Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

W Bramie Krakowskiej pojawiła się podłaźniczka (zdjęcia)

Zawieszona w Bramie Krakowskiej podłaźniczka ma zapewnić mieszkańcom wiele zdrowia i szczęścia w Nowym Roku. Ozdoba ta została przygotowana przez Warsztaty Kultury w Lublinie oraz zaprzyjaźnionych rzemieślników.

W piątek 18 grudnia w godzinach popołudniowych, w Bramie Krakowskiej w Lublinie zawisła podłaźniczka. Jest to ozdoba świąteczna, która gościła w polskich domach przed pojawieniem się choinki. Obyczaj ten był kultywowany do XIX wieku, choć na wsiach, szczególnie na Śląsku, Podhalu, Pogórzu, ziemi sądeckiej i krakowskiej, ozdobę tą można było spotkać jeszcze do lat 20. ub. wieku.

Podłaźniczkę zawieszano zwykle pod sufitem, nad stołem wigilijnym. Ozdoba ta miała różne formy, począwszy od ściętego i rozwidlonego czubka świerka lub sosny, wieńca zdobionego gałązkami jodłowymi po tarczę wyplecioną ze słomy lub obręcz z drutu przystrojoną zielonymi gałązkami. Wszystko to przyozdabiano też gwiazdkami ze słomy, wypiekanymi ciasteczkami, papierowymi ozdobami, jabłkami i orzechami. Po środku znajdował się „świat”, czyli dekoracja wykonana z misternie wyciętych i sklejonych ze sobą opłatków.

Ozdoba w zależności od regionu, nosiła też inne nazwy: pająk, połaźnik, wiecha, rajskie drzewko, podłaźnik, lub boże drzewko. Przypisywano jej funkcje ochronne, jednak przede wszystkim miała przynosić szczęście i zdrowie domownikom. Była też symbolem życia i płodności. W styczniu, po święcie Trzech Króli, podłaźniczkę zdejmowano, a następnie rozdrobnioną dodawano zwierzętom do paszy, by również im zapewnić zdrowie w Nowym Roku.

W Bramie Krakowskiej pojawiła się podłaźniczka (zdjęcia)

W Bramie Krakowskiej pojawiła się podłaźniczka (zdjęcia)

W Bramie Krakowskiej pojawiła się podłaźniczka (zdjęcia)

(fot. Agata Turczyn)

5 komentarzy

  1. dobrze, że są pieniądze na najpotrzebniejsze rzeczy.

  2. Słowa „ciemnogród” użyć oczywiście nie wolno bo to termin zarezerwowany na okoliczność plucia w katolików. Tutaj drodzy Państwo mamy do czynienia ze sztuką, tudzież przejawem transcendentnych potrzeb ducha czlowieka na miarę XXI wieku. Tylko instrukcji obsługi brakuje – co mamy stanąć pod tym i sypnie nam jak z rękawa czy jak?

  3. Wygląda jak podsufitka a nie podłożniczka…. to co to jest?

Z kraju