Spędził 10 lat w szpitalu psychiatrycznym za kradzież roweru. Biegły go nawet nie zbadał

Sąd Najwyższy uwzględnił kasację Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie mężczyzny, który decyzją zamojskiego sądu spędził 10 lat w zakładzie psychiatrycznym. Trafił tam za kradzież roweru wartego 400 złotych. Potem nikt się nim nie interesował.

Na wolność wyszedł mężczyzna, który 10 lat temu trafił do szpitala psychiatrycznego za to, że ukradł rower. Lucjan K. opuścił placówkę po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich, który dopatrzył się w tej sprawie poważnych wątpliwości. Okazuje się bowiem, że jest to kolejny przypadek, kiedy to za błahe przewinienie osoba dotknięta niepełnosprawnością umysłową jest uznawana za niepoczytalną. Sąd zaś umarza postępowanie karne i w ramach tzw. środka zabezpieczającego decyduje o umieszczeniu sprawcy, najczęściej bezterminowo, w zakładzie psychiatrycznym.

Podobnie wygląda przypadek Lucjana K., który w 2008 roku dopuścił się kradzieży roweru. Sprawa jakich wiele, a sprawcy tego typu czynów otrzymują w zależności od wartości jednośladu, mandat lub też karę grzywny ewentualnie słyszą niski wyrok pozbawienia wolności w zawieszeniu. Tym razem jednak śledczy zaczęli mieć wątpliwości co do stanu zdrowia psychicznego sprawcy. Dlatego też zlecono ustalenie, czy mężczyzna jest poczytalny.

Kilka miesięcy później sprawa trafiła do Sądu Rejonowego w Zamościu. Na rozprawie oskarżony się nie pojawił, jednak sąd postanowił ją kontynuować. Dwaj psychiatrzy oraz psycholog orzekli, że mężczyzna jest niepoczytalny. Prokuratura wniosła więc o umorzenie postępowania karnego i umieszczenie Lucjana K. w zakładzie zamkniętym. Sąd uznał, że nie można wykluczyć dużego prawdopodobieństwa, iż mężczyzna ponownie dopuści się kradzieży roweru. Dlatego też w lutym 2009 roku trafił on do szpitala psychiatrycznego.

Po 10 latach, kiedy Rzecznik Praw Obywatelskich zaczął badać sprawę pana Lucjana okazało się, że lekarz wydał opinię nie tylko wcale go nie badając, lecz nawet nie widząc. Oparł się jedynie na materiałach sprawy. Co więcej sam w sądzie zeznał m.in., że „badania podejrzanego mogłyby dużo wnieść, bo być może byłaby informacja co do okoliczności popełnienia tej kradzieży i być może również co do jej motywów, które nim kierowały”. Dla sądu nie miało to jednak żadnego znaczenia.

W grudniu 2018 r. Rzecznik Praw Obywatelskich złożył kasację do Sądu Najwyższego, w której wniósł o uchylenie postanowienia Sądu Rejonowego i umorzenie postępowania karnego wobec Lucjana K. z powodu przedawnienia karalności jego czynu. Kradzież przedmiotu o wartości poniżej 500 zł w 2013 r. przestała bowiem być przestępstwem, a stała się wykroczeniem co oznacza, że wobec sprawcy wykroczenia sąd nie może orzec umieszczenia w szpitalu psychiatrycznym.

Rzecznik zarzucił jednocześnie sądowi rażące naruszenie prawa, polegające na orzeczeniu środka zabezpieczającego po wysłuchaniu biegłego psychologa, który swej opinii nie poprzedził badaniem stanu podejrzanego oraz braku dostatecznego uzasadnienia, dlaczego czyn cechuje się znaczną społeczną szkodliwością oraz całkowitym braku uzasadnienia, dlaczego zastosowanie tego środka nie wykracza poza zasadę proporcjonalności.

Miesiąc temu mężczyznę wypuszczono na wolność. W ubiegłym tygodniu Sąd Najwyższy uwzględnił kasację Rzecznika Praw Obywatelskich. Lucjan K. przebywa teraz pod opieką rodziny. Dzięki decyzji sądu ma teraz prawo do wystąpienia o zadośćuczynienie.

(fot. pixabay.com – zdjęcie ilustracyjne)

23 komentarze

 1. Wolne sądy w wykonaniu platformy obywatelskiej

  • … a i szpital nie lepszy . Dali dobrego płatnika refundowanego przez NFZ to się go trzyma i szanuje. W dobie konkurencji i kryzysu każdy klient się liczy . Co te czasy rządów PO wyczyniało z Polakami . Ileż to już było na ten temat programów w TV . A ile spraw zamieciono pod dywan .

  • Anty ciemnogrod

   A co wolisz podporządkowane sobie jak w czasach Stalinowskich? He he. POGONIMY to zło z Sejmu przy następnych wyborach!

   • taak, zabaczysz jak społeczeństwo chętnie wróci do zasiłku rodzinnego 100zł/mc, Vat-ów, ambergoldów i reszty waszego Jasnogrodu… 🙂

 2. Co robi ten pseudopsycholog ? Co robią ci pseudopsychiatrzy „? Podobno nie ma to społecznego niebezpieczeństwa czynu jesli psycholog wydaje opinie nie widząc osoby badanej / tylko dostając w łapę za opinie/ Nawet jeśli chodzi o opinię w sprawie dziecka porwanego przez ojca matce bo nie chce mu się płacic alimentów prawda pani sedzio. Dno na dnie

  • Co robią pseudosędziowie? Nie dziwcie się później, że Pis bryluje a sondaże mówiące o spadku poparcia to chyba robione U Sowy przy ośmiorniczkach

  • Co ty pieprzysz! W tym chorym kraju ojciec i matka powinni mieć takie same równe prawa wobec swoich dzieci. Nie jest porwaniem jak ojciec bierze swoje dziecko! Większość tych smierdzacych nierob alimneciar nie pracuje! To poco takiej płacić? Powinna jak w Ameryce dostać skierowanie do pracy, z dojazdami a jak odmówi to zabrać wszelkie zasiłki. Skończyło by się pasozytnictwo Na Państwie.

   • Gośćiu rzecz polegała na tym że matka z córką pojechały na zakupy po powrocie zastały pusty pokój synai brata i go więcej nie zobaczyły. Matka normalnie pracujaca i zajmująca się dziećmi więc nie uogólniaj tu o większkośći bo znam ten konkretny przypadek. Gość ‚przehadlował’ syna bo chodziło o wzajemne zniesienie alimentów a przed końcową rozprawą okazało się że ma babę na boku. Przy okazji pani psycholog wydała opinię o synu nawet go nie widząc na oczy a sąd na sprawie o swałszowanie dokumentów i opinii stwierdził że ‚ małą szkodliwość czynu’. Przypadek pasujący do powyższego materiału. Wiec głąbie nie pieprz tu głupot i zamilcz. Miałbyś odwagę powiedzieć tak niesłusznie skazanemu na 10 lat ‚przepraszam’.
    A porwanie syna przez ojca istnieje więc nie pierd….l głupot i zamilcz jak nie znasz tematu netowy głąbie!

    • #rydzo „A porwanie syna przez ojca istnieje” a porwanie matki nie istnieje? Zresztą co to znaczy porwanie swojego własnego dziecka?

 3. Teraz sędzia który wydał wyrok o umieszczeniu NIEWINNEGO człowieka w zakładzie psychiatrycznym powinien zająć jego miejsce i w towarzystwie „biegłych psychiatrów”,będzie to przestrogą dla innych sędziów aby solidnie wykonywali swoją pracę.

  • Z tą niewinnością to się tak nie rozpędzaj! Kradzież jest kradzieżą i nieważne kto jej dokonał. Taki przypadek jest nawet gorszy bo poszkodowany nie może dochodzić swoich praw, a tutaj że sprawcy robisz ofiarę.

   • Za rower wart 400zł 10 lat w psychiatryku? To za jazdę po pijanemu mniej dostają.

 4. Czekamy na kontynuację. Czy ktokolwiek poniesie jakiekolwiek konskewencje za rażące naruszenie prawa a przede wszystkim wyrządzoną człowiekowi krzywdę, czy tylko zrzucimy się wszyscy na zadośćuczynienie dla tego człowieka.

 5. Dwa zawody ,,budzące,, wielki szacunek: lekarz i sędzia. 😢

  • tak budzący szacunek…skrajne przypadki zawsze się znajdą…
   a może twój szacunek budzi drobny złodziejaszek…
   a problem jest tylko dlatego, ze obniżyli kwotę od której liczy się przestępstwo a zaczyna wykroczenie

 6. Cały sąd.Kolejna porażka.

 7. ZNISZCZYLI CHŁOPU ŻYCIE, ODEBRALI 10LAT. CO Z TEGO ŻE DOSTANIE ZADOŚĆUCZYNIENIE! A WINNI TEGO? CI KTÓRZY GO SKAZALI?! ONI POWINNI I NAWET MUSZĄ BYĆ POCIAGNIECI DO PRAWDZIWEJ ODPOWIEDZIALNOSCI W IMIE SPRAWIEDLIWOŚCI SPOŁECZNEJ. TYLKO KTO ICH BĘDZIE I ULARZE???

 8. W tych sądach to nie są ludzie tylko automaty ! Brak myślenia, winny czy nie winny , tylko aby wydać surowy wyrok . Mama sędzia , tata sędzia to i dzieci trzeba kierować na takie stanowisko . Po znajomości przepchnie się przez studia , myśleć też za bardzo nie trzeba i odpowiedzialność za popełnione błędy też żadna !

 9. A teraz wypłacić mu parę baniek a na deser psychiatrę i psychologa zamknąć na 10 lat. A gdzie była rodzina??? Może było na rękę że chłop ma państwową opiekę? Brzmi strasznie ale wiadomo?

 10. Sądy pod sąd kiedy ktoś z tym zrobi wreszcie pożądek.

 11. I bardzo dobrze niech się cieszy złodziej że zostały mu 2 ręce.

 12. Przeżyłem taka sytuacje na własnej skórze nie polecam nikomu mieć styczności z polskim sądem i psychiatrami robią co chcą zamykają zdrowych ludzi jak są nie wygodni dla sądu próbje się ich pozbyć zamykając do szpitala psychiatrycznego. Przeżyłem przekręty jakie zafundował mi szpital psychiatryczny w Rybniku nie polecam nikomu tam trafić gdyż robią z ludźmi co chcą ten szpital jest jak państwo w państwie rządzi się własnymi zasadami. Gdy tam trafia człowiek nie ma dla niego żadnego ratunku. Ja przesiedziałem 6 mies zamknięty w szpitalu psychiatrycznym jak się później okazało że jestem zdrowy.

 13. Kierowca po pijanemu zabije to odsiedzi za ledwie pięć lat, zadaje sobie pytanie kto do tego dopuszcza nie ma sprawiedliwości w Polsce

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9412zł 0.76%
  • GBP 4.8882zł 0.56%
  • EUR 4.341zł 0.34%
  • CHF 3.9649zł 0.38%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019
   Jutro premiera nowego pokazu na fontannie multimedialnej. Zobacz zwiastun (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Policjanci zapraszają na Akcję Honorowego Oddawania Krwi
   Obchody 80. rocznicy agresji Rosji sowieckiej na Polskę
   Wschodnia Konferencja i Targi Ochrony Granic „GRANICE”. Lublin, 25-26 września 2019
   UMCS na Pikniku Naukowym XVI Lubelskiego Festiwalu Nauki
   Kozłówka inspiracją dla akwarelistów
   x

   Szanowny Czytelniku!

   Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

   Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

   Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

   Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

   Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

   Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

   Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

   Kto jest administratorem danych osobowych?

   Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

   Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

   Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

   • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
   • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

   Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

   Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

   Twoje prawa

   Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

   Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

   * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.