Piątek, 28 sierpnia 202628/08/2026
690 680 960
690 680 960

Wakacje bez zdarzeń na przejazdach w Lubelskiem. PLK i SOK apelują przed rozpoczęciem roku szkolnego

Od 1 lipca do 26 sierpnia 2026 roku na przejazdach kolejowo-drogowych w województwie lubelskim nie odnotowano żadnego zdarzenia. Przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego przedstawiciele Polskich Linii Kolejowych i Straży Ochrony Kolei przypomnieli w Lublinie najważniejsze zasady bezpieczeństwa.

Konferencja poświęcona bezpieczeństwu odbyła się w piątek, 28 sierpnia, na przejeździe kolejowo-drogowym przy ulicy Pszczelej w Lublinie-Zemborzycach. W spotkaniu uczestniczyli inspektor Mariusz Mazurkiewicz ze Straży Ochrony Kolei oraz Zygmunt Osiak, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Lublinie.

Głównymi tematami były bezpieczeństwo przed rozpoczęciem roku szkolnego 2026/2027, podsumowanie wakacji, zagrożenia związane z hulajnogami elektrycznymi oraz zasady korzystania z Żółtej Naklejki PLK.

Wakacje bez poszkodowanych w Lubelskiem

Podczas konferencji przekazano, że od 1 lipca do 26 sierpnia 2026 roku na przejazdach kolejowo-drogowych w województwie lubelskim nie odnotowano żadnego zdarzenia. Nie było ofiar śmiertelnych, osób ciężko rannych ani poszkodowanych.

To wyraźna poprawa w porównaniu z analogicznym okresem 2025 roku. Wówczas na przejazdach w regionie doszło do czterech zdarzeń, w których jedna osoba zginęła, a dwie zostały ciężko ranne.

Gorsze są statystyki z całej Polski. Podczas tegorocznych wakacji doszło do 27 zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych. Zginęło sześć osób, natomiast pięć zostało ciężko rannych. W tym samym okresie ubiegłego roku odnotowano 43 zdarzenia, 13 ofiar śmiertelnych i osiem osób ciężko rannych.

Pośpiech i ignorowanie sygnalizacji

Podczas spotkania zaznaczano, że kierowcy często ignorują czerwone światło, nie zatrzymują się przed znakiem STOP, omijają półrogatki albo wjeżdżają na przejazd, mimo że po jego drugiej stronie nie ma miejsca na kontynuowanie jazdy.

Według przedstawionych danych za 99 procent zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych odpowiadają kierowcy. Wśród najczęstszych przyczyn wymieniono pośpiech, brawurę oraz lekceważenie znaków i sygnalizacji.

Przed wjazdem na tory należy zwolnić, upewnić się, że nie nadjeżdża pociąg, oraz sprawdzić, czy możliwe będzie bezpieczne opuszczenie przejazdu. Włączone czerwone światło oznacza bezwzględny zakaz wjazdu. Nie wolno także omijać opuszczających się lub zamkniętych rogatek.

Samochód między rogatkami. Trzeba działać natychmiast

W trakcie konferencji wyjaśniono również, jak powinien zachować się kierowca, którego samochód został zamknięty pomiędzy rogatkami. W takiej sytuacji nie należy czekać ani próbować ustawiać pojazdu między torami. Trzeba natychmiast ruszyć, wyłamać drąg rogatki i opuścić przejazd.

Napędy rogatek są konstruowane w taki sposób, aby drąg można było wyłamać przy użyciu niewielkiej siły. Po zjechaniu z torów należy ułożyć go wzdłuż jezdni, aby nie najechali na niego kolejni kierowcy, a następnie powiadomić odpowiednie służby.

Jeżeli pojazd ulegnie awarii na torach, w pierwszej kolejności trzeba wyprowadzić wszystkich pasażerów poza przejazd i umieścić ich w bezpiecznym miejscu.

Podkreślano, że ewentualne koszty naprawy rogatki nie mogą powstrzymywać kierowcy przed jej wyłamaniem. Najważniejsze jest jak najszybsze opuszczenie torów.

Żółta Naklejka PLK pomaga zlokalizować przejazd

Na napędach rogatek oraz krzyżach świętego Andrzeja znajdują się żółte naklejki zawierające indywidualny numer przejazdu, numer alarmowy 112 oraz numery telefonów do służb technicznych.

Podczas konferencji tłumaczono, że indywidualny numer pozwala operatorowi numeru alarmowego szybko ustalić dokładne miejsce zagrożenia. Informacja może następnie trafić do dyżurnego ruchu, który ma możliwość zatrzymania pociągów lub polecenia maszynistom ograniczenia prędkości.

Tylko w lipcu 2026 roku za pośrednictwem danych umieszczonych na żółtych naklejkach dokonano 1071 zgłoszeń. W 31 przypadkach konieczne było całkowite wstrzymanie ruchu pociągów. W kolejnych 83 sytuacjach maszyniści otrzymali polecenie ostrożnej jazdy z prędkością ograniczoną do 20 kilometrów na godzinę.

Jako przykład podano zdarzenie z 29 lipca w okolicach Kamienia Pomorskiego. Ciągnik siodłowy z naczepą przewożący domek holenderski utknął na przejeździe kategorii D. Kierowca zadzwonił pod numer 112 i podał dane z żółtej naklejki. Ruch pociągów został wstrzymany do czasu usunięcia pojazdu.

Zgłaszać należy również nietypowe lub niebezpieczne sytuacje zauważone w obrębie infrastruktury kolejowej. Każda taka informacja jest sprawdzana i przekazywana odpowiednim służbom.

Hulajnogi elektryczne nowym zagrożeniem

Wiele uwagi poświęcono użytkownikom hulajnóg elektrycznych, szczególnie osobom młodym. Zwrócono uwagę, że część z nich próbuje przejeżdżać przez tory pomimo włączonej sygnalizacji lub opuszczających się rogatek.

Na obszarach kolejowych, między innymi na peronach, dworcach oraz w przejściach podziemnych i nadziemnych, obowiązuje zakaz jazdy hulajnogami. Wyjątkiem są miejsca, w których zarządca wyznaczył odpowiednią trasę. Poruszanie się hulajnogą w niedozwolonym miejscu może zakończyć się mandatem.

Jeżeli użytkownik korzysta z chodnika prowadzącego przez przejazd, powinien zejść z hulajnogi i ją przeprowadzić. Jadąc ulicą lub wyznaczoną drogą dla rowerów, musi stosować się do znaków, czerwonego światła i rogatek.

Przypomniano również, że hulajnogą powinna podróżować tylko jedna osoba. Nie należy przewozić na niej pasażerów ani dodatkowych przedmiotów. Rodzice zostali zaapelowani o przypomnienie dzieciom zasad obowiązujących podczas zbliżania się do przejazdów kolejowo-drogowych.

Pociąg może być bliżej, niż się wydaje

Podczas konferencji przestrzegano, że nowoczesne pociągi mogą być słabo słyszalne, mimo że poruszają się z dużą prędkością. Skład jadący 160 kilometrów na godzinę potrzebuje na zatrzymanie odcinka porównywalnego z długością 13 boisk piłkarskich.

Od momentu opuszczenia rogatek do pojawienia się pociągu na przejeździe może upłynąć zaledwie około 30 sekund. Maszynista, nawet po zauważeniu przeszkody, nie jest w stanie natychmiast zatrzymać składu.

Apel skierowano również do pieszych. Przechodzenie za opuszczonymi rogatkami oraz korzystanie z dzikich przejść przez tory wiąże się ze śmiertelnym niebezpieczeństwem. Zamiast skracać sobie drogę, należy korzystać z oznakowanych przejazdów, tuneli, wiaduktów oraz wyznaczonych przejść.


Ustaw lublin112.pl jako preferowane źródło w Google

Dodaj komentarz

Z kraju

Lubelski biznes

Biznes i handel

Sport

Polityka

Społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia