, Przemyśla czy Warszawy.

(fot. PKS Biłgoraj)

Jeden komentarz

  1. Z uwagi na wysoce niestosowny, często też wulgarny poziom wypowiedzi, jak również na liczne prośby czytelników, możliwość dodawania komentarzy pod tym materiałem została wyłączona.

Z kraju