Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

W Szczebrzeszynie powstała nowa rzeźba. Ma podkreślać tradycje miasta (zdjęcia)

Rzeźba słynnego chrząszcza ze Szczebrzeszyna będzie miała towarzystwo. W pniu lipy o wysokości ok. 4,5 metra i blisko 4 metrowym obwodzie powstała rzeźba nawiązująca do trzech kultur w tradycji Szczebrzeszyna: katolickiej, żydowskiej i prawosławnej.

Znacznie wcześniej niż planowano, zakończyły się prace związane z wykonaniem nowej rzeźby w Szczebrzeszynie. Powstała ona na placu pomiędzy cerkwią a synagogą. Celem jej stworzenia było ukazanie wielokulturowych tradycji miasta.

Rzeźba została wykonana ze ściętego do połowy pnia lipy. Prace wykonał rzeźbiarz z miejscowości Adelina w gminie Chodel Mariusz Opoka. Całość została zwieńczona daszkiem wykonanym z naturalnego materiału. Dodatkowo dzieło zostanie zabezpieczone przed działaniem warunków atmosferycznych.

Projekt nawiązuje do trzech kultur w tradycji Szczebrzeszyna: katolickiej, żydowskiej i prawosławnej. W pniu drzewa powstały trzy postacie symbolizujące trzy tradycje: żydowskie, prawosławne, katolickie. Każda z nich ma wysokość ok. 2 metrów. Koszt wykonania rzeźby wyniósł niecałe 10 tys. złotych.

(fot. MDK Szczebrzeszyn)

4 komentarze

  1. Prawdę mówiąc pierwsza myśl która przyszła mi do głowy to pomnik/rzeźba Swiatowida Słowiańskie bustwo. Ale rzeźbić Żyda ? Jaka to tradycja ? To obca zewnętrzna bajka, nie mająca nic wspólnego z etniczną rdzenna społecznością tych ziem. Zatem nie widzę ani jednej przesłanki aby przykładać do tego jakikolwiek szacunek lub zachwyt. A raczej konsternacje i zażenowanie oraz brak zrozumienia.

  2. Szkoda, że nie pielęgnuje się tradycji słowiańskich i tak jak przedmówca wolałbym pomnik Światowida.

  3. no kiedyś ta zła komuna to budowała zakłady pracy no po mleczarni w Szczebrzeszynie została stokrotka no nie ta polna tylko marketowa no a potem nasi wybawiciele wysłali ludzi do szwaba do roboty żeby miał za co płacić w marketach za schab szwabski po 10 zł za kilo . no a teraz stawiają pomniki naszym nowym bogom. no i śmiać się czy płaKAĆ

  4. Ze Szczebbrzeszyna pochodził wybitny malarz batalista porównywany do Matejki Józef Brandt. Różnym stawiają pomniki, nazywają ulice , a o nim zapomnieli.ja poza Szczebrzeszynem mieszkam przeszło pół wieku, ale to jestmoje najważniejsze miasto i często tam bywam , ale na starym cmentarzu katolickim. tam są moje korzenie.. Cieszy mnie jak miastko pięknieje. POzdrawiam

Z kraju