Niedziela, 21 kwietnia 202421/04/2024
690 680 960
690 680 960

Trwa szkolenie polskich załóg czołgów Abrams (wideo, zdjęcia)

Na poligonie w Drawsku Pomorskim trwa szkolenie polskich żołnierzy, którzy w przyszłości będą wchodzić w skład załóg czołgów Abrams.  Szkolenie, na którym polscy żołnierze zapoznają się z systemem i podstawowymi procedurami dotyczącymi wykorzystania czołgów Abrams, prowadzą żołnierze z 1 Dywizji Piechoty USA.

W kwietniu br. szef MON zatwierdził umowę na zakup czołgów Abrams dla Wojska Polskiego. Zamówienie przewiduje kupno 250 czołgów wraz ze sprzętem towarzyszącym, obejmującym 26 wozów zabezpieczenia technicznego i 17 mostów towarzyszących M1074 JOINT ASSAULT BRIDGE. Umowa zawiera zakup pakietu szkoleniowego i logistycznego oraz zapas amunicji. Wartość umowy wynosi ok. 4,75 mld USD.

Jak zaznaczył minister Błaszczak w ubiegłym tygodniu podczas swojej wizyty w USA rozmawiał m. in. z sekretarzem obrony o wyposażeniu Wojska Polskiego w najnowocześniejszy sprzęt. Tematem rozmów były m.in. kwestie dostaw i przygotowania do przyjęcia w Polsce czołgów Abrams.

– Cieszę się z tego, że żołnierze USA mogą ćwiczyć z żołnierzami z Polski. Dziękuję żołnierzom USA za ich obecność w Polsce, za bardzo dobrą i owocną współpracę. Słowa podziękowania chcę skierować także do Dowódcy V Korpusu za osobisty wkład w umacnianie relacji polsko amerykańskich – powiedział podczas spotkania szef MON.

Czołgi Abrams w najnowszej wersji  trafią do jednostek rozmieszczonych we wschodniej części Polski, na wschodnią flankę NATO – przede wszystkim do 18. Dywizji Zmechanizowanej. Pierwsze czołgi do szkolenia trafią do wojsk lądowych w 2022 r., a zakończenie dostaw planowane jest w 2026 roku.

– Jeszcze w tym roku pierwsze czołgi Abrams trafią w formie szkoleniowej do Wojska Polskiego. Będziemy przygotowani, żeby pierwsze załogi mogły rozpocząć swoją służbę. (…) Są to najnowocześniejsze czołgi na świecie i dają przewagę Wojsku Polskiemu  jeśli chodzi o zdolności obronne – zaznaczył szef MON.

Minister Błaszczak przypomniał także, że dzięki nowej ustawie wprowadzonych zostanie do Wojska Polskiego wiele korzystnych zmian, m. in. te dotyczące modernizacji.

– Dzięki ustawie o obronie Ojczyzny będziemy zwiększać liczebnie Wojsko Polskie. Naszym celem jest to, żeby Wojsko Polskie liczyło 300 tys. żołnierzy. Będziemy wyposażać też je sukcesywnie w nowoczesny sprzęt. To jest gwarancja bezpieczeństwa Polski i wszystkich państw tworzących NATO – powiedział szef MON na poligonie w Drawsku Pomorskim.

 

(fot. MON, źródło MON)

10 komentarzy

 1. To lepsze niż tablice mendelejewa za PO i likwidacja jednostek wojskowych.

 2. Nie to że jestem za pisem bo nie jestem ale jak popatrzeć w przeszłość to za PO była rozbiórka polskiej armii i niekorzystne dla Polski umowy podpisywane z „rosją” także może kiedyś wyjdzie co to była za strategia PO

  • To ja będę uczciwszy niż Ty bo ja byłem za PiSem (od początku byłem anty 500+ i dalej jestem anty wsyztskim ich pomysłom i „pomoc socjalnym w postaci +”) i niestety głosowałem na nich w poprzedniej kadencji do sejmu/senatu czy prezydenckich teraz w każdym z przypadków nie głosowałem na nich bo mam dość jak rządzą tak jak miałem dość ekipy PO ale bądźmy uczciwi bo gdyby nie PO i umowa czołgów z Niemiec za 1Euro bylibyśmy w d*pie więc to PO nie było takie złe jak ty oceniasz.

 3. Niech się szkolą. Amerykanie zrobią to dobrze, o ile nie będą wtrącać się do tego nasi politycy z ciągłymi wizytacjami i chęcią podreperowania swoich wizerunków. Mam też nadzieję, że nie będzie czegoś takiego jak limity paliw i zbytniego dbania o stan wizualny sprzętu kosztem umiejętności bojowych.

  • Obawiam się, że te czołgi to kupiono, aby stały. Podobno na 250 czołgów zamówiono tylko 15 zapasowych silników. A rozsądnym zapasem przy takim zamówieniu to powinno być 120-150 silników.

  • Mareczku jest takie przysłowie Po dobrym panie jeszcze lepszy nastanie Pozdrawiam

 4. Będą złomiarze mieli co targać na skup , zamienią wózki dziecięce na lawety..??

 5. Gdyby nie PiS Polski by już nie było.

  • Fafelek (okrągły)

   Nooo… nie tylko Polski by nie było, ale i „plusów”… i matek Polek pijących… i ojców Polaków nic nie robiących, a na piwko mających…

Z kraju