Niedziela, 03 marca 202403/03/2024
690 680 960
690 680 960

Polacy i Ukraińcy zebrali się pod ratuszem, aby wspólnie zamanifestować solidarność w obliczu rosyjskiej agresji (zdjęcia, wideo)

Ukraina ma prawo do tego aby być wolnym, demokratycznym i suwerennym państwem – podkreślali uczestnicy wieczornej pikiety w Lublinie. Zachęcano również do udzielania pomocy.

Wieczorem, przed lubelskim ratuszem, odbyła się manifestacja, której uczestnicy chcieli okazać swoją solidarność z narodem ukraińskim. Wśród licznie zgromadzonych nie brakowało obywateli tego kraju, którzy mieszkają w Lublinie, wspierało ich spore grono mieszkańców miasta.

– Jesteśmy jedną wielką rodziną europejską i musimy się w tych trudnym czasie wspierać. Będziemy się wspierać, bo ani my bez państwa, ani wy bez nas nie będziemy funkcjonować. I nie ma tu mowy o czyimś indywidualnym interesie, sprawa dotyczy naszego wspólnego dobra. Smutne w tym wszystkim jest tylko to, że są osoby, nie wiem czy można je tak nazwać, które tego nie rozumieją i chcą wszystko popsuć dla jakiś dziwnych swoich interesów. Jesteśmy z państwem, łączymy się, solidaryzujemy i zawsze możecie na nas liczyć – mówił Artur Szymczyk Zastępca Prezydenta Miasta Lublin.

Uczestnicy wyjaśniali, że zebrali się również po to, aby zaprotestować przeciwko temu co się dzieje oraz powiedzieć stanowcze nie naruszeniu suwerenności Ukrainy. Sprzeciwić się agresji i przemocy wobec bezbronnych mieszkańców ukraińskich miast. Podkreślano, że dzisiaj, jak nigdy, Ukraina potrzebuje wsparcia i międzyludzkiej solidarności, dlatego też każdy gest jest niezwykle ważny.

Organizatorzy zachęcali również do udzielania pomocy, gdyż każdy rodzaj wsparcia jest na wagę złota. Anna Dąbrowska z Homo Faber tłumaczyła, że dzisiaj uruchomiony został społeczny sztab interwencyjny. Powstają w nim grupy robocze, do których każdy może się zgłosić. Mowa o pozyskiwaniu informacji o tym co się dzieje na Ukrainie, udzielaniu wsparcia psychologicznego, pomocy w zakwaterowaniu czy wyżywieniu, a nawet wsparciu medycznym. Zorganizowano też kilkudziesięcioosobową grupę tłumaczy.

– Ta wojna toczy się 120 km od miejsca, w którym teraz jesteśmy. (…) Ukraina ma prawo do tego aby być wolnym, demokratycznym i suwerennym państwem. To co teraz musi się wydarzyć, to są absolutnie najwyższe możliwie sankcje wobec bandyty z Kremla i całego środowiska, które go popiera. Sankcje, które muszą wyeliminować tych ludzi z życia politycznego i gospodarczego. To jest to, co teraz wspólnie musi zrobić Europa i wszystkie demokratyczne kraje. Dzisiaj jesteśmy razem. Serce rośnie, kiedy widać ilu Lublinian zebrało się dzisiaj na tym placu. Ale zrobiliśmy to dla was, dla Ukrainek i Ukraińców, którzy wspólnie z nami mieszkacie w Lublinie i na Lubelszczyźnie. Wszyscy dziś jesteśmy Ukraińcami i Ukrainkami. Chwała Ukrainie – mówił poseł Michał Krawczyk.

(fot. lublin112)

30 komentarzy

  1. wiki, nie masz nic mądrego do napisania, to zajmij się sobą, może jakiś makijaż zrób

  2. Putinowska propaganda

Z kraju

Polityka i społeczeństwo