Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

Ratusz tłumaczy się z nocnej akcji na ul. Lipowej. Zapowiada jednak kontynuację prac

Urzędnicy zapowiedzieli, że pomimo protestu mieszkańców, prace związane z przesadzaniem drzew rosnących przy ul. Lipowej będą kontynuowane. Jak na razie nie określono kiedy ruszą. Ma to być uzależnione od czasu naprawienia maszyny, która jest do tego celu wykorzystywana.

W poniedziałek zastępca prezydenta Lublina Artur Szymczyk odniósł się do sytuacji, jaka wystąpiła nocą przy ul. Lipowej w Lublinie. Jak już informowaliśmy, w niedzielę po godzinie 22:20 podjechał ciężki sprzęt, za pomocą którego przystąpiono do wykopywania lip rosnących obok centrum handlowego Plaza. Hałas z tym związany usłyszały mieszkające tuż obok kobiety. Wybiegły z domów i zablokowały dalsze prace. Niebawem zaczęły dołączać do nich kolejne osoby. Ekipa widząc stanowczy sprzeciw postanowiła przerwać roboty, po czym odjechała.

Jak tłumaczył dzisiaj Artur Szymczyk wydarzenia związane z przesadzaniem drzew wywołały pewnego rodzaju emocje. Zapewnił jednak, że zarówno prezydentowi Krzysztofowi Żukowi, jak też urzędnikom ma bardzo zależeć na jak największej ochronie drzew. Przypomniał również, że wykonane zostały działania w zakresie korekty dokumentacji projektowej, co doprowadziło do tego, że wycinek ma być stosunkowo niewiele. Ograniczono je do pewnego minimum.

– Swego czasu podawaliśmy, że kwestię przesadzeń chcemy wykonać do końca maja. Dlatego też wykonawca podjął działania, aby dochować tego terminu. Trzeba przyznać tutaj rację, że niefortunnie się stało, iż wykonawca zaczął te drzewa przesadzać po akcji protestacyjnej. Przypomnę, że cały weekend były opady i trudno było drzewa przesadzić. Kiedy opady ustały wydawało się, że jest to dobry moment, aby drzewa te przenieść w inne miejsce, stąd taka decyzja wykonawcy – mówił Artur Szymczyk.

Władze miasta zapewniają, że w przypadku każdego drzewa przeznaczonego do wycinki, nadal prowadzone są analizy dotyczące możliwości ich zachowania. Przypomniano również, że pierwotnie na ul. Lipowej planowano usunąć 29 drzew. Obecnie projekt mówi o wycince 6 drzew oraz o przeniesieniu 14 w inne miejsce. Poprzez przeprojektowanie prawoskrętu zrezygnowano z wycinki trzech drzew na wysokości szkoły, zostanie drzewo po drugiej stronie ul. Sądowej, przy ul. Okopowej, a także trzy drzewa na wysokości naprzeciwko Plazy. Trwają też działania mające na celu ustalenie, czy jest możliwe uratowanie lipy „Krzysztof” poprzez jej przesadzenie w inne miejsce.

– Do czasu wytyczenia drogi, nie podejmujemy żadnych działań. Drzewo przy zatoce też chcemy zostawić. To pokazuje, że prowadzimy prace aby ograniczyć wycinkę – dodał Artur Szymczyk.

Urzędnicy zapowiedzieli jednak, że pomimo protestu mieszkańców, prace będą kontynuowane. Jak na razie nie określono kiedy ruszy przesadzanie kolejnych drzew. Ma to być uzależnione od czasu naprawienia maszyny, która jest do tego celu wykorzystywana. Zapewniono jednak, że działania te będą prowadzone w „normalnych” godzinach a nie nocą. Wstępnie podano, że ma to być późne popołudnie, aby prace te nie wywoływały emocji. Jeżeli zaś chodzi o wycinkę, ta nie jest na razie planowana. Rozpocznie się ona najwcześniej we wrześniu.

Ratusz tłumaczy się z nocnej akcji na ul. Lipowej. Zapowiada jednak kontynuację prac

Ratusz tłumaczy się z nocnej akcji na ul. Lipowej. Zapowiada jednak kontynuację prac

Ratusz tłumaczy się z nocnej akcji na ul. Lipowej. Zapowiada jednak kontynuację prac

Ratusz tłumaczy się z nocnej akcji na ul. Lipowej. Zapowiada jednak kontynuację prac

Ratusz tłumaczy się z nocnej akcji na ul. Lipowej. Zapowiada jednak kontynuację prac

(fot. wideo lublin112, wideo – Joanna Piskorz)

44 komentarze

  1. Ratusz powinien zrezygnować z prac, a nie niszczyć najładniejszą ulicę w mieście. Skandal

    • ty zrezygnuj z pisania , bo skandal !

    • Lipowa zawsze była piękna ale ta ekipa nie takie drzewa poniszczyła w naszym mieście ( Krańcowa,górki itd ). Spieszą się, muszą się nachapać bo potem kto na nich kiedykolwiek zagłosuje ?

  2. po co tyle emocji posadzą nowe…

  3. Zastanawia mnie skąd biorą się tacy *** jak pani która to nagrywała, radzę zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania i wszystko stanie się jasne dlaczego miasto podjęło takie działania. ( tak wgl to drzewa nie są wycinane tylko przesadzane a to ogromna różnica)

Wiadomości z info112