Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

Około 12 mln złotych strat po pożarze. W akcji gaśniczej udział wzięło 102 strażaków (wideo, zdjęcia)

Strażacy podsumowali akcję gaśniczą prowadzoną w minioną sobotę w Piotrawinie nieopodal Lublina. W działaniach udział wzięło 31 zastępów straży pożarnej z PSP oraz OSP. Wstępnie oszacowano straty na 12 mln złotych.

Do pożaru doszło w minioną sobotę po godzinie 8 w Piotrawinie nieopodal Lublina. Strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze hali produkcyjno-magazynowej. Po przybyciu pierwszych zastępów na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pożarem objęta jest hala o powierzchni około 1500 m2, wysokości ok 10 m. Podzielona na trzy części, w których znajdowały się linie mieszalnicze oraz pigment wykorzystywany do produkcji farb i lakierów, mrożonki oraz produkty spożywcze. Na zewnątrz widoczne były kłęby gęstego czarnego dymu widoczne z wielu kilometrów.

– Działania zastępów w pierwszej kolejności polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu prądów wody w natarciu na rozwinięty już pożar wewnątrz budynku. W części, w której znajdowała się chłodnia zawalił się strop co uniemożliwiało ratownikom wejście do środka budynku, a dodatkowym utrudnieniem były pozamykane drzwi. Po dojeździe kolejnych zastępów rozpoczęto działania gaśnicze z podnośników i drabin mechanicznych oraz podano prądy wody w obronie celem schłodzenia niższej części budynku. Łącznie podczas zdarzenia podano 12 prądów wody w tym dwa prądy piany ciężkiej. W międzyczasie dowodzenie na miejscu akcji przejął Komendant Miejski PSP w Lublinie st. bryg. Marek Fiutka, a następnie Zastępca Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego st. bryg. Tomasz Podkański, który przybył z grupą operacyjną KW – relacjonuje asp. Bartłomiej Pytka z KM PSP w Lublinie.

Strażacy ze względu na silne zadymienie prowadzili akcję gaśniczą w aparatach ochrony dróg oddechowych. Po częściowym opanowaniu pożaru ratownicy przystąpili do przeszukiwania obiektu dogaszając jeszcze istniejące ogniska pożaru. Jednocześnie prowadzono oddymianie hali umożliwiając tym samym bezpieczne poruszanie się po obiekcie oraz prowadzenie prac rozbiórkowych.

W działaniach udział wzięło 31 zastępów straży pożarnej z PSP oraz OSP, łącznie 102 strażaków, zespoły ratownictwa medycznego oraz policja. Akcja trwała ponad 13 godzin. Przypuszczalna przyczyna zdarzenia nie została ustalona na miejscu akcji, szacunkowe straty w wyniku pożaru wyniosły około 12 milionów złotych.

(fot. lublin112.pl\PSP mł. bryg. Paweł Kasperek)

6 komentarzy

  1. najważniejsze to się dobrze ubezpieczyć

  2. Straty ok. 12 mln. złotych.
    A jaka jest szacunkowa wartość zagrożonego bezpośrednio pożarem a uratowanego mienia przez strażaków?

  3. Tak się teraz robi.

  4. pozbyto sie problemu, odpady zostały zutylizowane.

  5. Polska w pigułce

    Zdzicho nie żyje a Podkański już zastępcą w KWP.

Wiadomości z info112