690 680 960

W stronę Polski lecą zakażone dzikie ptaki. Mogą stanowić zagrożenie dla drobiu

Z terenów zachodniej Rosji i Kazachstanu lecą w kierunku Polski dzikie ptaki, które migrują jesienią do Europy. Istnieje duże ryzyko, że mogą one przenosić wirusa ptasiej grypy.

W najbliższym czasie do naszego kraju mogą dolecieć tysiące zakażonych ptaków ze Wschodu. Ostrzega o tym Główny Inspektorat Weterynarii. Na terenie zachodniej Rosji i Kazachstanu stwierdzane są kolejne ogniska ptasiej grypy a region ten jest znanym jesiennym szlakiem migracji dzikiego ptactwa wodnego do Europy. To wszystko sprzyja ryzyku wystąpienia nowych ognisk tej choroby w Europie, w tym w Polsce.

Jak wyjaśnia Główny Lekarz Weterynarii, w sierpniu i we wrześniu na terytorium Kazachstanu stwierdzono 7 ognisk wysoce zjadliwej ptasiej grypy u drobiu i 86 przypadków tej choroby u dzikich ptaków krukowatych. Dodatkowo na terytorium Rosji było 46 ognisk u drobiu i 8 przypadków u dzikiego ptactwa, w tym przypadku u kaczek i łabędzi. Analizy naukowców wynika, że migracje dzikiego ptactwa już kilkukrotnie sprawiły, że choroba przeniosła się na teren północnej i wschodniej Europy.

Dlatego też, z uwagi na uzasadnione ryzyko pojawienia się ptasiej grypy w Polsce, obowiązuje zakaz pojenia drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki oraz wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstwa, w którym jest utrzymywany drób, zwłok dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych. Rolnicy oraz hodowcy muszą utrzymywać drób w sposób ograniczający jego kontakt z dzikimi ptakami oraz wykluczający jego dostęp do zbiorników wodnych, do których dostęp mają dzikie ptaki.

Pasza ma być przechowywana w sposób zabezpieczający przed kontaktem z dzikimi ptakami oraz ich odchodami, wchodząc do budynków inwentarskich, w których jest utrzymywany drób, należy stosować odzież ochronną oraz obuwie przeznaczone do użytku wyłącznie w danym budynku, czy też oczyszczać i odkażać sprzęt i narzędzia używane do obsługi drobiu przed każdym ich użyciem.

(fot. pixabay- zdjęcie ilustracyjne)

37 komentarzy

  1. A nie można zamknąć granicę?

  2. Wirusami są rządzący i to ich trzeba z zutylizować i znikną wszystkie wirusy wymyślne na potrzebę zagłady ludzkosci

  3. Wystarczy że już jest kaczy wirus w Polsce

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Największy w Polsce Festiwal Sztuki Iluzji
Rajd rowerowy Tour de Lubelskie w Janowie Lubelskim
Mieszkańcom – w podzięce za solidarność czyli festyn na rozpoczęcie wakacji
Lato Wita Nas czyli festyn rodzinny w Trzeszczanach
Biesiada Rodzinna w Wólce Plebańskiej